LG Optimus L9 II: rovnováha v plastu [recenze]

Na pohled nenápadný smartphone se během testu vyloupl v černého koně střední třídy. LG Optimus L9 II má výborný displej i dostatečný výkon.

Mobil jako dálkový ovladač

Díky přítomnosti infračerveného portu a předinstalované aplikace QuickRemote nemusíte hledat ztracený ovladač od DVD, Blu-ray přehrávač či televizi. Po zapnutí aplikace jen vyberete značku zařízení, které chcete ovládat, provedete tři testy konektivity ovládaného přístroje a pak už používáte jako standardní ovladač. Možnost spuštění QuickRemotu ze zamykací obrazovky značně urychluje proces ovládání. Přesto bychom ale mobil za klasický ovladač asi hned tak nevyměnili, tlačítka na displeji totiž nejde mačkat po paměti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dálkový ovladač QuickRemote můžete nastavit simultánně pro několik zařízení • SmartWorld nabízí jen omezené množství aplikací

Pokud se bojíte o obsah svého telefonu, poslouží vám k jeho zajištění, respektive zálohování aplikace LG Backup. Zálohovat lze celou řadu komponentů, patří mezi ně domovská obrazovka, osobní údaje (budík, kalendář, protokoly, zprávy atd.) a stažené aplikace nebo nastavení (Wi-Fi, zvuk, displej). K dispozici je buď manuální, nebo automatické zálohování nastavitelné na konkrétní datum a čas. Kromě klasického obchodu s aplikacemi Google Play najdeme v telefonu ještě jeden, s dost omezenou nabídkou. Jedná se o SmartWorld, tvorbu samotného LG. Obchod, do kterého se přihlásíte pomocí svého LG účtu, nabídne několik málo aplikací, které většinou nejsou nijak unikátní nebo natolik specifické, že byste je nenašli v již zmíněném Google Play.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zálohování prostřednictvím LG Backup ukládá data na zvoleného úložiště • QuickMemo dovoluje záznam a následné sdílení grafických poznámek

QuickMemo je aplikace, která je zaprvé nastavená jako základní program spuštěný po stisknutí rychlého tlačítka telefonu, zadruhé je jednoduchým nástrojem pro záznam grafických náčrtů či poznámek kdekoli v prostředí telefonu. Po spuštění se vytvoří v podstatě screenshot, který sezároveň otevře v editačním režimu. Poznámku však nemusíte ukládat, po opětovném stisknutí rychlého tlačítka zmizí a zůstane ukrytá ve stejném stavu až do dalšího spuštění QuickMema. Využít můžete i funkci Overlay, která napsanou poznámku stále zobrazuje na displeji, bez ohledu na to, v jaké části telefonu se zrovna nacházíte.

Audio i video naplno

Vestavěný hudební přehrávač podporuje zobrazování seznamu skladeb, alb, interpretů nebo žánrů. V případě, že je k dispozici grafický obal alba či singlu, dokáže jej aplikace zobrazit. Jestliže rádi posloucháte hudbu prostřednictvím hlasitého reproduktoru, dočkáte se zvuku kvalitního, poměrně plného. Jen výšky jsou při maximální hlasitosti pro uši nepříjemné. Většina uživatelů ale pravděpodobně dá přednost vlastním sluchátkům, po jejich připojení neduhy mizí a audio výstup lze hodnotit jako dostatečně kvalitní pro dlouhodobý poslech snad všech žánrů. V mobilu našlo své místo i rádio s funkcí RDS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hudební přehrávač je řešen velmi jednoduše

Za video přehrávač musíme jihokorejského výrobce velmi pochválit a udělit velké plus. Spousta konkurenčních výrobců není schopná zajistit svým mobilům schopnost přehrát všechny typy a formáty videa nebo zobrazit titulky. LG se však nenechalo zahanbit a všechna testovaná videa v klasických formátech (až na jedno FullHD s kodekem H.264) zvládlo přehrát bez problémů včetně DivX a Xvid. Přehrávač si poradil i s titulky včetně českého kódování.

