LG Optimus L9 II: rovnováha v plastu [recenze]

Na pohled nenápadný smartphone se během testu vyloupl v černého koně střední třídy. LG Optimus L9 II má výborný displej i dostatečný výkon.

Jihokorejský výrobce spotřební elektroniky LG letos představil druhou generaci řady L-Series. V první vlně se jednalo o nástupnické modely LG Optimus L3 II, L5 II a L7 II. Nejvyšší model řady Optimus L9 II byl ale představen až později na berlínském veletrhu IFA, stejně jako jeho loňský předchůdce. Ten se vyznačoval vyváženou výbavou za rozumnou cenu a vedle Nexusu 4 patřil k nejpovedenějším smartphonům od LG. Vzhledově nepříliš výrazný nástupce ukrývá papírově slušné komponenty, na druhou stranu mu některé prvky, které bychom od něj čekali, chybí. Jak si celkově stojí LG Optimus L9 II, ukáže tato recenze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LG Optimus L9 II v obou prodávaných variantách

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní 4,7“ True HD IPS displej
  • dvoujádrový procesor s taktem 1,4 GHz, 1 GB paměti RAM
  • operační systém Android 4.1.2
  • uživatelsky sympatická nástavba LG Optimus 3.0
  • široká podpora audio/video formátů

Hlavní nedostatky:

  • nepříliš kvalitní zpracování těla
  • malá kapacita interního úložiště
  • absence čidla automatické regulace jasu
  • chybějící notifikační dioda

LG Optimus L9 II
rozměry a hmotnost: 128 × 67 × 9,0 mm, 120 g
displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 312 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 2 150 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Plus (2× Krait 200, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.1 (Jelly Bean)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
30 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Adoptovaný vůdce smečky

Designově L9 II nijak nevyčnívá z davu smartphonů, spíše naopak. Tělo se zaoblenými rohy, stříbrnou obvodovou linkou a zakulacenými zády jsme viděli vícekrát, než dokážeme spočítat. Na druhou stranu jde o osvědčený design, který rozhodně neodradí konzervativně založené uživatele. Nutno upřesnit, že jsme testovali černou variantu telefonu, druhá existující bílá může působit atraktivněji. Překvapením pro nás byla odlišnost od trojice nižších modelů L-Series II. Modely L3 II, L5 II, L7 II (a dodatečně i L4 II) byly zcela unifikovány, jednotícím prvkem se stalo výrazné mechanické, podsvícené středové tlačítko. Nový Optimus L9 II obsahuje senzory a vypadá, jakoby neměl se zbytkem rodiny L-Series II nic společného.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Černá varianta telefonu se může jevit trochu nudně, ale existuje i bílá

Mnohem zásadnějším problémem, než je okoukaný vzhled, představuje kvalita provedení. Tělu telefonu musíme vytknout nepříjemné vrzání v oblasti zadního krytu, které se projevovalo od samého začátku testování při běžném úchopu telefonu do ruky. Při pokusu o ohyb nebo kroucení pak telefon vydával vyloženě nelibé zvuky. Důvod je prostý, telefonu chybí nějaký pevnější skelet. Pochromovaný rámeček procházející kolem celého obvodu mohl být celý z kovu, a pak by na tom telefon byl s pevností asi lépe. Je potřeba ale připomenout, že Optimus L9 II je sice nejvyšším modelem L-Series II, nikoli však celého portfolia LG.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana obsahuje nenápadnou texturu, ulpívající otisky ale nezamaskuje

LG Optimus L9 II lze zařadit do kategorie středních a průměrně velkých smartphonů. Potvrzují to i udávané míry 128 × 66 × 9,4 mm. Hmotnost zařízení je prostorovým dimenzím úměrná a zastavila se na 120 g. Telefon se díky těmto proporcím používá pohodlně a v ruce se drží jistě. Jednoruční ovládání není vhodné snad jen pro dámy s drobnými dlaněmi. Převážná část těla je vylisována z plastu. Výjimkou je zmíněný pokovený rámeček okolo displejové strany a dále mřížky reproduktoru a mikrofonu na spodní hraně. Plast na zadní straně obsahuje nenápadnou texturu podobnou té u Nexusu 4. Povrch je hladký a lesklý, takže funguje jako magnet na otisky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Optimus L9 II obsahuje na levém boku užitečné funkční tlačítko

