LG Optimus Pro: chytrý a levný pisálek [recenze]

Chytrých telefonů s QWERTY klávesnicí není dost. A když chcete zároveň levný mobil, abyste si na hledání vzali lupu. Naštěstí je tu LG Optimus Pro.
Kapitoly článku

Na současném mobilním trhu už mnoho mezer, které ještě nejsou zaplněny modely od různých výrobců, nenajdeme. Korejskému LG se to ale přeci jen povedlo, vybral si kategorii chytrých a levných smartphonů s QWERTY a obsadil ji modelem LG Optimus Pro. Jedná se o telefon s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí, umístěnou přímo pod dotykovým displejem. Díky nízké ceně pomohl definovat kategorii levných telefonů s kompletní klávesnicí. Neuchvátí rychlostí, neuchvátí velikostí RAM paměti, ale texty zvládá náramně dobře.

Klepněte pro větší obrázek 
LG Optimus Pro na oficiálním produktovém snímku 

Klíčové vlastnosti:

  • povedená QWERTY klávesnice
  • Android 2.3.4
  • kvalitní plastová konstrukce
  • příznivá cena

Hlavní nedostatky:

  • hrubší rastr displeje
  • pomalé reakce systému
  • horší fotoaparát
  • nízká vnitřní paměť telefonu

LG C660 Optimus Pro
LG Optimus ProLG Optimus Pro je androidový smartphone s dotykovým QVGA displejem, QWERTY klávesnicí a 800MHz procesorem Qualcomm MSM7227. Pro běh systému je určeno 512 MB RAM. Snímky lze zaznamenat třímegapixelovým fotoaparátem.rozměry a hmotnost: 120 × 60 × 12,9 mm, 129 g
displej: 2,8'', TFT LCD, 240 × 320, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS (86|86 kb/s), EDGE (237|237 kb/s), HSPA (3,6|0,38 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 150 MB, microSDHC
baterie: 1 500 mAh, procesor: ARM1136 800 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 3Mpx (2 048 × 1 536), video (640 × 480)
60%
hardware
N/A*
software
katalogpreview
cena: 4 000 Kč

Pevný plast

V kategorii telefonů s QWERTY klávesnicí se toho v oblasti designu moc vymyslet nedá a ani Optimus Pro nijak z řady nevybočuje. Jeho konstrukce je tvořená převážně z plastu, přičemž úprava povrchu zadního krytu připomíná známý soft-touch. Telefon byl vyroben do rozměrů 120 × 60 × 13 mm a váží 130 gramů. Díky tomu se telefon příjemně drží v ruce a díky výše zmíněné povrchové úpravě z rukou jen tak nevypadne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zajímavostí LG Optimus Pro je, že ačkoli nese QWERTY přímo pod displejem, zobrazovač neleží na šířku

Přední část telefonu tvoří TFT dotykový displej s úhlopříčkou 2,8 palce a QVGA rozlišením 240 × 320 pixelů, který podporuje vícedotyková gesta. Zklamaný jsem byl hlavně z rozlišení, protože QVGA už jistě není to, co bychom viděli úplně rádi. Pod ním jsou čtyři mechanická tlačítka pro ovládání Androidu, zleva vyvolání kontextové nabídky, tlačítko domů, zpět a klávesa s funkcí hledat. Ještě níže pod nimi je ve čtyřech řadách srovnáno 37 tlačítek klávesnice. Nad displejem se vyjímá stříbrné logo výrobce, sluchátko pro hovory a také se tam skrývá senzor přiblížení. Téměř všechna mechanická tlačítka telefonu jsou vyrobena z tvrdého plastu, dvě výjimky tvoří kontextové tlačítko a klávesa hledat, které jsou vyrobeny z jiného druha plastu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka QWERTY klávesnice viditelně vystupují nad reliéf

Po bocích a hranách telefonu jsou rozmístěna klasická doplňková tlačítka a konektory. Konkrétně na levém boku to jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti, na tom pravém nalezneme zdířku pro kabel s microUSB koncovkou. ­Na pravé straně horní hrany je usazeno vypínací/odemykací tlačítko a na straně druhé poté 3,5mm jack. Ve středu spodní hrany je umístěn jediný mikrofon. Celkově působí telefon kompaktním dojmem, nikde nic nevrže ani neskřípe. Na zadní straně se nalézá 3MPix fotoaparát bez přisvětlovací diody nebo blesku a hlasitý reproduktor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt můžete sundat za účelem vyjmutí baterie

