LG Prada: černá modelka (test)

Velká jména se spojila a vznikla LG Prada. Stranou stylu nezůstala ani výbava, avšak s nedotaženými detaily (video).
Kapitoly článku

Móda dotykových displejů se rozbíhá naplno a pozadu nezůstalo ani korejské LG. O Pradě se mluví jako o konkurentovi Apple iPhonu a hanlivě dokonce jako o jeho kopii. Zasvěcení však vědí, že byla Prada představena ještě před uvedením nakousnutého jablíčka. Nakonec i co do té konkurence je realita trochu jiná: i když mají mnoho společného, jdou oba přístroje svou vlastní cestou. Model Prada nahradil úspěšnou stylovku Chocolate, ale designově se od ní vlastně příliš nevzdaluje. Černé tělo zůstalo, ovládání pomocí dotykových senzorů pokročilo rovnou k výbornému dotykovému displeji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti

 • vzhled a bohaté příslušenství
 • kvalitní dotykový displej
 • jednoduché ovládání
 • rychlé reakce systému
 • 2Mpx fotoaparát s autofokusem
 • dobře zpracované multimediální funkce
 • podpora EDGE

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní nedostatky

 • lesklé plochy se okamžitě ušpiní
 • povrch náchylný na poškrábání
 • nepohodlné psaní zpráv
 • vestavěný internetový prohlížeč má rezervy
 • pouze velmi jednoduchý e-mailový klient
 • horší reproduktor
 • nespolehlivý indikátor baterie

Test vzniknul ve spolupráci se slovenskou MobilManií, jako základ posloužil článek Recenzia LG Prada: Čierna modelka

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Prada se drží hesla „v jednoduchosti je krása“

Pýcha korejského rodu

Kvůli chybějící klávesnici a ovládání, které je realizováno výhradně přes dotykový displej, je vlastně konstrukce přístroje daná. Povrch je tvořený lesklým černým (a na displeji samozřejmě čirým) plastem. Ten je příjemný na omak, bohužel však dost měkký a snadno se tak poškrábe. Klasickým nešvarem kombinace dotyk-lesk jsou ulpívající otisky prstů, ale u Prady to až tak strašné, díky jedné rovině čelní plochy je snadné přístroj otřít. Zadní strana už je na tom o poznání hůře.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Celý povrch je lesklý a celistvý. Všimněte si škrábanců pod nápisem Kreuzenach. K jejich vzniku stačilo telefon několikrát položit na desku stolu 

Celkový ráz telefonu doplňuje několik stříbrných prvků. Design je samozřejmě věcí vkusu a osobního názoru, mně však Prada mimořádně učarovala a pohled na fotografie se živému kontaktu a dotyku zdaleka nevyrovná. Mobil s rozměry 98,8 × 54 × 12 mm a hmotností 85 gramů se může pochlubit pevnou konstrukcí. Jediná výtka směřuje ke krytu baterie, který se na svém místě lehce viklá.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Konstrukce je kvalitní 

Ztělesněná jednoduchost

Většina hardwarových tlačítek se přesunula na boky přístroje z důvodu zachování jednoduchosti. Přední strana je zbavena jakýchkoliv rušivých prvků, zůstal pouze ladný pruh rozdělený na tři klávesy. Na levém boku se setkáme s dvojtlačítkem pro regulaci hlasitosti, klávesou pro rychlou změnu vyzváněcího profilu a místo zde našel také systémový konektor. Ten je bohužel pouze jeden, není proto možné připojit naráz sluchátka a nabíječku. Na pravé straně vidíme zámek klávesnice (nebo spíše dotykové vrstvy displeje) a spoušť vestavěného fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Pohled na hrany přístroje 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V pravém horním rohu je nezbytné očko na zavěšení přístroje, spodní hrana hostí pouze otvor mikrofonu a zámek krytu baterie
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Stříbrný obdélník na zádech Prady nese další prestižní značku: Schneider-Kreuznach. Čočku obklopuje zrcadlo pro autoportréty a přisvětlovací dioda
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Baterie má kapacitu 800 mAh, její výdrž je vzhledem k velkému displeji příjemným překvapením: tři až čtyři dny

V oblasti výdrže ale budete proklínat indikátor stavu baterie. Nejednou se mi stalo, že se telefon z poslední čárky po chvíli klidu vrátil ke třem. Takové chování si důvěru nezaslouží. Pod zadním krytem se nachází také otvor pro SIM kartu a slot pro paměťovku microSD. Škoda jen, že je pro výměnu nutné vyjmout baterii. Příjemným překvapením je obsah balení. Kromě samotného telefonu v něm najdeme luxusní a velmi užitečné kožené pouzdro, bez něj by Prada rychle sbírala šrámy. Dále vcelku kvalitní sluchátka s dálkovým ovladačem a univerzálním 3,5 mm jackem, leštítko, obligátní CD se softwarem, manuál a další dokumenty.

Širokoúhlý displej na mobilu? Ne

Dominantou přední strany je displej, s jakým jsme se na telefonu bez otevřeného operačního systému zatím ještě nepotkali. Dotyková plocha s rozměry 39 × 65 mm (úhlopříčka měří tři palce) poskytuje rozlišení 240 × 400 bodů. Jednoduchou matematikou nám vyjde netradiční poměr stran 15:9. Širokoúhlý standard je však 16:9... První rozpaky ale zmizí po zapnutí displeje. Obraz je velmi jemný a skvěle kontrastní. Co se týče dotykové vrstvy, jde o něco zcela jiného, než jsme zvyklí ze smartphonů Sony Ericsson, nebo komunikátorů s Windows Mobile. Stylus byl zcela nahrazen bříšky prstů. Příjemná změna, kterou nutně následuje i celé uživatelské prostředí. Ovládání je dokonce jednodušší, než u tolik diskutovaného Apple iPhonu. Problémem není ani přímé sluneční světlo, při nejvyšší úrovni jasu údaje skvěle čitelné.

Klepněte pro větší obrázek
Podsvícení je příkladné, ani moc nevadí, že chybí u prostřední mazací klávesy

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Černobílé téma sice lépe sedí k temné eleganci a rázu přístroje, nám se však více líbilo téma modré

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zbylé dvě možnosti: téma Ryba a téma Motýl

Témata článku: LG, Recenze, LG Prada 3.0, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Stejné video, Silná komprese, Jediná výtka, Tichý profil, Modelka, Nevyužitý potenciál, Mode, Systémový zvuk, Přívětivé prostředí, Nové ovládání, Test, Černá, Hudební stránka, Skvělý pomocník, Dnešní cena, Model


Určitě si přečtěte