LG Nexus 5X: Volba srdcem [recenze]

Mozek může říct „ne“, ale referenční stroje od Googlu vždycky měly jistou auru, kterou není možné zanést do tabulky. Platí to i pro LG Nexus 5X?
Kapitoly článku

V roce 2013 dorazil pětipalcový Nexus 5, loni jej vystřídal šestipalcový Nexus 6 a leckdo si jistě v duchu položil vtíravou otázku, jestli se ta šílená honba za stále větší uhlopříčkou v roce 2015 konečně zastaví. Google se nakonec rozhodl pro šalamounské řešení a namísto jednoho telefonu na podzim představil rovnou dva. Na obří a drahou Motorolu ideově navázal Nexus 6P a na úspěšný a levnější pětipalec pak Nexus 5X.

Klepněte pro větší obrázek

Pro

  • Rychlá čtečka otisků prstů
  • Oboustranný USB Typ-C s rychlým nabíjením
  • Čerstvý Android 6.0.1

Proti

  • V balení je pouze kabel s USB Typ-C na obou koncích
  • Čtečku otisku prstů zatím nelze použít úplně na vše
  • Čistý Android bez vylepšováků není pro každého
  • Lacinější konstrukce zad

Když se mi poprvé dostal do ruky, na chvíli jsem zaváhal, jestli mi někdo nepodstrčil původní Pětku, ten telefon je totiž na první pohled velmi podobný – černá elegantní myš, která nakonec vypadá lépe než na fotografiích. A to přesto, že na rozdíl od staré Pětky nezbylo ve fabrice LG dostatek gumy na velmi příjemný soft touch. Namísto toho u modelu 5X najdete jen tenčí plastová záda, která však mají podobné matné provedení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dioda pod mřížkou

Ani model 5X se neubránil nafukování. Zatímco šířka a tloušťka telefonu se oproti předchůdci příliš nezměnila, telefon je o celý centimetr delší, a pokud nemáte prsty pianisty, stažení notifikační rolety palcem při držení jednou rukou už nemusí být vždy tak komfortní. LG na to u svého firmwaru pamatuje dalším softwarovým tlačítkem pro stažení rolety při spodním okraji displeje a ostatní pak různými gesty, ale čistý Android, který je Nexusům vlastní, nic takového zatím neumí.

Klepněte pro větší obrázek
Notifikační dioda je schovaná pod mřížkou spodního reproduktoru

Při horním a spodním okraji najdete dvě identické mřížky s reproduktory, které mohou občas leckoho mást v orientaci. Zatímco horní slouží pro hlasové hovory, druhá pro multimédia. Pod mřížkou spodního reproduktoru se schovává ještě barevná notifikační dioda, což po průchodu světla způsobí docela hezký efekt – rozbliká se vlastně matice několika bodů.

Nexus Imprint

Jestli se však Nexus 5X oproti Nexusu 5 v něčem liší na první pohled, je to samozřejmě zadní výbava. Hornímu středu dominuje pozvolně vystouplý dvanáctimegapixelový fotoaparát (Ars Technica pahorek vtipně pojmenovala Mount Megapixel), LED přisvětlení a laserový pomocník pro autofokus. Pod tím vším pak narazíte na rozměrnou čtečku otisků prstů.

Klepněte pro větší obrázek

Ačkoliv je čtečka sama o sobě velmi přesná a rychlá, takže stačí některým z nastavených prstů po její plošce jen ledabyle šoupnout a okamžitě zavrní (Google slibuje rozpoznání do 600 ms), přeci jen jsem zároveň trošku zklamaný, protože ji nelze použít jako univerzální prostředek pro libovolnou autorizaci. Nemůžete ji použít pro odemknutí SIM a stejně tak nefunguje při studeném startu ještě před naběhnutím Androidu, kdy si Nexus 5X vyžádá klasický číselný PIN pro šifrování a dešifrování veškerých dat, které je v případě Nexusů ve výchozí konfiguraci aktivní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení otisku prstu v praxi a jeho indikace na pohotovostním displeji

Tzv. Nexus Imprint, jak Google technologii nazývá, tedy hraje roli pouze sekundárního autorizačního prostředku. Pokud jej budete chtít používat, musíte zároveň nastavit PIN.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na stranu druhou, kdo dnes vypíná telefon, že? Nejčastěji odemykáme pouze pohotovostní displej a zde odvádí čtečka perfektní práci; tedy pokud nebudete potřebovat odemknout telefon třeba v automobilovém stojánku a dozadu se prstem nedostanete. 

USB Typ C je skvělý, ale…

Na pravé hraně telefonu narazíte ještě na kolébkový ovladač hlasitosti a vypínač, který při rychlém dvojkliku spustí fotoaparát. Na levé hraně je pak schovaný slot pro nano SIM. 

Ježíšku, k Vánocům si přeji, aby se už výrobci konečně dohodli na jednotném rozměru, respektive aby se dohodli s operátory na tom, že v 21. století je fyzická SIM už opravdu zbytečná a nastal čas na ryze softwarový klíč. 

Spodní hranu obsadil audio výstup (osobně jsem rád, že se přestěhoval opět dolů) a především nový a oboustranný USB konektor typu C, který však přináší i jednu nepříjemnost – je zatím poměrně málo rozšířený a v balení najdete jen kabel s typem C na obou koncích. Ten redukční pro klasické USB si budete muset dokoupit. Na stranu druhou, nový konektor umožňuje rychlé nabíjení, takže přibalená patnáctiwattová nabíječka (5V/3A) dodá šťávu 2 700mAh baterii docela svižně.

 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

 

Google se chlubí, že stačí vybitý telefon připojit (třeba večer v hospodě) na deset minut do nabíječky a bude mít dostatek energie na další čtyři hodiny provozu, což potvrzuje i praktické měření – během chvilky nabijete telefon na 10 %.

Témata článku: Google, LG, , , , , Huawei Nexus 6P, LG G4, LG G4 Stylus, LG G4c, LG G4s, LG Nexus 5, LG Nexus 5X, LG Nexus 5X 32GB, Microsoft Lumia 950, Microsoft Lumia 950 Dual SIM, Motorola Nexus 6, Motorola Nexus 6 64GB, Pohotovostní displej, Rychlá čtečka, Vybitý telefon, Spodní reproduktor, Fyzická sim, Google Drive, Nafukování