LG Optimus One: postrach levných Androidů (test)

Kvalitní displej, zajímavá softwarová výbava a nízká cena. Levné androidy, třeste se, LG Optimus One vás přichází převálcovat.

Android patří mezi nejdynamičtěji se rozvíjející mobilní platformy. Stále větší poptávka po těchto telefonech nutí výrobce vytvářet co nejširší možnou nabídku, která nebude určena jen bohatým technoidům, ale i těm, kteří nechtějí za telefon vyhodit půl výplaty. Chytré telefony s atraktivní cenovkou se stávají výhodným byznysem, není proto divu, že i LG přispěchalo na trh se svým zástupcem z řad zelených mimozemšťanů.

Klíčové vlastnosti:

  • decentní provedení z kvalitního plastu
  • na svou kategorii nadprůměrný kapacitní dotykový displej
  • mechanická systémová tlačítka dostala přednost před senzory
  • operační systém Android ve verzi 2.2 Froyo
  • užitečné softwarové vybavení

Hlavní nedostatky:

  • klávesnici chybí směrový ovladač
  • fotoaparát nemá mechanickou spoušť a blesk
  • v nastavení pohotovostní plochy malý výběr widgetů

LG P500 Optimus One
LG Optimus OnePrůměrně vybavený komunikátor s operačním systémem Android, který má kapacitní dotykový displej o rozlišení HVGA, 600MHz procesor a třímegapixelový fotoaparát s autofocusem. Je také vybaven GPS modulem a Wi-Fi anténou.rozměry a hmotnost: 114 × 59 × 13 mm, 129 g
displej: 3,2'', TFT LCD, 320 × 480, 262 tisíc b., kapacitní
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/2 100 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), HSDPA (7,2 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 170 MB, microSDHC
baterie: 1 500 mAh
operační systém: Android 2.2
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 3Mpx (2 048 × 1 536), video (640 × 480), autofocus
69%
hardware
N/A*
software
katalogpreview
cena: 5 000 Kč

Při navrhování designu nevymýšleli u LG žádné speciality a sáhli po osvědčeném rozpůlení telefonu šedostříbrnou linkou kolem celého těla. Podobný koncept jsme viděli už u prvního „soupeře“ nejstaršího iPhonu, u HTC Touch, a řady dalších smartphonů. U Optima se tento prvek široký sotva milimetr v horní polovině přístroje rozšiřuje až na čtyřnásobnou šířku v polovině spodní.

Účelová elegance

Celou zadní část telefonu tvoří plastový kryt baterie, který na svém místě drž jako přibitý. Výměna paměťové karty, kterou ve 2GB variantě najdete v balení, si vyžádá jeho sejmutí, akumulátor může zůstat na svém místě. Ve světlé lince se šikovně schovává kolébka regulace hlasitosti na pravé straně, vypínač a 3,5mm jack na horní a systémový microUSB konektor vespod telefonu. Žádná další tlačítka na bocích nenajdete, minimálně spoušť fotoaparátu tu být mohla.

Klepněte pro větší obrázek

Záda i plast kolem displeje jsou černé, díky matné povrchové úpravě budou otisky prstů zůstávat jenom na zobrazovači. LG zaslouží pochvalu za zpracování těla telefonu, ani při hrubém kroucení neuslyšíte žádné vrzání. Displej s úhlopříčkou 3,2 palce, rozlišením 320 × 480 pixelů a kapacitní technologií je asi maximum, co se v této cenové hladině dá očekávat. Svou úlohu odvádí dobře a ve srovnání s konkurencí mnoho soupeřů nenajde.

Výrobce nešetřil s ovládacími prvky jenom na bocích, ani na čelní straně jich mnoho nenajdeme. Klávesy pro vyvolání nabídky, návrat na domovskou obrazovky, krok zpět a hledání jsou veškerá tlačítka, které LG pod displej umístilo. Nemohu říci, že by snad telefon byl bez směrového ovladače neovladatelný, v některých situacích by se ale hodil. Například když potřebujete trefit v prohlížeči jeden z odkazů v hustém seznamu, nezbude vám něž stránku zvětšit a ten správný vybrat. Jelikož telefon nedisponuje ani spouští fotoaparátu, veškeré obrázky se realizují klepnutím na displej, což v zimě nemusí být úplně nejpohodlnější (pokud ovšem nenosíte speciální rukavice s příslušnou úpravou bříšek prstů pro kapacitní displeje).

Vybaven ve všech směrech

Optimus One disponuje plnou datovou konektivitou až po HSDPA, nechybí Bluetooth, Wi-Fi ani GPS. Pochvalu si zaslouží za svižnost přenosu dat na kartu přes microUSB kabel, rychlosti kolem 10 MB/s u zápisu a zhruba dvojnásobek u čtení se nevidí často. Nabíječka je řešena ekonomickou variantou bez kabelu, nabíjení ze zásuvky tedy vyžaduje i datový kabel, který do ní zapojíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefon je vybaven systémem Android ve verzi 2.2 Froyo. To s sebou mimo jiné přináší možnost využívat jej jako mobilní přístupový bod, samozřejmě za předpokladu, že máte aktivní některý z datových balíčků. Základních obrazovek je k dispozici pět, přechází se mezi nimi horizontálně. Spodní část displeje zůstala vyhrazena čtveřici rychlých voleb pro telefon, kontakty, zprávy a internetový prohlížeč. Uprostřed pak najdeme ikonu pro přístup do hlavní nabídky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pokud jste měli někdy v ruce některý z vyšších modelů např. HTC, velmi rychle si při dolaďování jednotlivých ploch všimnete drobného nedostatku. Zatímco někteří výrobci doslova napumpují systém všemi možnými widgety, u LG není jejich nabídka nikterak velká. Hlavní nabídku, která je řazena abecedně, si můžete libovolně přeskládat. Lze také vytvářet kategorie, kterými si ji rozdělíte na tematické oblasti. Pokud nemáte určitou aplikaci na některé z ploch jako zkratku, vyhledání v hlavní nabídce je díky přehledným kategoriím opravdu rychlé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Chytrý výběr softwaru

Ze softwarové výbavy nabídne Optimus mimo standardní programovou nabídku také aplikaci ThinkFree Office. Jak už název napovídá, slouží k práci se soubory Wordu, Excelu a Powerpointu. Všechny tyto formáty umí číst i editovat, případně vytvářet nové. Poradí si také s prohlížením PDF, ZIP archiv rozbalí a nedělá mu problém ani pracovat s jednotlivými soubory. Zastoupí tak i funkci správce souborů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Začátečníci uvítají App Advisor, který jim nabídne zajímavé aplikace z Marketu. Řidičům je určena aplikace Na cestě, která vytvoří na obrazovce rozcestník pro nejpoužívanější funkce, které byste při řízení mohli potřebovat (telefon, kontakty, hudba apod.). Přehled o aktuálním dění nabídne aplikace sdružující předpověď počasí a zprávy dělené podle svého zaměření.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U multimediálních aplikací chválím přítomnost rádia. Ke svému provozu potřebuje sluchátka jako anténu, díky RDS nemusíte komplikovaně řešit, co že to vlastně posloucháte. Optimus se chlubí i podporou DivX/XviD videí – běžná rozlišení mu nedělají problém, aktuální epizodu oblíbeného seriálu tak můžete zhlédnout kdekoliv. Zvuková reprodukce je dostatečně hlasitá, abyste mohli k promítání přizvat i další diváky. Sledování videa na takto malém displeji bych zařadil spíše mezi zajímavé bonusy pro občasné zkrácení dlouhé chvíle, pro někoho to však může být klíčová funkce, bez které by si telefon nekoupil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sympatickým překvapením se stal výkon fotoaparátu. Fotky by mohly být ostřejší, prokreslenější, pokud ale máte dobré světelné podmínky, produkuje Optimus solidní obrázky (na svou cenovou kategorii). Prostředí fotoaparátu disponuje řadou voleb, reaguje svou orientací na natočení telefonu a velmi dobře se mu daří zachytit detaily. Celkový dojem trošku kazí absence jakékoliv hardwarové spouště a přisvětlovací diody, která by mohla posloužit i jako baterka.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konkurence má co dohánět

Levné telefony s Androidem v cenové hladině kolem pěti tisíc korun, na které Optimus startuje, si jsou v mnohém podobné a při výběru tak rozhodují detaily. Konkurenti mohou být mírně levnější, cenový rozdíl ale umí LG bohatě vynahradit. Zásadním prvkem je displej, stejné rozlišení má až Xperia X8, která se dočká Froya kdoví kdy, a HTC Legend, což je zcela jiná cenová kategorie. HTC Wildfire, Samsungy Galaxy 550 a 580 a ani Vodafonem brandované modely Huawei zde nemají šanci.

Už předchozí bod by stačil k získání řady uživatelů, LG jde ale dál. Přidaného softwaru sice nabízí poskrovnu, o to pečlivěji je ale vybrán. Kancelářský balík s podporou editování a videopřehrávač nejsou žádné rádoby bonusy, ale užitečné aplikace, které mnozí budou využívat denně.

Klepněte pro větší obrázek

Když k výše uvedenému přičteme poslední verzi systému (Android 2.3 Gingerbread byl zatím pouze představen, nikoli aplikován), pevnou konstrukci, absenci pseudomódních lesklých prvků, jedinou zásadní vadou na kráse zůstane chybějící směrový ovladač. Informační dioda, blesk a o kousek lepší fotoaparát by také nebyly k zahození, dá se bez nich ale obejít. Ve všech ostatních směrech se Optimus povedl.

Diskuze (158) Další článek: HD video do kapsy: od netbooku k mobilu

Témata článku: LG, , , HTC Legend, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Wildfire, LG Optimus, LG Optimus One, Samsung Galaxy 550, , Post, #Android, Speciální rukavice, Levný android, Cenová kategorie, Ostatní směry, Klíčová funkce, Test, Malý výběr, Předchozí bod,