LG KS20: premiéra s Windows Mobile (test)

Komunikátor na platformě Windows Mobile od LG? Proč ne? I přes dětské nemoci se premiéra opravdu vydařila.
Kapitoly článku

Klíčové vlastnosti

 • elegantní vzhled a malé rozměry
 • podpora EDGE/UMTS/HSDPA
 • procesor Qualcomm 400 MHz
 • paměť RAM 128 MB
 • praktické ochranné pouzdro v základním balení
 • výborná výdrž akumulátoru
 • Windows Mobile 6 se všemi svými přednostmi...

Hlavní nedostatky

 • ...Windows Mobile 6 se všemi svými nedostatky
 • nestandardní konektor pro synchronizaci a nabíjení
 • absence tlačítek ok/close a otevření nabídky start
 • absence virtuální klávesnice pro psaní prstem
 • pero v levém spodním rohu
 • oficiálně nepodporuje SDHC karty

LG KS20
Klepněte pro větší obrázekChytrá obdoba Prady s operačním systémem Windows Mobile 6 Professional podporuje EDGE, HSDPA i Wi-Fi a má dvoumegapixelový fotoaparát s autofocusem.rozměry a hmotnost: 100 × 51 × 13 mm, 118 g
displej: 2,8'', aktivní TFT, 240 × 320
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz), 3G
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA
konekt.: miniUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 150 MB, paměťové karty microSD
baterie: Li-Ion 800 mAh, procesor: 400 MHz
operační systém: Windows Mobile 6.0 Professional
hudba: přehrávač hudby
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video, autofocus, diodový blesk
76 %
(56. místo z 873)
kataloginfo výrobce
cena: 9 653 Kč (Mobilhouse)

Historie prvního komunikátoru LG s Windows Mobile se začala psát na konci srpna minulého roku. Přístroj se k nám dostal s mírným zpožděním v lednu, k recenzi jej však získáváme bohužel až nyní. V současné době za něj nezávislí prodejci požadují okolo devíti a půl tisíce korun. Zvýhodněná nabídka u operátora O2 snížila tuto cenu takřka na třetinu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Elegance ve stylu Viewty

Nebude ostudou, pokud si novinku spletete se starším modelem KU990 Viewty. Oba přístroje se sobě velmi podobají: magicky černý kvádřík bez jakékoli hardwarové klávesnice, zato s rozměrným dotekovým displejem. Hlavním rozlišovacím znakem zůstává spodní linka tlačítek: KS20 disponuje čtyřsměrným ovladačem a dvojicí neviditelných tlačítek se sluchátky po stranách. Směrový ovladač díky ostré hraně trošku řeže do palce, chod a zejména přesnost při vychýlení i stisku je ale jistý. Dominanci černé narušuje právě stříbrný ovladač a linka obepínající celý přístroj po stranách.

O zdůraznění si říkají rozměry: 100 x 58 x 13 milimetrů při hmotnosti 92 gramů. Tímto spadá nové LG do kategorie příjemně malých komunikátorů na platformě Windows Mobile. Do kapsy těsných kalhot se vměstná bez nejmenších potíží.

Na nízké hmotnosti mají lví podíl plasty, odolnější kov nečekejte. I přesto vypadá KS20 více než dobře. Pokud by existovala soutěž krásy v kategorii komunikátorů s Windows Mobile, novinku od LG bych bez váhání přihlásil a těšil se na jisté umístění na bedně. Také k dílenskému zpracování nemohu vznést námitek, všechny části dobře lícují, krytky konektorů by se neměly při šetrném zacházení od těla utrhnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Baterie tvořící současně kryt zadní strany netrpí žádnými vůlemi a na svém místě drží doslova jako přilepená

Podrobnější drobnohled

Model KS20 je pro LG premiérou na platformě od Microsoftu, o tom jsem se již zmiňoval. Tuto skutečnost si uvědomíte zejména v souvislosti s absencí hardwarových tlačítek pro potvrzení (ok/close) a otevření nabídky start. Ano, některá potvrzení se provádí stiskem směrového ovladače, nicméně to v rámci Windows Mobile nestačí. A přitom se nad tlačítky se sluchátky nabízí tolik volného místa. Situaci může trošku zachránit hardwarové tlačítko na pravé hraně, standardně sloužící ke spuštění internetového prohlížeče. Přemapovat jej zabere pouze okamžik. Naprosto stejnou začátečnickou chybku prodělali všichni výrobci podobných přístrojů.

Ještě úsměvnější však zůstává absence soft-resetu. Můžete LG otáčet v rukou, zkoumat všechny hrany i lupou a přesto tento nepostradatelný prvek nenajdete. Ano, vytažení baterie udělá stejnou práci, nicméně při využití pouzdra musíte toto z přístroje sundat.

Umístění ovládacího pera v levém spodním rohu není nejšťastnější. V dobách, kdy jsme pero vytahovali z pravého horního rohu z prvních iPaqů nebo Compactů bylo veseleji. Nyní si musím levou ruku pomalu vykloubit v zápěstí, abych se k peru dostal. Teleskopické, poměrně tenké pero nedrží na svém místě příliš urputně, nicméně pro vytažení se bez nehtu neobejdete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Začátečnická daň? Stylusu chybí pár krůčků k dokonalosti

Levou hranu dále zdobí dvojtlačítko pro korekci hlasitosti a synchronizační – dobíjecí konektor. Jde o firemní konektor LG, žádné mini USB. Tato drobnost s velkým významem snižuje celkové skóre. V levém horním rohu nechybí poutko pro připevnění na krk.

Na horní hraně nic nenajdeme, hrana pravá pak skrývá hlavní tlačítko pro zapnutí. O centimetr níže má své místo slot pro paměťové karty typu microSD, ještě níže pak tlačítka pro rychlé spuštění internetového prohlížeče a spoušť fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Namísto WindowsMobile klasiky použili u LG svůj vlastní konektor

Digitální fotoaparát doplňuje vysoce svítivá dioda. Zrcátko pro pořizování autoportrétů LG nepotřebuje, vystačí si s dokonale lesklým povrchem zadní části. Spodní části dominuje „tlačítko“ pro aretaci baterie a nesmí chybět mikrofon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ne mnoho Windows Mobile komunikátorů si zvládne na fotky posvítit

Displej a ovládání

Veškerou interakci s uživatelem má na starosti dotekový displej se standardním rozlišením 240 × 320 obrazových bodů. Dle diktátu poslední módy je zcela zarovnán se svým okolím. Ochranná fólie by tedy měla obsáhnout celou čelní stranu, v opačném případě výrazně sníží líbivost telefonu. Po technologické stránce samozřejmě displej nepřekvapí, se shodnými parametry se setkáváme co Windows Mobile světem kolují.

V ostatních ohledech ale nabízí slušné parametry. Maximální intenzita se srovnává s konkurencí, i když na bezvadnou čitelnost na sluníčku to stále nestačí. Doteková plocha reaguje na mírně silnější stisk, patří však k těm více klouzavým. Osobně jsem po dobu testu ponechal na čelní straně ochrannou fólii z výroby. Čitelnost nesnižuje, mírně pomáhá v boji s odlesky a má vyšší odpor při použití pera.

V rámci ovládání nejvíce zamrzí zmiňovaná absence tlačítek OK/Close a otevření nabídky Start. Ve většině případů se tak bez pera neobejdete. LG nabízí pomocnou utilitku Menu, která má ve spodní části displeje čtyři velké ikonky, přičemž první vede do menu s dalšími nabídkami. Po vzoru všech podobných zlepšováků však jde jen o příjemnější rozcestník ke standardním aplikacím Windows Mobile.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC má své TouchFLO, u LG také zpracovali vlastní „prstové menu“, které se podobá hloupým telefonům značky 

V rámci ovládání ještě postrádám klávesnici umožňující psát palcem na ploše displeje. V metodách vkládání textu najdete pouze klasickou čtyřku zahrnující trojici způsobů rozpoznání psaného písma a jednu qwerty klávesnici s miniaturními tlačítky. Naštěstí existují dodatečné klávesnice, často i k sehnání zdarma. Za všechny mohu doporučit TouchPal, která je ve verzi standard zcela zdarma. A pokud si ke klávesnici stáhnete slovník s českými slovy, psaní se výrazně zrychlí. V základu také chybí jakýkoli task-manažer, musíte si doinstalovat některou z náhrad.

Témata článku: LG, Recenze, Premiéra, HTC Touch, HTC Touch 3G, LG KS20, LG Viewty, Výborná výdrž, Premiér, Mobil, Wind, Pře, Dotyková plocha, Prodlužovací kabel, Premier, MOBI, Shodné rozlišení, Test, Windows, Hlavní tlačítko, Windows Mobile, Elegantní pouzdro, Win, Hudební projev, Windows!


Určitě si přečtěte

T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Garmin Pay funguje skvěle, ale jak do hodinek dostat i věrnostní karty?
Filip Kůžel
Bezkontaktní platbyChytré hodinkyGarmin
Hejt na Google. Android 11 vzal skvělé bubliny a totálně je zkazil
Filip KůželVladislav Kluska
HejtAndroid 11
O tom, jak DxO zadupal špičkový Samsung. Kritika se cení, ale nesmíte při ní dělat chyby
Filip KůželJan LáskaMartin Miksa
DxOMarkTýden mobilně
Zkoumáme první selfie kameru schovanou v displeji. Převládají rozpaky
Filip KůželMartin Miksa
Selfie v displeji
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone