LG Optimus L9: velký displej za málo peněz [recenze]

Už od krabičky se tváří jako drahý elegán, přesto z vaší peněženky nevysaje moc peněz. Nejvyšší člen řady L-Style se až na drobné chybky povedl.

Designová řada LG L-Style se může jevit jako poměrně nevyvážená. Po celkem povedených modelech Optimus L3 a L5 je tu model Optimus L7, který byl velkým zklamáním, zejména z pohledu odladěnosti. Dnes recenzovaný LG Optimus L9 se však z jeho chyb poučil a přichází na trh ve velmi lákavé kombinaci. Zařízení vyšší střední třídy totiž ve své cenové kategorii okolo 8 000 Kč nabízí napříč výrobci suveréně největší displej s úhlopříčkou 4,7 palce. Jak se spojení velkého displeje a malé ceny podepsalo na hardwaru a celkové funkčnosti telefonu, to objasní následující řádky recenze.

Klepněte pro větší obrázek
LG Optimus L9 na produktovém snímku

Klíčové vlastnosti:

 • luxusní vzhled
 • odladěnost systému
 • propracovaná klávesnice
 • funkce QuickMemo, slovník ve fotoaparátu
 • propracovaná notifikační lišta
 • velký displej

Hlavní nedostatky:

 • zadní kryt ošklivě vrže a prohýbá se
 • chybí notifikační dioda
 • chybí čidlo automatické regulace jasu
 • tlačítko zámku/vypnutí se zasekává ve stisknuté poloze
 • pomalé zjišťování multimédií na paměťové kartě
 • nevyužitý prostor zamykací obrazovky
 • chybí hardwarová spoušť fotoaparátu

LG Optimus L9
P760
rozměry a hmotnost: 132 × 68 × 9,1 mm, 125 g
displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 540 × 960, 234 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth 3, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 2 150 mAh
procesor: TI OMAP 4430 (2× Cortex-A9, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 5MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
30 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Další modely L-Series:

Vrže, až to pěkné není

LG Optimus L9 je nejvyšší zástupce designové řady L-Style, a taky to na sobě dává znát. Už od krabičky to vypadá na luxusní telefon, a po jejím otevření to není jinak. Nutno podotknout, že takto stylovou krabičku s magnetickým zavíráním jen tak někdo nenabízí. Ale pojďme už dovnitř. Kromě telefonu najdete v krabičce adaptér do zásuvky, datový kabel, pecková sluchátka s ovládacím panelem a konektorem do pravého úhlu, což není v tomto případě zrovna šťastné. Malým bonusem je růžový hadřík na čištění displeje. Příslušnost k řadě L-style hlásají dva souběžné pokovené prvky po obvodu celého přístroje. Pokud vám přijde, že vás telefon všude škrábe do ruky, pozorně tyto pokovené prvky prozkoumejte a odlepte z nich takřka neviditelné folie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Optimus L9 dostanete v pěkné designové krabičce, podobně jako LG Prada 3.0

Optimus L9 je zatím největší telefon, který jsem recenzoval, ale zvykl jsem si na něj velice rychle. V ruce (mojí velké) se drží pohodlně, a co mě překvapilo, to byla hmotnost. Skoro jsem nevěděl, že mám telefon s rozměry 132 × 68 × 9,1 mm v ruce. Navzdory baterii s velkou kapacitou váží pouhých 125 gramů. K jeho konstrukci mám pár pochval, ale i drobné připomínky. Těmi dobrými zprávami jsou zadní zvrásněný kryt, který zabraňuje nechtěnému vyklouznutí. Taktéž pozitivně hodnotím vystouplý předěl mezi štěrbinami hlasitého reproduktoru, který udrží jeho výdech i na rovné podložce neucpaný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hranatý design telefonu sluší

Připomínky míří k ne zcela tvrdému krycímu sklu displeje, které se při každodenní snaze přibaleným hadříkem telefon vyleštit jakoby lepilo na displej těsně pod ním. Druhá výtka patří zamykacímu tlačítku, které je jako kdyby na kloubu, tudíž je potřeba ho mačkat na opačném, tedy horním konci. No a pokud zmáčknete trochu víc, zasekne se vám ve spodní poloze. Za celé testování se mi to stalo několikrát. Největší pokárání mám potom k zadnímu krytu. Je to kousek plastu, který se zacvakává po celém obvodu telefonu, a je v něm implementována NFC anténa. Zadní kryt se uprostřed, právě v místě NFC antény, prohýbá a vrže opravdu škaredě. Tak škaredě, že při psaní SMS je z toho skoro symfonie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Problém zadního krytu je v jeho velikosti, při držení se takto velký kus plastu nevyhne vrzání

Největší displej ve své třídě

Optimus L9 má ve své cenové skupině opravdu největší displej, což je zřejmě jeho hlavním tahákem. Zároveň je jeho 4,7 palce také největší úhlopříčka, se kterou se zatím modely LG prodávají. Oproti vlajkové lodi Optimusu 4X HD však nemá na stejné úhlopříčce HD rozlišení, ale pouhé qHD (540 x 960 bodů). Hned vzápětí nutno dodat, že se jedná o IPS panel se skvělými pozorovacími úhly a pkud nebudete vyložený rejpal, použité rozlišení vám bude bohatě dostačovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
IPS panel sice nemá HD rozlišení, ale poskytuje kvalitní podívanou

Displej je samozřejmě kapacitní, zvládá multitouch a zobrazí 16 milionů barev. Co už zdá se tak samozřejmé (obzvláště u LG) není, je absence čidla automatické regulace jasu a notifikační diody. Nevím, jak je možné, že třeba levné modely od Sony za poloviční cenu oboje mají. Každopádně displej se dokáže rozzářit až nečekaně jasně a i v podzimním slunci mi bohatě stačil jas na 50 %. To se také pozitivně podepsalo na celkové výdrži telefonu, která už moc pozitivní není, ale o tom až dále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Běžná SIM a paměťová karta se vkládá tradičně pod zadní kryt

Zabrousíme také lehce do útrob telefonu. V nich najdeme NFC anténu na zadním krytu, slot na miniSIM, baterii s vysokou kapacitou 2150 mAh a slot na paměťovou microSD kartu (odzkoušeno 32 GB), který je však až pod baterií. Ten jistě využijete, protože uživatelsky dostupných 2,33 GB je v dnešní době opravdu málo. Než se vám ale multimédia na kartě načtou, počkáte si klidně i pět minut.

Témata článku: LG, , , , , Huawei Ascend G600, LG Optimus, LG Optimus L3, LG Optimus L5, LG Optimus L7, LG Optimus L9, LG Prada 3.0, Velký, M Pen, Málo peněz, Pohodlné psaní, ? Displej, Makro fotky, Hranatý design, Málo, Fruit Ninja, Velký kus, Vestavěná GPS, Celé tlačítko, Nejvyšší zástupce,