LG Optimus L5: pracant s kompromisy [recenze]

LG Optimus L5 přichází s kontroverzní výbavou. K Androidu 4.0 a dalším šikovnostem přidává pomalý hardware a zbytečné chyby.

Někam doprostřed mezi výkonnější LG Optimus L7 a naopak low-endový LG Optimus L3 se řadí smartphone LG Optimus L5 (E610), který jsme mohli spatřit už na letošním MWC 2012 v Barceloně. Tento kousek je posledním, který na náš trh dorazil, a přiznejme si, trvalo mu to od února opravdu dlouho. Proto muselo jihokorejské LG nasadit atraktivní cenovku, aby se poslednímu zástupci designové řady L-Style prodejně dařilo. Následující řádky recenze napoví, čím telefon za "bůra" potěší, a co ho naopak trochu sráží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LG Optimus L5 na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • zajímavý design
  • Android 4.0 s grafickou nadstavbou Optimus UI 3.0
  • dobrá výdrž na baterii
  • LED blesk, NFC, Wi-Fi Hotspot

Hlavní nedostatky:

  • špatná ochrana displeje a nízké rozlišení
  • slabší hardware vzhledem k použité verzi systému
  • absence hardwarové spouště fotoaparátu

LG Optimus L5
E640
rozměry a hmotnost: ? × ? × 9,7 mm
displej: 4,0", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 144 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: ? GB, microSDHC (32 GB), baterie: ? mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 5MPx, video, autofocus, blesk
21 %
vybavenost
cena: už se neprodává

hce counter

Pozor na displej

LG Optimus L5 přichází s atraktivním a kompaktním designem. Na telefon s úhlopříčkou displeje 4 palce nemá vůbec špatné rozměry - 118 × 66,5 × 9,8 mm, přesto ale patří k velikostnímu průměru, a obzvláště pro dámy už může být větší šířka nepohodlná. Váhu 122 g (mimochodem stejnou, jako má výkonnější Optimus L7) v ruce vůbec nepocítíte, telefon mi jako těžký nepřišel. Dominantou telefonu je lesklý rámeček po okrajích imitující kov, který hrdě hlásá příslušnost k designové linii L-Style. V černém provedení vypadá Optimus L5 elegantně, a výše zmíněný rámeček ho od ostatních černých placek poměrně odlišuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Designová linie L-Style se ani u Optimusu L5 nezapře

Konstrukčně je telefon vyveden celý v plastu, což vůbec není na škodu. Právě naopak, zadní zvrásněná strana zajišťuje příjemné držení, a zmenšuje šanci na nechtěné vypadnutí z ruky. Na zadním krytu musím pochválit jednu věc. Výdech hlasitého reproduktoru je uprostřed dělený, a právě na tomto dělení je malý, ani ne milimetrový hrbolek, díky kterému reproduktor při položení na zadní stranu neucpete, a tak bude dobře slyšet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt je vyroben z plastu

K přední straně Optimusu L5 bohužel mám výhrady. Ochrana displeje je zajištěna tak měkkým plastem, že jsem se při silnějším dotyku obával, abych nepoškodil samotný displej. Při stisku byly kolem prstu jasně viditelné soustředné kruhy duhových barev, což byla kdysi vlastnost typická pro rezistivní displeje. Zde za to ale může krycí plast, který se velmi lehce poškrábe. Jen jednou jsem k telefonu omylem dal klíče, a už se na něm objevily vydřené plošky, jako by měl rezistivní dotykovou technologii a léta patřil vášnivé pisatelce s dlouhými nehty. Proto ihned po případném nákupu tohoto mobilu doporučujeme nalepit na displej ochrannou fólii. Zbylé zpracování je uspokojivé, jen zadní kryt v se v některých místech lehounce prohýbal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z bočního pohledu ještě víc vyniknou hranaté linie telefonu

Jasný hrubián

Kapacitní TFT displej dostal na úhlopříčce 4 palce podle mého názoru to poslední přijatelné rozlišení 320 × 480 bodů, což se však někomu může zdát pro takovou velikost zobrazovací plochy málo. U Optimusu L5 to ale můžu omluvit, nižší rozlišení je vyváženo dobrou výdrží, nižšími výpočetními nároky a v neposlední řadě i nižší cenou celého přístroje. Co už omluvit nechci, je schopnost displeje zobrazit jen 262 tisíc barev. Ostré přechody odstínů nejsou úplně ideální hlavně při prohlížení fotografií. Jinak se ale na displej kouká docela příjemně a pokud nemáte oko vycvičené na HD rozlišení, nepřijde vám daná matice 320 × 480 nijak pohoršující.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej je asi nejvíce kontroverzním prvkem celého telefonu

Čitelnost displeje na slunci hodnotím jako vysoce nadprůměrnou, ale to jen v případě, že si nastavíte maximální jas. Optimus L5 bohužel čidlo regulace jasu postrádá, a tak budete muset sáhnout do notifikační lišty či nastavení a změnit jas ručně. Moc však tento smartphone nenaklánějte, ve větších úhlech budou barvy negativem. Odezva na dotyk je rychlá a přesná, za občasné zaváhání může hardware, ne displej. Zobrazení na displeji samozřejmě v možných situacích přetočíte do landscape módu (lze vypnout), a při hovoru neviditelný proximity senzor zabrání jeho nechtěnému ukončení.

Chybí dioda

Pokud by se vám zdálo, že průhledná linka okolo středového tlačítka slouží pro notifikace zmeškaných událostí, pletete se. Linka je způsobena tím, že plastové tlačítko je nabarveno jen z jedné strany – té spodní. Alespoň má však jistý stisk, což platí o tlačítkách všech. Škoda jen, že hardwarová spoušť fotoaparátu chybí. Šipka zpět a kontextové tlačítko jsou senzory a tisknou se dobře. Jejich odezva je blesková a podsvícení si můžete časově nastavit. Kromě tlačítek nalezneme na Optimusu L5 logo výrobce, na zadní straně potom čočku 5Mpx fotoaparátu spolu s LED diodou a výlisek signalizující přítomnost NFC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt v detailu, na jeho rubové straně je osazen obvod pro technologii NFC

Mikrofon pro hovory je umístěn na spodní straně vedle microUSB konektoru, který slouží jak ke komunikaci s PC, tak k nabíjení. Pro připojení sluchátek slouží 3,5 mm jack, který si našel místo na straně horní, vedle zamykacího tlačítka. Je-li umístěn správně, nebudu soudit, to je na každém z vás. Pod snímatelným krytem, v němž je umístěna NFC anténa, najdeme baterii se slušnou kapacitou 1 500 mAh, slot na klasickou (mini)SIM kartu a také na microSD kartu až do výše 32 GB, což vzhledem k vnitřní paměti 2,65 GB jistě oceníte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Slot pro SIM kartu pojme zatím stále běžnější typ miniSIM

Témata článku: LG, Android, Smartphony, Recenze, LG, HTC Desire, HTC Desire C, Huawei Ascend G300, LG Optimus, LG Optimus L3, LG Optimus L5, LG Optimus L7, Nokia 603, Nokia Lumia 610, Jednotlivý kart, Klasický smartphone, Poloviční jas, Neotřelý design, Kompromis, Nechtěné vypadnutí, Zapnutý gps, Pracant, Dobrý pocit, Nadprůměrný výsledek, Opakované přehrávání, Telefony s Androidem na Heureka.czDalší vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky