LG Optimus G: boří zažité předsudky [recenze]

Pozdě ale přece. LG Optimus G se nyní začíná prodávat na českém trhu. Telefon, u kterého neuvěříte, že ho vyrobila společnost LG.

Po letech, kdy se mobilní divize společnosti LG potácela na hranici zisku a ztráty, snad přicházejí klidnější a radostnější zítřky. Z prvních finančních výsledků letošního roku totiž vyplývá, že právě LG Mobile vykázalo ze všech divizí společnosti LG nejvyšší zisk. Hlavní podíl na tom měly prodeje zatím posledního referenčního modelu se systémem Android, LG Nexus 4. Jihokorejská společnost však byla spokojena také s prodejními čísly telefonu LG Optimus G, který se začal na některých trzích prodávat již koncem minulého roku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Optimus G je dostupný v jediné barvené variantě

Jak to tak v poslední době bývá, potkal tento model podobný osud jako například modely jako LG Nexus 4, Nokia Lumia 920 nebo také HTC One. Do České republiky se dostal až několik měsíců po oficiálním světovém uvedení na trh. LG tak již mezitím stihla vydat dvě upravené verze „géčkové“ verze, a to LG Optimus G Pro a nedávno také LG Optimus GK, který má přímo konkurovat Samsungu Galaxy S4. Oba modely jsou však pro začátek znovu určeny především pro jihovýchodní Asii. Není ani jisté, zda se tyto modely k nám vůbec dostanou. Pojďme se tak důkladně seznámit s verzí Optimus G.

Klíčové vlastnosti:

 • prémiový vzhled
 • 13Mpx fotoaparát
 • Android 4.1.2 s dobře odladěnou nadstavbou
 • užitečné předinstalované aplikace
 • notifikační dioda
 • kvalitní zvuk

Hlavní nedostatky:

 • nízká výdrž baterie
 • vyšší cena
 • horší kvalita fotografií ve špatných světelných podmínkách
 • na trhu jsou již modely s vyšší výbavou
 • absence slotu pro microSD karty

LG Optimus G
E975
rozměry a hmotnost: 132 × 69 × 8,5 mm, 145 g
displej: 4,7", kapacitní IPS+ LCD, 768 × 1 280, 318 PPI
sítě: GSM, LTE (100|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 4, GPS
paměť: 32 GB, RAM: 2 GB, baterie: 2 100 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Pro (4× Krait 200, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
34 %
vybavenost
cena: už se neprodává

LG Optimus G vás zaujme hned při prvním setkání s ním. Nikoliv však svou velikostí, protože v době tabletofonů již telefon s úhlopříčkou pod 5 palců není ničím výjimečným. Jihokorejci se totiž u tohoto modelu pokusili přijít s netradičním designem, který bude vybočovat z řady nudných a velmi často plastových „placek“. Telefonu proto přidali jakýsi punc luxusu. Přední straně ho dodává stříbrný rámeček kolem displeje a zadní strana to je designová lahůdka sama o sobě, kterou si popíšeme dále.

Ve vypnutém stavu téměř nepoznáte, kde na přední straně končí displej a začíná rámeček telefonu, protože displej je téměř dokonale černý. Po rozsvícení displeje zjistíte, že velikost jeho úhlopříčky je 4,7 palce, čímž se řadí dnes již spíše k menším zařízením, jež jeho výrobce označuje nebo označoval jako svoji vlajkovou loď. Zobrazovací plocha disponuje HD rozlišením (1 280 × 768 pixelů). Pokud byste chtěli, aby displej měl fullHD rozlišení, bude třeba si počkat na LG Optimus G Pro nebo se poohlédnout u konkurence.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V případě modelu Optimus G se rozhodně vyplatí investovat do ochranné fólie na displej

Celý název typu displeje zní „True HD IPS Plus“ s technologií Zerogap Touch, což ve výsledku neznamená nic jiného, než že LCD panel je blíže sklíčku, tudíž obrazové body vypadají, že jsou mnohem blíže povrchu. Na rozdíl od AMOLED displejů vám barvy nebudou připadat přepálené, naopak zobrazení všech barev včetně modré a bílé je téměř ideální. Nepřekvapí ani fakt, že displej je dobře čitelný z větších úhlů, což značně usnadňuje práci s ním. Zklamání však přineslo ochranné, tvrzené sklíčko Gorilla Glass 2, které rozhodně nedostálo své pověsti a i po velmi opatrném zacházení s telefonem se na něm po krátké době udělají malé škrábance.

Klepněte pro větší obrázek
Design je velkou devízou tohoto telefonu

Když černá je opravdu černá

Nad displejem je vyobrazeno stříbrné logo LG, přičemž nalevo od něj se nachází senzory přiblížení a okolního světla. Telefon tak zvládá automatickou regulaci jasu, přičemž v nastavení si lze nastavit základní úroveň jasu, od kterého se bude automatické upravování odvíjet. Na pravé straně od loga byl umístěna informační LED dioda a sekundární kamerka pro videohovory, jejíž rozlišení činí 1,3 Mpix. Těsně nad logem výrobce je také reproduktor.

Pod displejem se zdánlivě nenachází nic. Avšak při zapnutí nebo odemknutí telefonu se zde rozsvítí trojice senzorových, ovládacích kláves s tradičním rozestavením (zleva krok zpět, domovské tlačítko a vyvolání kontextové nabídky). Podsvícení těchto kláves lze manuálně upravit v nastavení systému, když může být buď trvalé, nebo po časových intervalech (1,5 s, 3 s, 5 s) zhasne. Celá přední strana je pak obehnána kovovým rámečkem stříbrné barvy.

Tento rámeček pak dále zasahuje přibližně do třetiny bočních hran. Na pravém boku modelu Optimus G je usazeno pouze vypínací/zamykací tlačítko. To je však usazeno v jeho horní polovině, což občas znesnadňuje uvedení zařízení do provozu. K pohodlnějšímu užívání by neškodilo toto tlačítko posunout o 1-2 cm níže. Na opačném boku se nachází také pouze jeden ovládací prvek, jímž je kolébka pro ovládání hlasitosti, přičemž spodní tlačítko slouží v režimu fotoaparátu také jako mechanická spoušť. Bohužel pouze jednopolohová, tudíž ostřit je nutné předtím dotykem na displeji. Na levém boku budete také vkládat microSIM kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K vysunutí šuplíku pro microSIM kartu budete potřebovat speciální klíček

Do středu spodní hrany budete zapojovat nabíjecí kabel nebo kabel vedoucí do vašeho počítače, je zde totiž microUSB konektor. Napravo od něj je také jeden z dvojice mikrofonů. Na obou koncích spodní hrany jsou pak šroubky pro upevnění/rozdělání telefonu. Podobné řešení jsme již mohli vidět u Nokie Lumia 920. To naznačuje fakt, že telefon nepůjde uživatelsky nijak rozebrat, a tudíž není možné se jednoduše dostat k baterii telefonu. Horní hrana byla narušena pouze 3,5mm jackem pro připojení sluchátek a druhým mikrofonem, který napomáhá potlačení šumu hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě skleněné plochy spojuje kovovo-plastový rámeček

Promyšlený odlesk

To nezajímavější jsem si nechal na konec. Podobně jako iPhone 4 nebo Sony Xperia Z, také LG Optimus G přichází se zadní stranou vyrobenou ze skla. LG však šlo ještě dále a pod toto tvrzené sklíčko vložilo ještě vrstvu, který vytváří efekt, jenž sama společnost nazývá jako „Crystal Reflection“. Když se na zadní stranu díváte zpříma, tváří se jako černá, avšak ve chvíli, kdy se podíváte jen mírně z boku, zadní strana se začne blýskat a hrát několika barvami. To vypadá velmi efektně a tomuto kroku LG lze jedině zatleskat. S něčím podobným (ve výraznější podobě) přišel později také LG Nexus 4.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na spodu zadní strany jsou nezbytná označení místa výrobu apod.

Tuto reflexní plochu jemně narušují pouze nezbytné doplňky, které jsou obvykle na zadní straně umístěny. V levém horním rohu tak našel místo 13Mpix fotoaparát, jenž mírně vystupuje ze zad. Sklíčko fotoaparátu je zapuštěno mírně pod okrajem, tudíž nehrozí, že by se snadno poškrábalo. Pod fotoaparátem je k nočním snímkům připraven LED blesk. Samozřejmě znovu nesmí chybět logo výrobce. V pravém dolním rohu je pak poslední viditelný prvek na zádech, kterým je výdech hlasitého reproduktoru.   

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozlišení fotoaparátu má být jedním z lákadel telefonu, a proto nesmí jeho hodnota na zádech chybět

Mezi nejlepšími

Nutno také dodat, že zadní strana ani zdaleka netrpí na škrábance tolik jako strana přední. Celkově lze vzhled tohoto modelu hodnotit na výbornou. Jednou z nesporných výhod nerozebíratelné konstrukce je i to, že nikde nic nevrže ani nepřesahuje a vše do sebe zapadá, jak má. Subjektivně mohu říct, že se jedná jistě o jeden ze tří nejhezčích telefonů, které jsem měl možnost zatím spatřit. Přestože displej má velkou úhlopříčku, telefon padne poměrně pohodlně do ruky. Na tom se jistě podílí také skutečnost, že hrany zadní strany jsou zaobleny. Optimus G kolem a kolem měří 131,9 × 68,9 × 8,5 mm, přičemž do hmotnosti 145 gramů se mírně promítlo právě prémiové zpracování telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozměry balení nejsou o moc větší než rozměry samotného telefonu

Samotný vzhled balení napovídá, jak vypadá povedená zadní strana telefonu. Prodejní balení v sobě ukrývá tradiční výbavu. Mimo telefonu v něm naleznete cestovní adaptér do elektrické sítě, kabel pro propojení s počítačem, stylová sluchátka, trojici gumových náušníků a nesmí chybět klíček pro vysunutí šuplíku pro microSIM kartu. Na své si přijdou i milovníci brožurek a jednoduchých návodů, které poradí, jak zprovoznit a ovládat telefon.

Témata článku: LG, Android, Smartphony, Recenze, LG, Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), LG Nexus 4, LG Optimus, LG Optimus G, LG Optimus G Pro, Nokia Lumia 920, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Sony Xperia Z, Kvalitní telefon, Stříbrné logo, Vadný kus, Telefony s Androidem na Heureka.czSamsung ukazuje možnosti 200Mpx foťáku. S kvalitní optikou to jde samo, jak by ale vypadala vyfocená mobilem?

Samsung ukazuje možnosti 200Mpx foťáku. S kvalitní optikou to jde samo, jak by ale vypadala vyfocená mobilem?

** Samsung ukázal možnosti 200Mpx snímačů ** Fotočip umístil na základní desku a přidal obří kvalitní optiku ** Jak by asi fotka vypadala, pokud by ji pořídil smartphone?

Martin Chroust
200 MpxFotoaparát
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Zřejmě už finální podoba iPhonu 14 Pro. Průstřel místo výřezu, tenčí rámečky a mohutnější fotoaparát

Zřejmě už finální podoba iPhonu 14 Pro. Průstřel místo výřezu, tenčí rámečky a mohutnější fotoaparát

** Apple se konečně odhodlal k displejovému průstřelu ** Jenže nebude jeden, ale hned dvojitý ** Základní iPhony 14 budou věrné známému širokému výřezu

Martin ChroustJan Láska
Průstřel v displejiiPhone
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída