LG Nexus 4: za pět minut dvanáct [recenze]

LG na náš trh konečně uvede 4. generaci referenčního telefonu Googlu – Nexus 4. Je skvěle vybavený, přichází však s velkým zpožděním.
Kapitoly článku

V průběhu března na český trh snad konečně zamíří v pořadí už čtvrtý Nexus, tedy plným názvem LGE Nexus 4. Referenční chytrý telefon Googlu tentokrát vyrobilo LG Electronics, které jej u nás bude také distribuovat. Na mnoha západních trzích se ale telefon prodává skrze elektronický obchod Google Play a za o něco přívětivější cenu. Ta tuzemská a doporučená by se měla při výkopu pohybovat okolo 12 500 korun, přestože se očekává, že pod tlakem konkurence brzy klesne.

Klepněte pro větší obrázek
LG Nexus 4 na tiskové fotografii

Stojí ale ten telefon za podobné peníze? Na to vlastně nelze jednoduše odpovědět. Hned na úvod je třeba konstatovat, že je to kousek, který byl v zámoří představen vlastně už loňský rok na podzim a v mezičase jsme tu měli mobilní kongres v Barceloně, kde se vyrojila celá plejáda nových kousků. Samsung brzy představí další model z řady Galaxy S a do boje o technologický vrchol vyrazilo také HTC se svým supertelefonem One. Nejnovější Nexus to tedy bude mít složité. Kdyby byl k dispozici už na sklonku loňského roku, neřeknu ani ň.

Klíčové vlastnosti:

  • vždy nejnovější verze Androidu
  • možnost bezdrátového nabíjení
  • slušný výkon
  • zatím nejlepší Nexus

Hlavní nedostatky:

  • několikrát odložené pozdní uvedení na český trh
  • vědomí nižší pořizovací ceny přes nedostupný Google Play
  • citelnější zahřívání skleněného krytu při zátěži
  • žádná revoluční novinka

LG Nexus 4
E960
rozměry a hmotnost: 134 × 69 × 9,1 mm, 139 g
displej: 4,7", kapacitní IPS+ LCD, 768 × 1 280, 318 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, RAM: 2 GB, baterie: 2 100 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Pro (4× Krait 200, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.2 (Jelly Bean)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
34 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Skoro celý ze skla

Design telefonu je poměrně spartánský a rámcově vychází ze svého předchůdce Galaxy Nexusu. Jeho rozměry a tvar jsou tedy prakticky identické. Čtyřka ale dostala do vínku lepší 4,7“ IPS displej s rozlišením 1 280 × 768 pixelů a tvrzeným sklem Gorilla Glass 2. Písmo na displeji je naprosto jemné, pixelová hustota totiž odpovídá 320 ppi. Při pohledu na ostatní chytré telefony je to sice nadstandard, rozhodně to ale není nejlepší displej. Nedávno představený HTC One bude mít hustotu 468 ppi a aktuální iPhone 5 má hustotu 326 ppi. No a jen pro lepší představu, Galaxy S3 má hustotu 306 ppi a Galaxy Nexus 318 ppi, kterému ale mnozí puntičkáři vytýkají subpixelovou konstrukci PenTile.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velikostí je N4 prakticky identický s Galaxy Nexusem, jeho záda jsou ale pokrytá tvrzeným sklem, takže ve tmě nepoznáte, jaká strana je vlastně skutečný displej

U modelu Nexus S se Google rozloučil s podporou SD karet a Nexus 4 není žádnou výjimkou. Budete si muset vystačit s 16 GB interní paměti. Tato placka jde ale ještě dál a tentokrát neumožňuje ani vyjmutí baterie. Není to ale na škodu, konstrukce telefonu je totiž díky tomu opravdu velmi pevná a při jakékoliv snaze nepocítíte sebemenší náznak vůle. Snad jen když budete telefonem divoce třepat sem a tam, uslyšíte z těla určité cvakání, asi něco z optiky fotoaparátu. Kdybych si o tom ale nepřečetl v zahraničí, nevšiml bych si toho.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sklo na zádech má v nitru tečkovaný vzorek vytvořený leptáním, který vytváří při natáčení telefonu cosi jako efekt perleťového blýskání. Sklo přerušuje jen čočka, LED dioda, hlasitý reproduktor a velké nápisy Nexus a LG.

