LG Prada: superstar z vyšší společnosti

Nafintěná modelka i multimediální dříč. Na trhu se potká s ikonickým iPhonem, můžete ji však mít dříve a levněji.

Teprve v prosinci minulého roku oznámily firmy LG a Prada uzavření partnerství. Cílem měl být výrobek spojující špičkovou techniku a klasický design. Hned začátkem ledna se internetem prohnaly první fotografie chystaného mobilu. Jmenuje se jednoduše LG Prada, v závorce se uvádí i typové označení určující místo mobilu v hierarchii LG: KE 850.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální rendery LG Prada

Byly spuštěny také spuštěny speciální stránky LGPradaPhone.com. Jsou sice plné nic neříkajících počítačových animací, které vzbuzují zdání, že je reálný produkt ještě daleko, ale dočkat bychom se měli již velmi brzy.

Běžný výrobce a módní značka pro prestiž

V některých případech z minulosti bylo partnerství výrobce mobilní techniky a firmy z módní branže pouze na oko. Takovéto spojení mělo pouze pozvednout obraz produktu v očích potencionálních zákazníků, případně omluvit vysokou cenu. LG a Prada šli na věc úplně jinak. Italský módní dům se stal nedílnou součástí vývoje. Pochopitelně mluvil hlavně do výběru materiálů a vzhledu telefonu, ale kromě toho se podílel na dalších estetických záležitostech, kterými působí mobil na svého majitele. Mluvíme zde o formování uživatelského prostředí, vyzváněcích tónů a přednastaveného obsahu. Prada měla na starost příslušenství a exkluzivní kožené pouzdro inspirované tradicí italských mistrů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Živé fotografie serveru MobilPort.hu

LG Prada rozhodně není jen šperkem na ozdobu svého majitele. Tisková zpráva se chlubí pokročilým dotykovým ovládáním. Bez dalších informací je však těžké si pod tímto pojmem cokoliv představit. Skvělé by bylo, kdyby šlo o podobný systém, jako je VibeTonz, který ve svém telefonu nedávno představil Samsung. To je systém, který má tvořit mezistupeň mezi klasickým dotykovým displejem a hmatově rozlišitelnými tlačítky pevné klávesnice. S něčím takovým však u LG Prada nejspíše nemůžeme počítat. Podle přiloženého videa by se však mělo jednat o skutečně použitelné ovládání uzpůsobené primárně pro prsty.

Rozlišení displeje je 240 × 400 bodů, tedy jakési QVGAplus. Klasické QVGA mají standardní PDA i dnešní lepší telefony a když má LG Prada ještě nějaký ten pixel navíc, získává tak další kladné body.

A ještě jedna značka pro pozvednutí image

Asi aby získal mobil LG Prada ještě větší respekt, nese optika jeho fotoaparátu další prestižní značku: Schneider-Kreuznach. Telefon však není specializovaným fotomobilem a ani fotoaparát samotný nevyhlíží nikterak zajímavě. Jedním dechem dodávám, že by bylo předčasné jej zatracovat jen z pohledu na počítačovou skicu. Na druhou stranu Nokia a Sony Ericsson používají značky Carl Zeiss resp. Cyber-Shot jen pro takové modely, u kterých hned poznáte, že jim jde především o focení.

Vraťme se ale zpět k LG Prada. Rozlišení čipu CMOS je dva megapixely, po stranách objektivu jsou rozmístěny zrcátko pro autoportréty a diodový blesk. O autofokusu či jiných pokročilých funkcích se tisková zpráva nezmiňuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na fotografiích, kde není podle čeho odhadnout reálnou velikost, vypadá LG Prada jako čistokrevný multimediální přehrávač, konkurent pro iPod Video a spol. Přehled podporovaných formátů tomu odpovídá, širokoúhlý displej také, a tak není náhodou, že je mobil na zahraničních diskusních fórech srovnáván s ikonickým iPhonem. Ten má ještě o stupeň vyšší rozlišení, ale očekává se u něj nesrovnatelně vyšší cena. Na reálnou konfrontaci obou přístrojů si ještě několik měsíců počkáme.

O velikosti integrované paměti se dnes dostupné zdroje nezmiňují, ale slot na paměťovou kartu microSD je zárukou dostatečné rozšiřitelnosti.

Kde by mělo LG Prada oproti konkurenci od Aplle získat na vrch, je pracovní využití. Už v základní technické specifikaci se dočteme o podpoře formátů dokumentů MS Office, prostý text je téměř samozřejmostí a nadplatformní PDF příjemným bonusem. Korejský Ital by měl nad Američanem získat také co do celkových rozměrů. Na šířku i výšku je výrazně menší, tloušťka je téměř stejná (LG Prada: 98,8 × 54 × 12 mm; iPhone: 115 × 61 × 11,6 mm).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se týče vybavenosti datovými technologiemi, je pro LG Prada vrcholem EDGE. Sami posuďte, jestli je to pro vás dost, nebo už dnes musíte nutně mít 3G. Integrovaný Bluetooth čip splňuje novější specifikaci 2.0 a vzhledem k zaměření na multimédia se dá očekávat podpora bezdrátových stereosluchátek. Ke každému počítači se bude moci LG Prada připojit pomocí USB kabelu. V této souvislosti potěší podpora Mass Storage, ke stahování dat tedy nebude třeba používat jakéhokoliv prostředníka, na vše vystačí standardní souborový manažer.

Evropa v únoru, ČR v nedohlednu

S LG PRADA se jako první setkají zákazníci ve Velké Británii, Francii, Německu a Itálii. Prodávat se bude ve vybraných obchodech s mobilními telefony a značkových prodejnách Prada ke konci února 2007. Následovat budou asijské země Honkong, Tchaj-wan a Singapur, kde bude distribuce zahájena koncem března. Korejská verze by měla být na trh uvedena ve druhém čtvrtletí 2007. O České Republice bohužel nepadlo ani slovo. Cena by se po přepočtu měla pohybovat okolo 17 000 Kč.

Technické parametry

  • dotykový LCD 240 × 400 bodů, úhlopříčka 76 mm
  • hudební přehrávač (MP3, ACC, ACC+, WMA, RA), možnost přehrávání hudby na pozadí
  • videopřehrávač (MPEG4, H.263, H.264)
  • prohlížeč dokumentů (ppt, doc, xls, pdf, txt )
  • EDGE Tri-Band (900/1800/1900)
  • 98,8 × 54 × 12 mm
  • fotoaparát s rozlišením 2Mpx, LED blesk
  • slot pro paměťovou kartu microSD
  • akumulátor s kapacitou 800mAh
  • Bluetooth 2.0, USB 2.0, USB Mass storage
Diskuze (20) Další článek: Soutěž JaXmobilem má vítěze

Témata článku: LG, Apple iPhone 4GB, LG Prada 3.0, Módní značka, Super, Superstar, Šup, Bluetooth čip