LG Optimus 2X: megarecenze

LG Optimus 2X znamená přelom ve výkonnosti smartphonů. Především prošlapává cestičku ostatním dvoujádrům, ani on však není zcela bez chybičky.

Pro Mobilmanii jsem za poslední rok testoval telefony „Google“ Nexus One, SE Xperia X10, Samsung Galaxy S, Samsung Omnia 7, „Google“ Nexus S, SE Xperia Arc a nyní se mi do rukou dostala nová hračka LG Optimus 2X. Proč to vlastně píšu? Jedná se o modely, které spadají spíše do světa mobilního high-endu a já jsem za tu dobu už docela rozmlsaný a permanentně nespokojený. Jakmile něco nefunguje na sto procent, telefon se mi nelíbí, ačkoliv je to při srovnání s kousky za běžnou lidovou cenu výborný mobil.

Luxusní poměr cena/výkon

Celý rok jsem všechny telefony srovnával s Nexusem One, na kterém mi v tuto chvíli běží optimalizovaný CyanogenMod 7. Jsem skutečně rád, že mohu konečně prohlásit, že jsem našel nový referenční telefon – LG Optimus 2X. Hned v úvodu prohlásím, že ani on není v mnoha směrech tím pomyslným čítankovým ideálem, pravděpodobně se k němu ale alespoň z mého pohledu přibližuje. A tam, kde pokulhává, vše dorovnává cenou. Nedotovaný SE Xperia Arc, který jsem testoval před několika týdny, se dnes při pohledu třeba na Zboží.cz prodává od 11 500 korun výš.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dvoujádrový Optimus 2X s relativně výkonným čipsetem Nvidia Tegra 2 je levnější i o tisícikorunu, u ověřených e-shopů pak o pětistovku. Vedle výkonu přitom nabízí i IPS displej, přední kameru, telefonní aplikaci s podporou videohovorů a možnost nahrávání videa v plném HD rozlišení 1080p (24 fps, 720p 30 fps). LG nastavil laťku poměru cena/výkon skutečně vysoko a stejně jako jeho „low-end“ Optimus One se může stát docela populárním zařízením. I proto, že stále drží prvenství prvního dvoujádrového telefonu na trhu, který se už skutečně prodává.

Čtyřpalcový elegán

Přední strana čtyřpalcové konstrukce je zcela pokrytá sklem. V horní části displeje najdete všechny optické senzory a přední 1,3Mpix kameru, spodní část pak vyplňuje čtveřice senzorových tlačítek v uspořádání menu, domů, zpět a hledej. Optimus 2X má tedy všechna standardizovaná ovládací tlačítka Androidu, jen ve své tradiční posloupnosti à la LG. Rohy telefonu jsou oblé a lemované plastovým rámem se stříbrným lakem. Zadní kryt je tenký, nicméně zpevněný vrstvičkou gumy. Otázkou zůstává, jestli se zvláště na rozích brzy nesetře. Stejný design nicméně najdete i u Nexusu One a tam mohu po více než roce používání konstatovat, že není odřené zhola nic.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na horní hraně najdete výstup na sluchátka, krytku HDMI (kabel není součástí) a hlavní vypínač. Dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti pak hledejte na pravé hraně. To je z pohyblivých vnějších částí v podstatě vše. Pogumovaný kryt je přerušený pouze pruhem s nápisem Google a vystouplou krytkou objektivu 8Mpix fotoaparátu a LED blesku. Na spodní straně najdete dvojici mřížek stereoreproduktoru a konektor pro micro USB.

