LG KU380 Javelin: 3G za dobré peníze

LG a Vodafone přivedli na náš trh skvěle vypadající telefon s vysokým poměrem výkon/cena.
Kapitoly článku

Další LG pokračuje v tradici stylovek. Tentokrát Jihokorejci nevsadili na velké lesklé zrcadlové plochy, ale na jednoduchou kombinaci jasných barev. Posouzení, zda jim tento tah vyšel, už bude záležet na vás. Nový Javelin sice spadá do střední třídy, v některých oblastech však dokáže mile i nemile překvapit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti

 • rozměry: 96 × 45 × 18 mm, 77 g
 • zajímavý design
 • 3G síť včetně možnosti videohovoru
 • 1,3 Mpx fotoaparát
 • vnitřní paměť telefonu 60 MB
 • slot pro paměťovou kartu microSD
 • solidní hudební přehrávač
 • multitasking
 • GPRS a EDGE
 • Bluetooth
 • stereofonní handsfree v balení

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní nedostatky

 • „tuhá“ konstrukce vysouvacího mechanismu
 • nerovnoměrné podsvícení klávesnice
 • slot na paměťovou kartu pod baterií
 • nemá FM rádio
 • fotoaparátu chybí krytka i přisvětlovací dioda
 • maximální rozlišení natáčeného videa jen 176 × 144 bodů
 • omezená paměť kalendáře, poznámek a úkolovníku

Klepněte pro větší obrázek
Podrobné technické parametry telefonu najdete v katalogu mobilů

Netradičně bílozelený

Po plejádě telefonů převážně stříbrných a černých je kombinace bílé a křiklavě zelené barvy vpravdě příjemným osvěžením. Novinkové LG si na nic nehraje. Je vyrobeno z plastu, což je jasné na první pohled, nesnaží se imitovat kov. Díky použité bílé barvě předního a zadního krytu nepůsobí levným dojmem, jako tomu často bývá u „stříbrných“ plastů. Zmiňovaná zelená je použita na bocích telefonu a na zadní straně horní vysouvací části. Dle mého názoru se barevné provedení telefonu velmi povedlo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Také se vám líbí?

Tělo přístroje má v zavřeném stavu solidní rozměry 95 × 45 × 18 mm a s hmotností 77 g to také není strašné. Výrobce model KU380 připodobňuje k LG Chocolate. Jistá podobnost by se našla, ale obrovský rozdíl je v rámečku kolem displeje. Tam, kde Chocolate dokázala skvěle zužitkovat prostor, nasadil Javelin pouze tmavý rámeček. Ten sice prostor okolo displeje opticky zvětšuje, ale narušuje onu bílou harmonii a navíc samotný displej je celkem malý. Bílý plast pak vtiskl telefonu ještě jednu velice ceněnou vlastnost a to, že se na něm téměř nezachytávají otisky prstů a není třeba ho stále čistit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostor pro větší displej by se ještě našel...

Podobnou pochvalu si bohužel nezaslouží konstrukce. Vysouvání napomáhá pružina, která po překonání zhruba poloviny dráhy dotlačí výsuvnou část telefonu do konečné polohy. Pružina je však velice tuhá, takže k překonání jejího odporu je potřeba hodně síly a navíc po překonání odporu horní část doslova dorazí do krajní polohy, což se děje velice prudce a s celkem nepříjemným zvukem. Totéž v opačném pořadí platí i pro zavírání telefonu. Také jsem měl dojem, že obě části o sebe při otevírání nepřiměřeně moc drhnou. Díky tuhosti pružiny je docela problém přístroj zavřít jednou rukou, protože palec se při zavírání nemá téměř o co opřít. Ve vysunutém stavu má horní část telefonu relativně velkou vůli ve vertikálním směru, která je jasně patrná už při běžném používání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Rozložení ovládacích prvků plyne z konstrukce telefonu. Horní výsuvná část obsahuje funkční klávesy, spodní část telefonu je pak osazena numerickým blokem. Zajímavé je, že na bocích telefonu se již nenacházejí žádná další tlačítka. Jediné, co narušuje hladce zaoblené boční linie, je systémový konektor pro připojení nabíječky, datového kabelu i sluchátek na levém boku a očko na přivázání šňůrky v levém horním rohu. Horní, pravá i spodní strana telefonu je tedy zcela hladká.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Víceúčelový konektor, jediné, co narušuje čistou linii boků

Zadní stranu telefonu z větší části okupuje kryt baterie. Kryt není spojen s baterií, lze ho proto sejmou bez vypnutí telefonu. Pro vložení microSD karty to však už bude potřeba, ta se totiž nachází pod baterií, vedle slotu na kartu SIM. Baterie je zde použita typu Li-Ion s kapacitou 900 mAh. Dle oficiální specifikace by měl telefon vydržet na jedno nabití až 200 minut hovoru nebo 280 hodin v pohotovostním stavu. V praxi jsem ho nabíjel podle intenzity používaní zhruba každé tři dny. Pokud ho budete využívat naplno, což se mi povedlo, když jsem byl jeden bez počítače a na LG téměř celý den běželo ICQ, připravte se na každodenní nabíjení. Obdivuhodná je však výdrž při přehrávání MP3, kdy telefon vydržel nepřetržitě hrát přes 20 hodin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozporuplná klávesnice

Hlavním ovládacím prvkem LG je čtyřsměrné navigační tlačítko se samostatně oddělenou potvrzovací klávesou uprostřed. Potvrzovací střed mírně vyčnívá nad ostatní tlačítka, takže nechtěný posun do stran při potvrzování prakticky nehrozí. Ovládání je tak velice jisté. Okolo navigačního tlačítka se nacházejí dvě dvojtlačítka obsahující kontextové klávesy, korekční klávesu a klávesu pro přepínání aplikací a dvě samostatná tlačítka s klasickým „zeleným a červeným telefónkem“. Funkční klávesy jsou vyrobeny z poměrně tvrdého plastu a tak jejich stisknutí vyvolává dostatečnou hmatovou i zvukovou odezvu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Blok numerických kláves je na rozdíl od funkčního bloku vyroben z příjemného měkkého materiálu. Zajímavá je vlastní konstrukce klávesnice, která je tvořena z jednoho bloku materiálu. Jednotlivá tlačítka jsou od sebe oddělena pouze prolisy. Řešení je to sice netradiční, nicméně účinné, protože klávesy se dají velice dobře hmatově odlišit, mají dostatečnou velikost apříjemně nízký zdvih. Na numerické části se píše velice pohodlně, při každém stisku se ale ozývá poměrně hlasité lupnutí, které bych od podobné konstrukce neočekával.

Obrovské mínus zde však představuje podsvícení. Při denním světle stejně jako při absolutnítmě s psaním není problém. I když je podsvícení nerovnoměrné, lze na telefonu bez okolků psát. Problémy nastávají v okamžiku používání klávesnice v místnosti, kde je rozsvíceno nepřímé světlo neosvětlující přímo klávesy, například lampička na nočním stolku. Síla podsvícení v tomto případě stačí akorát tak na to, aby zrušila kontrast mezi popiskem tlačítka a jeho pozadím. Tím pádem plně podsvícená zůstávají pouze tlačítka 2 a 5, naopak popisky na rohových klávesách a klávese 8 se stávají nečitelné a člověk je nucen psát po paměti nebo je dlouze zkoumat před každým stiskem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
LG, příště prosím více světla

Displej ho z průměru nevyzvedne

Jak už jsem zmiňoval, displej mohl být větší a s tím by jistě souviselo i větší rozlišení. Aktivní TFT displej má tedy bohužel rozlišení jen 176 × 220 bodů, ale dokáže zobrazit až 262 tisíc barevných odstínů. Rast není příliš hrubý a pro běžné užívání zcela postačuje, přehrávat videa na něm už ale nedoporučuji. Jas a délku trvání podsvícení displeje lze nastavit v menu. Čitelnost je dobrá a to i na přímém slunci.

Při nečinnosti se displej telefonu zcela vypne a nezobrazuje tak žádné události a dokonce ani hodiny v pohotovostním režimu. Pro kontrolu zmeškaných událostí je tedy nutné telefon oživit.

Témata článku: LG, Recenze, 3G, Peníze, LG KU380, Zvukový soubor, Nepříjemný zvuk, Dodávané stereo, Jednoduchý fotoaparát, Nej jméno, Pen, Závorka, Denní opakování, Stříbrný plast, Obrovský rozdíl, Tmavý rámeček


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40