  • podporované audio: mp3, AAC, AAC+, WAV, WMA
  • podporované video: MPEG4, H.263, H.264, DivX

Hodí se i k focení

LG Optimus L9 II disponuje fotoaparátem s 8Mpx senzorem. Největší fotky, které s ním pořídíte, budou mít rozlišení 3 264 × 2 448 pixelů. Při nedostatku světla si můžete scénu přisvětlit LED bleskem. Ostření obstará autofokus. Absence hardwarové spouště klasicky na pravé straně vynahrazuje výše zmíněné funkční tlačítko, které v režimu fotoaparátu slouží jako spoušť. Jen nemá namačkávací mezipolohu. V aplikaci fotoaparátu najdeme všechna standardní nastavení pod graficky přehlednými ikonami. LG přidalo i známou hlasem aktivovanou spoušť reagující na slova jako Kimchi, LG nebo Cheese. Po vyfocení se snímek uloží ve formátu JPG.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Internetový prohlížeč podporuje prohlížení na několika kartách i tvorbu záložek

U některých snímků se setkává fotoaparát s problémem v podobě viditelného šumu. Přepalování bílé se taky sem tam objeví, to však můžeme tolerovat vzhledem k tomu, že některé fotografie byly pořízeny v podmínkách, které k přepálení pomohly. S podáním barev nemá fotoaparát žádné problémy, vše působí přirozeně a reálně. Ostrost detailů je taky na velice dobré úrovni. Podaný výkon, doložený prostřednictvím fotek, je v dané cenové kategorii nadprůměrný.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Video také není vůbec špatné. Sice se viditelně trhá, to je ale dáno maximální snímkovací frekvencí 30 fps. L9 II zvládá zaznamenat video ve FullHD rozlišení. Kamera dobře doostřuje a při dostatku světla video netrpí nadměrným šuměním. Automat je hodně citlivý na nastavování expozice, stačí s telefonem jen trochu pohnout do tmavší scény a zbytek je rázem přepálený. Podobně jako fotoaparát, i kamera podává živé, ale realistické barvy.

Ukázkové video:

Telefon funguje ve všech pásmech sítí druhé generace včetně datové nástavby EDGE, stejně je tomu v případě sítí třetí generace s datovou nástavbou HSPA+. Teoretické limity pro download a upload dosahují 42 Mbps, respektive 5,76 Mbps. Čtvrtou generaci sítí LTE už telefon nepodporuje. Z bezdrátové konektivity se dočkal LG Optimus L9 II všech v současnosti používaných technologií. Patří mezi ně Wi-Fi se standardem 802.11 a/b/g/n, Bluetooth v energeticky úsporné verzi 4.0, NFC a infraport. Obsah telefonu lze sdílet bezdrátově přes DLNA pomocí funkce SmartShare. Protokol MHL pro přenos videa přes HDMI telefon nepodporuje.

Hrdý reprezentant střední třídy

A jsme na konci. Zprvu jako nenápadný telefon se nám během testování vyloupl v dost nadějný smartphone. Novému LG Optimus L9 II ubližuje pouze trochu ledabylé zpracování (které ovšem mohlo být vadou pouze našeho kusu) a některé nedotažené detaily. Například chybějící notifikační dioda. LG u nižších modelů L-Series II ukázalo, že umí vyrobit důmyslné tlačítko s podsvícením. To u L9 II nahradil senzor, ale proč zatratit také diodu? Stejně tak se divíme, proč se nenašlo místo pro senzor automatické regulace jasu. Pokud překousnete tyto drobnosti, pak už by vás na tomto smartphonu nemělo nic nepříjemně překvapit.

Klepněte pro větší obrázek

LG je vybaveno solidním hardwarem v čele s dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 400 a výborným True HD IPS displejem. Nezklamala nás ani kvalita fotografií a dobíjení každý druhý den se dá akceptovat. Po zhodnocení všech pro a proti můžeme LG Optimus L9 II označit za vyvážený telefon, který dobře zastupuje střední třídu smartphonů. Jeho cena se pohybuje okolo 7 000 Kč. Zdatným konkurentem mu je stájový model LG Optimus L7 II, který s o tisícovku nižší cenovkou nabídne jen o fous horší výbavu a paradoxně kapacitnější baterii. Cenově mohou LG konkurovat některé čínské značky, např. ZTE Grand S Flex nebo Alcatel One Touch Idol. Z jiných platforem je zdatnou konkurencí Nokia Lumia 625.

Témata článku: LG, , , , , , Alcatel One Touch Idol, LG G2, LG Optimus, LG Optimus L3, LG Optimus L3 II, LG Optimus L3 II Dual, LG Optimus L7, LG Optimus L7 II, LG Optimus L7 II Dual, LG Optimus L9, LG Optimus L9 II, Nokia Lumia 625, ZTE Grand S, ZTE Grand S Flex, Česká klávesnice, Loňský předchůdce, Nainstalovaná aplikace, Rozložení klávesnice, Nfc anténa,