Novější systém na staré hardwaru

Můj názor dávat operační systém typu Android, v tomto případě ve verzi 2.3.4, do zařízení s jakoukoliv hardwarovou konfigurací není zrovna příznivý a tento model je toho dalším důkazem. Telefon pohání procesor Qualcomm MSM 7227T s frekvencí 800 MHz. Hodnota paměti RAM se krčí na 256 MB, dvojnásobná je pak paměť ROM. To má za následek ne zrovna hladký chod systému a občas poměrně nepříjemné čekání. Na druhou stranu pro potencionální zájemce nebude rychlost systému rozhodujícím faktorem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zamykací obrazovka se základními notifikacemi, pohotovostní plocha s widgety

Samotný systém je upraven do klasického vzhledu telefonů této korejské značky. Díky androidí verzi Gingerbread je přítomen také správce aplikací, který umožňuje správu spuštěných aplikací a možnost hromadného ukončení všech běžících, Vyvolat takovou funkci umožní dlouhý stisk tlačítka Domů a stisknutí příslušné softwarové klávesy nebo si můžete na plochu přidat jednoduchý widget. Z důvodu nízké vnitřní paměti, která činí pouhých 150 MB, nepůjde nainstalovat moc externích aplikací z Marketu. Takové aplikace totiž nelze ani ručně přesunout na paměťovou kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka, podnabídka Nastavení s možností aktualizace firmwaru

Celkem můžete mít v pohotovostním režimu až 7 podploch, na které můžete naskládat libovolné množství ikon a widgetů, dokud nezaplníte veškeré místo. Pod shrnovací roletkovou nabídkou naleznete rychlé zapínání/vypínaní všech důležitých funkcí jako Wi-Fi, Bluetooth, GPS, datových přenosů nebo tichého režimu. Dále je zde také jednoduchý ovladač přehrávače hudby a pod ním místo pro různá oznámení. Díky gyroskopu se obrazovka dokáže přetáčet, ale řekněme si upřímně, jak poté budete pohodlně používat klávesnici. Uplatnění vidím snad jen při používání navigace.

Nic důležitého nechybí

Telefon může fungovat ve všech čtyřech pásmech GSM sítě a nechybí ani podpora 3G (HSDPA až 3,6 Mbit/s). Datové přenosy probíhají přes GPRS, EDGE nebo bezdrátový modul Wi-Fi (standard 802.11 b/g/n). Bluetooth pro posílání souborů je zde v novější verzi 3.0. Nechybí ani A-GPS čip, který může posloužit k navigaci. Tomu všemu dodává energii baterie s kapacitou 1 500 mAh, jež v praxi udrží telefon při „životě“ něco mezi 2-3 dny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Notifikační lišta a možnost uživatelského ukončování aplikací

Kontakty lze spravovat stejně jako ve většině telefonů s tímto operačním systémem, tedy přidávat je do oblíbených, nastavovat jedinečné vyzvánění ke každému kontaktu či přiřadit ke každému jeho facebookový profil, je-li zde dotyčný zaregistrován. Každý kontakt si také můžete přidat na plochu, což má sloužit pravděpodobně jako náhrada za zrychlenou volbu. Bohužel ale nejde kontakty sdružovat do skupin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Číselník, kontakty v adresáři

Při telefonování jsem žádný výrazný problém nezaznamenal, druhá strana byla slyšet dobře. Jen občas se v hovorech objevil malý šum, nebylo tomu ale tak moc často a ani tehdy to tolik neobtěžovalo. Během telefonátu můžete mj. přepnout hovor na hlasitý reproduktor, ale také vyvolat číselník, což by díky přítomnosti mechanické klávesnice ani nebylo nutné. Jak jsem ale výše zmínil, systém je upravený stejně jako u čistě dotykových modelů, a právě z tohoto důvodu tam nalezneme i tuto možnost.

Témata článku: LG, , , , LG Optimus, LG Optimus Pro, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Y, Samsung Galaxy Y Duos, Samsung Galaxy Y Pro, Samsung Galaxy Y Pro Duos, Chytrý, Podobný telefon, Dotykový model, Státní svátek, Facebookový profil, Rozhodující faktor, Růžek, Hladký chod, PISA, Růže, Pro +,