LG Optimus L3: hranatý prcek s výdrží [recenze]

LG Optimus L3 patří do rukou méně náročných uživatelů. Má však Wi-Fi, rychlá data, kvalitní zpracování, příjemný design a oslovit může i cenou.
Kapitoly článku

LG Optimus L3 (E400) je nejmenším z trojice modelů patřících do stylové linie L-Style jihokorejského výrobce. Poprvé jsme telefon viděli na letošním veletrhu v Barceloně, kde mu však vedle čtyřjádrového monstra Optimus 4X HD nebo sourozenců Optimus L5 a L7 nebyla věnována velká pozornost. Optimus L3 je sice méně nápadný, ale o to lépe může posloužit nenáročným nebo začínajícím uživatelům se smartphony. Hlavní výhodou je jeho cena a dlouhá výdrž na baterii, naopak trochu ošizený se může zdát displej. Více prozradí naše recenze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LG Optimus L3 na tiskových fotografiích v bílé a černé verzi

Klíčové vlastnosti:

  • kompaktní rozměry, dobré držení v ruce
  • sympatický, moderní design, kvalitní zpracování
  • dobře odladěné prostředí Optimus UI nad Androidem 2.3
  • baterie s kapacitou 1 500 mAh a dobrou výdrží

Hlavní nedostatky:

  • podprůměrné rozlišení displeje
  • horší fotoaparát
  • kvůli slabšímu hardwaru nejde hrát některé hry

LG Optimus L3
E400
rozměry a hmotnost: 102 × 61 × 12,0 mm, 110 g
displej: 3,2", kapacitní TFT LCD, 240 × 320, 125 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth 3, GPS
paměť: 1 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 500 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 3MPx, video
24 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Šikovný prcek

LG Optimus L3 svým zpracováním z řad dnešních smartphonů vybočuje jen mírně. Opět držíme v rukou černou placku s dotykovým displejem. V případě testované novinky nás potěšil bílý zadní kryt, který se alespoň trochu vymyká uniformitě současných chytrých telefonů. K tomu připočtěme charakterové vlastnosti designové série L-Style a z L3 je rázem moderní, hranatý a přesto elegantní kousek. Hrany Optimus L3 lemuje stříbrný rám imitující kov. Základ konstrukce celého mobilu ale tvoří plasty, včetně zmiňovaného zadního krytu. Zpracování je nicméně na příkladné úrovni a žádné vrzání nebo vůli krytů jsme během testování nezaznamenali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při pohledu z přední strany působí Optimus L3 neobyčejně elegantně

Novinka se v rukou drží velmi příjemně. Ostré hrany přecházejí v zadní části plynule do oblých tvarů. Rozměry 102 × 61 × 12 mm nejsou na překážku ani pro držení v drobnějších dámských či dětských rukou. Poněkud překvapivá na telefon daných rozměrů je hmotnost, která se zastavila na rovných 110 gramech. Pocitově byste při uchopení telefonu možná čekali míň, ale vězte, že důvody jsou opodstatněné, Optimus L3 totiž v sobě skrývá výkonnou baterii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana je plastová, až na ozdobnou kovovou oblast kolem fotoaparátu

Zadní kryt se dá celkem jednoduše odklopit, po sejmutí získáte přístup nejen k akumulátoru, ale i slotům na paměťovou kartu microSD a na klasickou (mini)SIM kartu. Samotný akumulátor nabídne štědrou kapacitu 1 500 mAh. To je na smartphone dané nižší třídy rozhodně nadprůměr a na provozu se to pozitivně projevilo. Optimus L3 nám vydržel v provozu běžně nejméně dva dny, když byl vytěžován jen průměrně, dostali jsme se s výdrží i na tři dny. Hlavní úsporou pro baterii je samozřejmě osazený menší displej s nižším rozlišením.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tloušťku se podařilo srazit zhruba na 12 mm

Na stranách LG Optimus L3 najdeme jen několik prvků. Přítomno je samozřejmě ovládání hlasitosti, které má své místo na levé hraně. Levá stěna je zcela prázdná. Chybí zejména spoušť fotoaparátu. Uspávací/odemykací tlačítko se nachází spolu s 3,5mm jackem pro připojení běžných sluchátek na horní hraně. MicroUSB konektor, kterým se telefon zároveň dobíjí, je umístěn na spodní hraně. Na zádech se vyjímá čočka 3Mpx fotoaparátu, vložená do stylového kovového pásku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt se dá sundat, pod ním je uschována baterie se štědrou kapacitou

Displej: nejslabší článek

Ačkoli slabší rozlišení displeje příznivě ovlivňuje výdrž baterie, kvalita zobrazení tím naopak výrazně trpí. LG Optimus L3 disponuje TFT displejem s úhlopříčkou 3,2 palce, který zobrazí 256 tisíc barev a nabídne rozlišení 240 × 320 pixelů. To je parametr, který by dnes mohl uspět snad jen u nejlevnějších telefonů bez operačního systému, ale ne u smartphonu, byť lowendového. Zobrazení na displeji je hrubé, i při pohledu z 30 cm jasně rozeznáte rastr a drobnější písmo např. na internetových stránkách budete číst obtížně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod displejem je viditelné jediné tlačítko, ve skutečnosti jsou ale tři

Slavné to není ani s čitelností na slunci, v takovém prostředí je nutné použít maximální jas. Displej není vybaven senzorem pro automatickou regulaci podsvícení, nastavit si ji budete muset manuálně. Škoda, že se LG nerozhodlo pro aspoň o fous lepší rozlišení 320 × 480 bodů, které by telefonu slušelo více. Otázkou zůstává, jak by se to projevilo na koncové ceně telefonu, přece jen u L3 jde hlavně o ni. Doporučujeme také displej doplnit o ochrannou fólii, protože bez ní má tendence sbírat drobné škrábance.

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát má rozlišení 3 Mpx, bohužel neumí automaticky ostřit a nemá ani LED blesk

Pod displejem narazíme na trojici tlačítek. Prostřední hardwarové tlačítko slouží k zobrazení domovské obrazovky a jako jediné z trojice není senzorové. Jeho dlouhým stiskem spustíte správce úloh. Okolní dva senzory mají na starost kontextové menu a návrat o úroveň zpět. Jejich popisky je vidět jen díky podsvícení, které však zhasíná poměrně rychle. Na rozdíl od novějších verzí systému si tento interval nelze v LG Optimus L3 nastavit.

Témata článku: LG, , , , , Huawei Ideos X3, LG Optimus, LG Optimus 4X HD, LG Optimus L3, LG Optimus L5, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Y, Samsung Galaxy Y Duos, Celý zástup, Prcek, Hrana, Velká pozornost, Oblý tvar, Dobré držení, Vypnutí wi-fi, Nejslabší článek, Primární úkol, Virtuální spoušť, Tvrdá konkurence, Ostrá konkurence,