Falešná mřížka

Ani jeden z boků telefonu nezůstal ochuzen o alespoň jeden funkční prvek. Na tom pravém najdeme zamykací/zapínací tlačítko, na levém se usadila kolébka pro regulaci hlasitosti a víceúčelové funkční tlačítko. Tomu můžete nastavit spuštění libovolné aplikace v mobilu. Horní hrana nabídne 3,5mm jack pro připojení sluchátek, sekundární odšumovací mikrofon a infračervený port. Dolní hrana je osazena microUSB konektorem pro nabíjení a dvojicí mřížek. Jedna z nich ukrývá hlasitý reproduktor, druhá zase mikrofon. I když se to tak na pohled může jevit, telefon nemá stereoreproduktory. Záda telefonu zůstala velice jednoduchá, najdeme na nich pouze čočku 8Mpx fotoaparátu a LED blesk. Pod snímatelný plastový kryt umístil výrobce dva sloty. Jeden na microSD kartu, druhý na miniSIM kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě mřížky na spodní hraně by mohly vypovídat o stereoreproduktorech, ve skutečnosti má jen jeden

Kolem baterie panují jisté nesrovnalosti. Některé české e-shopy udávají kapacitu 2 460 mAh, tedy stejnou jako u nižšího modelu L7 II. Oficiální údaj na stránkách LG ovšem potvrzuje reálnou kapacitu i v námi testovaném vzorku, 2 150 mAh. To je bohužel méně než má nižší model L7 II a testovanou novinku to staví trochu do nevýhody. Při běžné celodenní zátěži, kterou představuje aktivní 3G s datovou synchronizací, 15 minut uskutečněných hovorů, 10 poslaných e-mailových či SMS zpráv a půlhodina brouzdání na internetu se zapnutou Wi-Fi a po celou dobu jas na maximum, si řekne telefon o nabití ke konci druhého dne. S takovou výdrží jsme i přes nižší kapacitu akumulátoru spokojeni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mechanické středové tlačítko u modelu Optimus L9 II vystřídaly senzory

Prostor pod displejem dostala tři senzorová tlačítka (šipka zpět, domeček a kontextová klávesa). Ani jedno z nich není podsvícené, což může komplikovat ovládání telefonu ve tmě. Nad displejem najdeme stříbrné logo LG, čelní kameru, čidlo přiblížení a mřížku ukrývající sluchátko. Z nepochopitelných důvodů nedostal Optimus L9 II čidlo pro automatickou regulaci jasu. Nedostalo se mu ani jakékoli diody pro notifikaci zmeškaných událostí. A to už by některé prakticky založené uživatele opravdu odradit mohlo. Vždyť podsvícené středové tlačítko ve funkci notifikační diody u nižších modelů patří k nejzdařilejším vylepšením letošní L-Series II. Proč výrobce tuto cestu opustil?

Jasná hvězda

Hned vzápětí ale LG dokáže obhájit svou existenci. Jihokorejci displeje umí a dokazují to i v modelu L9 II. má jednu nespornou výhodu a tou jsou displeje používáné v jejich smartphonech. Jejich True HD IPS panel s rozlišením 1 280 × 720 bodů patří k tomu nejlepšímu, co lze v mobilu pořídit. Na úhlopříčce 4,7 palce se tak dočkáme příjemných, živých a přirozených barev bez dojmu přesycenosti. Jemnost dosahuje hodnoty 320, což je pro lidské oko více než dostačující. Pokud se budete hodně snažit, nějaký ten kostrbatý pixel na kulaté ikonce v menu najdete, z běžné pozorovací vzdálenosti je ale obraz krásně jemný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do telefonu se vkládá starší miniSIM karta, z rubu zadního krytu je patrná NFC anténa

Další výhodou displeje jsou jeho široké pozorovací úhly. Na obrazovku telefonu se tak může dívat klidně i celá skupina lidí a nikomu z nich se nedostane pohledu na zkreslené barvy. Můžete také využít softwarové funkce Chytrá obrazovka, která nevypne podsvícení pokud zjistí, že se na displej stále díváte. Na přímém slunečním světle jsme se dočkali celé řady bujných odlesků, nikdy se ale z obrazovky nestalo úplné zrcadlo. Pokud nastavíte maximální jas, měli byste obsah displeje bez problémů přečíst i na sluníčku. Displej je dostatečně podsvícený i při minimálním jasu, takto můžete baterii šetřit v interiéru.

Témata článku: LG, Android, Smartphony, Recenze, LG, VUT, Alcatel One Touch Idol, LG G2, LG Optimus, LG Optimus L3, LG Optimus L3 II, LG Optimus L3 II Dual, LG Optimus L7, LG Optimus L7 II, LG Optimus L7 II Dual, LG Optimus L9, LG Optimus L9 II, Nokia Lumia 625, ZTE Grand S, ZTE Grand S Flex, SMTP, Malá kapacita, Skupina lidí, Xvid, Vyvážený telefon, Telefony s Androidem na Heureka.cz