LG KG225: černá magie (test)

Poměrně malinké černé véčko s třpytkami na povrchu, které nabízí sice jen základní výbavu, zaujme ale rozhodně svým vzhledem. To je nové LG KG225, které najdete v nabídce T-Mobilu za zajímavou cenu.
LG KG225: černá magie (test)

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

 • originální zakulacený design
 • nízká hmotnost – 85 g
 • velký vícepoložkový telefonní seznam
 • paměť na 150 SMS zpráv
 • podpora zpráv MMS
 • vestavěný VGA fotoaparát
 • GPRS třídy 10
 • Java ve verzi 2.0

Hlavní nedostatky

 • chybí vnější displej
 • pasivní hlavní displej s nevelkým rozlišením
 • vnitřní paměť jen 2 MB
 • méně pohodlná navigační klávesa
 • jen dvacet položek v kalendáři
 • chybí infraport nebo Bluetooth
 • povrch náchylný k otiskům prstů

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LG KG225

Levných véček je na trhu celá řada a většinou se vzájemně podobají jako vejce vejci. Nové LG je ale jiné a díky jeho elegantnímu designu si ho s žádným jiným telefonem jenom tak nespletete. Svými kulatými tvary a černou barvou mírně připomíná Motorolu Pebl. Funkční výbavou se ale pohybuje o několik tříd níže. Nabízí totiž jen základní funkce, z nichž nejvíce zřejmě zaujme integrovaný VGA fotoaparát. V současné době jej nabízí jen T-Mobile za cenu těsně pod čtyřmi tisíci korunami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Designem mírně připomíná Motorolu Pebl

Září jako noční obloha

Vzhledově se LG opravdu povedlo. Až na pár detailů je celé vyrobeno z černého plastu s malinkými třpytkami, které se při osvícení lesknou různými barvami. Na černém pozadí tak trošku připomínají noční oblohu posetou hvězdami. Jeho rozměry jsou 85 × 46 × 22 mm a hmotnost 85 g. To z něj činí malý a velmi lehký telefon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Téměř celý telefon snadno skryjete do dlaně

Přední strana telefonu kromě čočky vestavěného fotoaparátu a zrcátka pro autoportréty obsahuje i dvojici bílých nápisů – jméno výrobce a operátora, který u nás telefon distribuuje. Mezi nimi se nachází volný prostor, kde by se krásně vyjímal alespoň inverzní monochromatický displej. Bohužel tam žádný není. Telefon nemá ani žádnou stavovou diodu, která by nějak upomínala na zmeškané události a příchozí hovory. Pokud máte vypnuté zvonění i vibrátor, o příchozím hovoru nebo přijaté zprávě se vůbec nedozvíte a to je podle mě velká škoda.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vnější displej nenajdete • čočka VGA fotoaparátu • srovnání s kreditní kartou

Na bocích telefonu najdete klasické dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, konektor pro připojení handsfree zakrytý záslepkou a také malý konektor pro externí anténu. Jednoduché handsfree dostanete rovnou k telefonu. V levém horním rohu je pak poutko pro šňůrku. Datový konektor je umístěn klasicky dole. Prospěla by mu ale taktéž gumová krytka. Vedle něj při nabíjení červeně bliká malá dioda.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektor pro handsfree • dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti • datový konektor s informační diodou

Zadní stranu telefonu tvoří Li-Ion baterie s kapacitou 800 mAh. Snímá se pomocí odjišťovacího tlačítka a podle údajů výrobce s ní telefon vydrží až 200 hodin v pohotovosti nebo 180 minut hovoru. Pod ní je ukryta karta SIM, její vysouvání je snadné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boční pohled • zadní strana s nasazenou a sejmutou baterií 

Jak je u černých povrchů zvykem, i tento je poměrně náchylný na otisky prstů. Pokud se na přední stanu podíváte pod dobrým úhlem, můžete si rovnou zahrát na detektivy.

Displej zaspal dobu

Po rozevření telefonu, které se dá provést i jednou rukou a při kterém pomáhá pružina, na vás vykoukne poměrně malý čtvercový displej. Na ploše 27 × 27 mm obsahuje 128 × 128 obrazových bodů, což je na dnešní dobu opravdu málo. Jeho kvalitám nepomůže ani pasivní CSTN technologie s podporou 65 tisíc barev. S rychlostí překreslování, pozorovacími úhly ani čitelností na slunci tak na modernější kolegy nestačí. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní displej • navigační klávesa není příliš pohodlná

Klávesnice se designově povedla, šedá tlačítka oddělují černé pruhy. K numerické části klávesnice nelze mít žádné výhrady. Stisk kláves je jistý s nízkým zdvihem. Nad nimi se pak nachází čtyřsměrné navigační tlačítko s potvrzovacím středem, dvojice kontextových kláves, tlačítko pro přímý vstup do t-zones, klávesa fotoaparátu, korekční tlačítko s „céčkem“ a dvojice tlačítek pro příjem a ukončení hovoru. Horní část klávesnice bohužel není pro větší prsty příliš pohodlná a díky tomu, že jsou klávesy namačkány na sebe, se občas nevyhnete překlepům. Ve tmě je klávesnice podsvětlena dostatečně silným modrým světlem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Numerická část klávesnice se povedla

Menu a ovládání: T-Mobile na každém kroku

Do hlavní nabídky telefonu se vstupuje pomocí levého kontextového tlačítka. Střed navigační klávesy v pohotovostním režimu nevykonává žádnou funkci. Prává kontextová klávesa vás zavede rovnou do menu zpráv. I jednotlivým směrům navigační klávesy jsou napevno přiřazeny předem zvolené funkce: vlevo je to psaní zprávy, vpravo vstup do kalendáře, dolů do telefonního seznamu a nahoru do nabídky multimédií.


Pohotovostní displej v barvách T-Mobilu • hlavní nabídka • jedna z předpřipravených tapet

Hlavní nabídka telefonu je tvořena maticí devíti poměrně fádních a nevýrazných ikon, které jsou animované. Zvolená ikona je velmi nevýrazně ohraničena a tak se občas budete muset ujistit pohledem na textový popis položky. Další úrovně menu jsou již jen textové. Jeho barevné provedení bohužel nelze nijak upravit. Schémata, která jsou v telefonu celkem čtyři, změní jen barvu právě zvolené položky. Celým uživatelským prostředím vás tak budou neustále doprovázet barvičky T-Mobilu, které alespoň podle mě kazí dojem z celého telefonu.

   
Barvu nabídky lze změnit jen částečně • ukazatel volné paměti • menu zmeškaných událostí

Vnitřní paměť činí sotva 2 MB a to je i na takový jednoduchý telefon poměrně málo. Pár megabajtů navíc by jistě přišlo vhod.


V druhé kapitole
 se zaměříme na telefonování, psaní zpráv, fotoaparát i další funkce. Na závěr telefon zhodnotíme.

Témata článku: LG, Recenze, LG KG225, Kulatý tvar, Vypnuté zvonění, Mág, Magie, Třpytka, Nenáročný zákazník, Jediná cesta, Noční obloha, Černá, Test


Určitě si přečtěte