Dvoujádro a spotřeba

Před příchodem prvních „tegroidních“ telefonů s dvoujádrovým čipem standardu ARM Cortex-A9 se spekulovalo, jak to bude vypadat s jejich spotřebou. Četl jsem například, že dvě jádra spočítají náročné úkoly dříve, tedy rychleji, a energie z baterie se tak bude spotřebovávat kratší dobu. Podobné hypotézy lze docela těžko prokázat, mým testem je ale prosté používání telefonu a všech jeho možností. U chytrých telefonů považuji za něco zcela běžného, že mám více než jeden synchronizovaný internetový účet a používám hromadu aplikací, jejichž služby běží na pozadí, poslouchají a… Nenasytně žádají více a více energie. Používám tedy kompletní push synchronizaci Google účtu, firemního Exchange účtu, používám sledování polohy Google Latitude, na pozadí mi běží ještě Plume (Twitter klient, který zachytává DM zprávy a zmínky), jsem permanentně připojený pomocí 3G a nevypínám Wi-Fi (automaticky se připojuji doma, v práci a na volně dostupných hotspotech). Připočtu-li k tomu ještě 4“ WVGA IPS displej a docela časté surfování na webu, opět se dostanu na výdrž okolo jednoho dne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

I Optimus 2X je tedy při mých nárocích (které u této třídy telefonů nepovažuji za nadstandardní) „jednodenní telefon“, který ráno vytáhnu ze zásuvky a večer jej tam pokorně vrátím. Telefon by pochopitelně bez šťávy vydržel i přes noc, ráno by ale byl vybitý. Jednodenním telefonem je tedy z principu každá „tatranka“, která nevydrží dva pracovní/školní cykly – dva všední dny. Jestli vydrží 18, 24 nebo 32 hodin, je v podstatě úplně jedno, protože každý chce, aby byl telefon ráno stoprocentně nabitý, a tak jej k nabíječce připojí nehledě na to, jestli má telefon večer k dispozici ještě 40 nebo už jen 15 procent energie.

Zhruba 6,7 GB vnitřní paměti

Po malé odbočce konečně další fakta. Uvnitř najdete Li-ion článek s kapacitou 1 500 mAh. Pod krytem je ještě otvor pro SIM kartu (s vloženou baterií nevytáhnete) a SD kartu. Telefon má tedy vnitřní paměť pro systém a aplikace, interní SD kartu a ještě slot pro další kartu, která se bude v systému hlásit jako externí. Na čistém systému budete mít okolo 1,2 GB pro instalaci programů ve vnitřní paměti, vestavěná SD karta pak bude mít kapacitu 5,5 GB. V podstatě je to stále ta samá 8GB paměť jen různě naformátovaná a rozparcelovaná pro různé potřeby. Pokud to sečtete, budete mít po ruce 6,7 GB místa a ten zbytek tvoří firmware a samotný Android.

Klepněte pro větší obrázek
Gigabajt na programy a přes 5 GB na integrované kartě

Nemá stavovou diodu, ale…

LG Optimus 2X nemá stavovou diodu, která by vás upozornila na nový e-mail, SMS, zprávičku na Twitteru nebo třeba zameškaný hovor. To je samozřejmě chyba a mně osobně to u telefonů této třídy docela mrzí a pokaždé se ptám, proč tomu tak není, nebudu přeci každých deset minut spouštět pohotovostní displej. Nexus One má pro tyto potřeby průhledný trackball a pod ním diodu, jejíž barevný odstín je ke všemu programovatelný v celém spektru RGB. Na CyanogenModu mi tedy kulička začne červeně blikat při příchozí zprávě z Gmailu (červené logo), modře při zprávičce z Twitteru a tak dále. Optimus 2X nicméně žádnou diodu a trackball nemá. Má ale komunitu a ta napsala neoficiální prográmek Touch LED Notifications. Zatím je ve fázi betaverze a je spíše jednodušší, nicméně při běžném použití funguje. Oč jde? 2X má senzorová podsvětlená tlačítka a jejich dioda je… Programovatelná! Touch LED Notifications tedy rozbliká čtveřici tlačítek v případě, kdy dorazí nová SMS/MMS, zpráva z Gmailu nebo pokud zameškáte hovor. Více toho bohužel zatím neumí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Touch LED Notifications dodá telefonu stavovou diodu – z podsvětlení ovládacích tlačítek

Témata článku: LG, , , , Google Nexus One, Google Nexus S, HTC One S, LG Optimus, LG Optimus 2X, LG Optimus One, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Omnia, Samsung Omnia 7, Kopírování textů, Vzdálená plocha, Nejvýkonnější android, Velká neznámá, Defender, ULV, Nadšenec, Nová hračka, Vzdálený objekt, Kulička, Google Docs,