Přední a zadní tenkou skleněnou vrstvu pojí naštěstí nepříliš výrazný stříbrný lakovaný rám a plastový lem pokrytý jemnou vrstvičkou gumy, která má jeden praktický důvod – telefon vám nevyklouzne z ruky. Nějaké to sklouznutí zde opravdu hrozí, člověk má totiž neustále tendenci pokládat telefon na nějaký chráněný povrch, přestože by mělo být tvrzené sklo odolnější než většina ostatních používaných materiálů. Když ale položíte telefon ze zbytečného strachu třeba na koženou peněženku, do dvou minut po svém hladkém skle prostě sklouzne a může vám spadnout třeba ze stolu. Sklo Gorilla Glass může být sice pevný materiál, ale bude zároveň i relativně křehký, doporučuji si tedy dávat zvlášť velký pozor na pády. Já křehkost skla pochopitelně nezkoušel, na webu jsou ale zprávy o tom, že prý až tak superodolné není. Mně během testu spadl telefon ze stolu třikrát na plovoucí podlahu a naštěstí bez újmy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oproti Galaxy Nexusu je sluchátkový jack umístěný na horní straně, hlavní vypínač a kolébkový ovladač hlasitosti jsou ale umístěny standardním způsobem na boku telefonu

Až příliš dobře schované indukční nabíjení

Pevná záda bez odnímatelného krytu tu nejsou jen tak. Pod vrstvou skla a plastu je totiž schovaná cívka pro indukční bezdrátové napájení standardu Qi. Žádná taková napájecí poduška ale bohužel není součástí balení a na trhu se teprve v těchto dnech objevil první oficiální indukční napájecí dok, který je zatím k dispozici opět jen na nám nedostupném Play Storu za zbytečně vysokou cenu 60 dolarů. Je mi záhadou, co je tak drahého na plastovém výlisku s jednou cívkou a elementární elektronikou.

Klepněte pro větší obrázek
První oficiální bezdrátová nabíječka pro Nexus 4

Je opravdu škoda, že nový majitel nenajde v krabičce alespoň nějakou slabší a lacinou napájecí podušku, takto se totiž o této funkci telefonu většina uživatelů vůbec nedozví. Telefonů s indukčním bezdrátovým napájením je přitom stále jako šafránu a toto tedy mohla být zajímavá konkurenční výhoda.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obsah krabičky je skromný: mobil, micro USB kabel se zdrojem a klíč na micro SIM

Micro SIM hledejte na boku

Poslední významnou a pro leckoho možná i kritickou konstrukční změnou bude použití micro SIM karet. Do telefonu se instalují ze strany pomocí zavřeného slotu stejně jako na iPhonu. Vedle slotu je tedy drobný otvor, do kterého strčíte buď sponku, nebo plechový klíček, který je součástí balení. Po zatlačení se vusune kryt s lyžinkami, do kterých vložíte SIM. 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Slot pro Micro SIM je umístěný pod kolébkovým ovladačem hlasitosti

Výroba micro SIM naštěstí není nic komplikovaného a v každé normální prodejně mají štípačky, kde vám ji vycvaknou z klasické telefonní karty během okamžiku a bez zbytečného papírování. Takto ořezanou SIM ze štípaček zároveň můžete vždy vložit do původního výlisku a opět používat na většině telefonů s klasickými sloty pro kartu SIM. U některých konstrukcí ale pochopitelně hrozí zaseknutí, takže se vyplatí pořídit si obě velikosti SIM přímo od operátora.

Exotický router s WPA2 může dělat občas neplechu

Na webových fórech se už na sklonku roku objevily nářky uživatelů (stačí zadat do Googlu Nexus 4 WiFi issues), kterým se nechce Nexus 4 připojovat k některým Wi-Fi sítím. S většinou sítí by neměl být žádný problém, pokud však používáte nějakou netypickou konfiguraci, může se vás to teoreticky týkat. Doma mám UPC modem s Wi-Fi, ke kterému se Nexus 4 bez problému připojí. Pak tu mám ale ještě Mikrotik a přestože ho Nexus 4 vidí, nedokáže se k němu připojit. Galaxy Nexus to dokáže bez problému.

Čtenář Andrej Bencur nicméně poradil, že stačí snížit zabezpečení z WPA2 na základní WPA. Tak lze vyřešit problém přinejmenším s Mikrotiky a nejspíše i ostatními routery. To mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, ale budu se v konfiguraci nadále rýpat, abych odhalil skutečný problém s WPA2.

V každém případě mobil nemá problémy s WPA2 u všech routerů. Jak jsem již napsal výše, s drtivou většinou Wi-Fi sítí se bez problému spojí a to s jakýmkoliv zabezpečením.

Témata článku: LG, Android, Smartphony, Recenze, LG, Nexus, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, Google Nexus One, Google Nexus S, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One S, LG Nexus 4, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy S, Nejlepší fotograf, Většina ostatních, Velký pozor, Hlavní priorita, Špás, Telefony s Androidem na Heureka.czRecenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware