LG KB770: širokoúhlá TV v mobilu na vlastní oči

Nové televizní LG KB770 vypadá slibně. Na obrazovku konečně nemusíme koukat pod lupou. Jen slibovaná výdrž by mohla být větší.

LG představilo nejnovější model multimediálního telefonu LG KB770 s příjmem digitálního televizního vysílání DVB-T. Možná si vy vzpomenete na první mobil stejné značky, který tuto technologii jako první přinesl i do Česka. Bylo to véčko LG HB620T a naše zkušenosti s ním si můžete přečíst zde. Novinka je vybavena stejnou technologií, navíc však přináší pořádný kus plochy displeje navíc. Třípalcový TFT displej má rozlišení 400 × 240 bodů, je širokoúhlý a dotykový, za současné absence klávesnice to tak znamená kompletně jiný způsob ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LG KB770: oficiální fotky novinky

Jakub Švestka, PR Manager LG nám k novince řekl: „Kapacita baterie bohatě postačuje na sledování dvou fotbalových zápasů či několika dílů oblíbeného seriálu. Jistě oceníte komfortní funkce jako automatické zobrazování informací o právě vysílaném pořadu, elektronický program vysílání či paměť na uložení oblíbených stanic. Pokud nechcete zvukem z televize rušit okolí, jednoduše připojte sluchátka, která jsou standardně dodávána spolu s telefonem v balení.“

Tento přístroj je však kromě výše zmíněných vlastností také plnohodnotným mobilním telefonem. Pracuje kromě standardních sítí GSM (900/1 800/1 900 MHz) i v síti 3G (UMTS 2 100 MHz), pro rychlý interbet je k dispozici také EDGE a HSDPA. Své okolí je možné zdokumentovat díky 3,2Mpx fotoaparátu s autofocusem, nebo můžete natáčet video v rozlišení QVGA (320 × 240 bodů) s 15 snímky za sekundu. Soubory ve formátu MP3 je možné přehrávat také z microSD karty s nejvyšší kapacitou 4 GB. Novinka zvládne přehrát i video, na DivX se bohužel zapomnělo, i když jej jiné modely stejné značky umí. Samozřejmě nechybí internetový prohlížeč a e-mailový klient. S osobním počítačem a dalšími zařízeními telefon komunikuje prostřednictvím Bluetooth nebo USB kabelu, ten má bohužel v telefonu nestandardní konektor.

První telefon se širokoúhlým displejem a podporou DVB-T LG KB770 se objeví na českém trhu v polovině listopadu za cenu kolem 9 000 Kč. Zájemci o digitální televizi DVB-T v mobilu si tedy brzo budou moci vybrat, kromě novinky si stále mohou zakoupit už zmíněné véčko LG HB620T, jehož cena je o pěkných pár tisíc nižší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LG nacpalo televizi do mobilu sympatických rozměrů. Jen ten displej mohl být klidně ještě o palec větší
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kloub antény vypadá velice subtilně, je ale dost pevný na to, aby anténu udržel ve vzpřímené poloze
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Čelní strana, to je jen displej, dolní proužek tří tlačítek, škvíra reproduktoru a průhled sekundární kamery
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záběry několika detailů. Fotoaparátu chybí blesk, chválíme alespoň za autofokus. Výrobce u nové baterie uvádí fantastické hodnoty, ale pravdu ukáží až první praktické testy
Klepněte pro větší obrázek
Na tomto „screenshotu“ můžete vidět ovládací prvky televize. Když na žádné tlačítko neťuknete, asi po dvou sekundách se zase ztratí, aby nerušily obraz

Při představování telefonu jsme mohli krátce vyzkoušet jeho televizní funkce. Přístroje, které jsme měli možnost osahat, byly sice předprodukčními vzorky, ale do finálních kousků neměly daleko. V dotykovém prostředí telefonu, známém již z LG Viewty, je pro přístup k DVB-T televizi k dispozici ikona na záložce Multimédia nebo rychlá volba na hlavním panelu. Hardwarové tlačítko TV, kterým disponuje předchozí model HB620T, chybí.

Po spuštění si televizní aplikace automaticky vyhledá dostupné multiplexy a kanály v něm obsažené uloží do paměti. Poklepáním na jejich název se aktivuje vysílání. Práce s televizní aplikací na dotykovém displeji je jednoduchá a intuitivní, což nejlépe vystihne následující video:

Klepněte pro větší obrázek 

Při poklepání na displej v režimu televizního přenosu se po stranách objeví ikony pro další akce. Můžete si napříklat obraz rozšířit do širokoúhlého formátu a zpět, nebo pořídit screenshot z právě vysílaného pořadu. Funkce nahrávání videosekvencí není bohužel podporována. Ikona info zobrazuje údaje k aktuálně sledovanému pořadu, po poklepní na symbol reproduktoru regulujeme hlasitost. Ikony po pravé straně slouží k vyvolání nabídky kanálů a přepnutí na jiný program.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky screenshotů ze sledovaných pořadů

Televizní LG jsme testovali v uzavřených prostorách, kde občas došlo k zamrznutí obrazu. Při správně vysunuté a dobře polohované anténce byl ale přenos bez vad. Zástupci LG jsme byli ubezpečeni, že v oblastech pokrytých signálem z alespoň 30kW vysílače by neměl být se signálem problém ani uvnitř budov.

Tři díly Ordinace nebo fotbal?

Zásadním kritériem u telefonu s podporou DVB-T je jeho výdrž. KB770 je napájeno akumulátorem kapacity 1 000 mAh s výdrží, kterou zástupci výrobce poněkud šalamounsky přepočítali na „několik dílů vašeho oblíbeného seriálu nebo fotbalový zápas“. V praxi tedy počítáme se sledováním 2-3 hodin digitálního TV vysílání, tedy doba, po kterou vydržel při životě i předchozí model HB620T. U něj jsme se setkali i se zvýšeným zahříváním akumulátoru. KB770 tímto neduhem, alespoň po osáhání zadních krytů na vzorcích hrajících minimálně hodinu, nebude trpět.

Zběžně jsme vyzkoušeli také fotoaparát reprezentovaný 3Mpx čipem. K dispozici má standardní paletu funkcí, jako je citlivost, vyvážení bílé, efekty, samospoušť a další. Nechybí automatické ostření, na blesk už se bohužel nedostalo. Na ukázku přidáváme několik snímků pořízených jedním z předprodukčních vzorků, jejich kvalitu ale nebudeme hodnotit, neboť vlastnosti fotoaparátu se mohou u finálních kusů ještě změnit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

LG KB770
Klepněte pro větší obrázekMultimediální mobil s přijímačem klasické digitální televize DVB-T. Televizní obrazovku zastupuje velký displej s rozlišením 240 × 400 a třípalcovou úhlopříčkou, který je navíc dotykový. Telefon dále podporuje EDGE a HSDPA a má třímagepixelový fotoaparát.rozměry a hmotnost: 108 × 54 × 13 mm, 109 g
displej: 3'', aktivní TFT, 240 × 400, 262 tisíc barev
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz), 3G, DVB-T
data: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 100 MB, paměťové karty microSD
baterie: Li-Ion 1000 mAh
hudba: přehrávač hudby
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video (320 × 240), autofocus
69 %
(84. místo z 980)
katalogpreview
cena: 9 000 Kč

Diskuze (35) Další článek: Android je na trhu a už se to mele

Témata článku: LG, LG, LG HB620T, LG KB770, LG Viewty, Uzavřený prostor, Fotbalový zápas, Mobil, Uložení oblíbených, MOBI, Jakub Švestka, TV +, Televizní přenosSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Call of Duty: Modern Warfare 2 má datum vydání. Podívejte se na oficiální plakáty

Call of Duty: Modern Warfare 2 má datum vydání. Podívejte se na oficiální plakáty

Nejočekávanější díl poslední doby má datum vydání.

Michal Maliarov
ActivisionInfinity WardCall of Duty: Modern Warfare 2
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin ChroustJan Láska
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída