Doba bezrámečková, tak můžeme nazvat aktuální směřování populace smartphonů dnešní doby, které se pomalu ale jistě začíná z pater nejvyšších dostávat i do střední a nižší třídy. Důkazem je LG Q6, které svým FullVision displejem s poměrem stran 2:1 zcela jasně odkazuje na vlajkovou loď LG G6. A nejen displejem, ale i celkovým designem.
LG Q6 na tiskových snímcích výrobce
Nutno říci, že se to Q6 na první dobrou daří. I když zde ono pojmenování bezrámečkový displej neznamená úplně tolik, co u G6 nebo jiných konkurenčních top modelů, přece jenom na vás po prvním zapnutí dýchne takový ten wow efekt, který je ještě umocněn, pokud v nastavení schématu nahradíte to výchozí předpřipraveným černo šedým. Zakulacené rohy zařízení spolu se zakulacenými rohy displeje vypadají opravdu dobře, ale je to dost, aby LG Q6 prorazilo? Co ostatní výbava? A odpovídá vůbec cena?
|
| rozměry a hmotnost: 143 × 69 × 8,1 mm, 149 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 439 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 435 (8× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze pokračuje v následující kapitole.
První dojmy:
- Povedený design s kovovým orámováním
- tenké rámečky okolo displeje působí stylově
- zadní plastová strana se ihned poškrábe
- možnost úpravy prostředí
- dle prvních pocitů dobrá výdrž
- rozpoznávání obličeje nefunguje zcela spolehlivě
- svižné prostředí, ale horší celkový výkon
- v balení zbytečná pecková sluchátka za pár korun
Design
Čelní strana bez rámečků. Jak bylo popsáno již v úvodu, z dospělé G6 si dnes testované LG Q6 bere především vzhled, tedy snahu minimalizovat rámečky na čelní straně. To se mu daří a v ruce se tak Q6 drží velmi dobře, v podstatě jako smartphone s úhlopříčkou klidně o palec nižší. Napomáhá tomu také poměr stran displeje 2:1, tedy užší a protaženější tělo. Vcelku pohodlně tedy obsloužíte celý displej. Konstrukčně je Q6 unibody smartphone se šuplíčkem na nanoSIM a microSD kartu.
Rozměry LG Q6 jsou 143 × 69 × 8,1 mm, váha 149 gramů. Více obrázků najdete v Galerii.
Odolným sklem krytá čelní strana ukrývá kromě displeje se šikovným poměrem stran 2:1 také čelní kamerku, hovorový reproduktor a potřebné senzory. Pod displejem najdeme pouze logo výrobce, ovládací tlačítka jsou vyobrazována na displeji a pohled na čelní stranu tak vyvolává dojem jisté exkluzivity. Co ovšem zamrzí, to je absence notifikační diody, potěší zase použití Gorilla Glass páté generace.
Šuplíček je v tomto případě pouze na jednu nanoSIM a jednu microSD kartu.
Obvodový rámeček je tvořen hliníkovým profilem s průřezem do písmene H, který má dle výrobce zaručit větší pevnost při namáhání a také odolnost při pádu. Rámeček je po obvodu přerušen celkem pěti plastovými předěly, které jsou hezky zarovnané do jedné roviny. Na levém boku najdeme dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti a šuplíček pro vložení karet, na druhém boku se nachází pouze tlačítko zámku. Horní hrana ukrývá sekundární mikrofon, zatímco ten primární se spolu s microUSB konektorem a sluchátkovým 3,5mm Jackem usadil na hraně spodní.
Kovový rámeček je po obvodu přerušen dobře usazenými plastovými předěly.
Zadní strana je plastová s texturou imitující kartáčovaný kov. Plast je velmi málo odolný a škrábanec vyrobíte snad už pouhým pohledem. Tohle se u Q6 rozhodně nepovedlo. Kromě nutných certifikačních známek najdeme ve spodní části logo modelu, levý spodní roh ukrývá hlasitý reproduktor s lehce vystupujícím předělem proti úplnému utlumení. Na opačné straně v levém horním rohu najdeme čočku fotoaparátu a velmi výkonnou LED diodu. Čočka je sice situována do rohu, ale ne úplně, přímé nebezpečí překrytí při focení tedy nehrozí. Opatrnost je ale rozhodně na místě.
Detail hlasitého reproduktoru na zadní straně odhalí malý vystupující předěl, jehož úkolem je zabránit úplnému utlumení vyzvánění.
Celkově je LG Q6 po stránce designu povedené, má vlastní charisma a wow efekt, který může okouzlit. Pevnost je příkladná a ani při snaze o ohnutí telefon nevydává žádné zvuky. Škoda jen, že sklo na zádech u vlajkového modelu zde nahradil plast tak měkký, že pouzdro by mělo být dodáváno jako povinná výbava. Zamrzí také absence notifikační diody.
Plastová záda s imitací kartáčovaného kovu jsou z hodně měkkého plastu a škrábance se na nich objevují, ani nevíte jak.
Displej
Dva čtverce na displej. Takzvaný FullVision displej je asi hlavním lákadlem, které Q6 má. Poměr stran 18:9 (2:1) zaručuje to, že se například při prohlížení webu na displej vejde více obsahu, že při zobrazení dvojice oken zároveň v každém uvidíte více, nebo také že s fotoaparátem můžete tvořit zajímavé čtvercové koláže. Druhým přínosem spojeným s minimálními rámečky je možnost do menšího těla vměstnat větší displej, na který se s větší rukou dá všude pohodlně dosáhnout.
Úprav zobrazení tu není mnoho, zato dávají smysl. Minimálně konfigurace pořadí systémových tlačítek a přidání další dvojice.
Každopádně, jedná se o IPS panel s lehce netradičním rozlišením 1080 × 2160 obrazových bodů (jemnost 439 PPI). Jemnost je to více než dostatečná, přesto při světlém podkladu v rozích displeje uvidíte, jak je ono zakulacení rohu zobrazovače "zubaté". Pochválit je ale každopádně potřeba věrné podání barev, nulovou degradaci při pohledu z úhlu a také velmi diskrétní minimální jas. Zato čitelnost na slunci a tedy hodnotu maximálního jasu bych pomalu zdvojnásobil, zde se vaše oči budou snažit marně. Při přímém slunci prostě nic neuvidíte.
V nastavení displeje nenajdete žádnou regulaci barevného podání ani kontrastu, nechybí ale možnost probudit dvojitým poklepáním.
V nastavení displeje nenajdeme žádnou specialitu, ale naopak se zase jedná o klasiku od LG. Barevné podání ani kontrast si zde uživatelsky nenastavíte, chybí i předvolené režimy. Q6 ale potěší šesticí fontů a šesticí velikostí písem, nechybí také možnost regulovat celkovou proporcionalitu zobrazených prvků ve třech stupních velikosti. Svoje místo si našla i volba pro filtrování modrého světla, pod položkou více se potom nachází možnost zapnout probuzení displeje dvojitým poklepáním. Více úprav prostředí popíšeme v odstavci Software.
Hardware
Škoda slabšího procesoru. LG Q6 je vybaveno osmijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 435 s taktem 1,4 GHz na jádro, 3 GB operační paměti a grafickým akcelerátorem Adreno 505. Pohyb v prostředí, multitasking, rychlost spouštění aplikací, to vše má Q6 odladěné tak dobře, že jsem si zpočátku myslel, že se uvnitř nachází procesor řady 6xx. Až benchmark AnTuTu a snaha zahrát si náročnější hry mně potvrdily chybějící výkon. Odladěnost prostředí je ale perfektní, to se musí LG nechat.
Výsledky LG Q6 v benchmarkových testech.
Výsledky benchmarku AnTuTu v6.2.7:
- celkové skóre: 40 853
- 3D: 7770
- UX: 14131
- CPU: 13812
- RAM: 5140
Kapacita vnitřního úložiště činí 32 GB, z nichž pro uživatele je dostupných necelých 22 GB. Dle webu výrobce je zaručena podpora pro paměťové microSD karty až do velikosti 2 TB. Kapacita akumulátoru se zastavila na dnes obvyklých 3000 mAh, přičemž výdrž telefonu je lehce rozporuplná. Při střídmějším používání a rovněž v benchmarkovém testu se výdrž jeví jako slušný nadprůměr, v zátěži nebo třeba při přehrávání videa ale procenta mizí tak rychle, že jsem to ještě neviděl. V průměru lze ale říci, že se jedná o standardní jednodenní telefon s drobnou rezervou pro večerní posezení.
Nakládání se systémovými prostředky a povedený správce zařízení.
AnTuTu Battery Test:
Ve výbavě Q6 nechybí Bluetooth 4.2, NFC, FM rádio, podpora pro GPS i GLONASS, dokonce podpora pro 4G+, co ale zamrzí, tak je nepodpora novějších standardů Wi-Fi, zde najdeme pouze kombinaci b/g/n. Ze senzorové výbavy jmenujme senzory přiblížení, okolního osvětlení, gyroskop, akcelerometr a elektronický kompas. V této třídě již běžně dostupná čtečka otisků je zde nahrazena rozpoznáváním obličeje. I při zapnutí detailního, časově náročnějšího algoritmu se ale stále jedná pouze o rozpoznání čelní kamerkou, které jednoduše obelstí obyčejná fotografie. Čtečku otisků bychom zde viděli raději.
Software
Triky od LG. Operačním systémem u Q6 je samozřejmě Android, zde se nachází ve verzi 7.1.1 a překryt je grafickou nadstavbou od LG. Ta se velmi příjemně doplňuje s protaženým displejem. Pokud totiž zvolíte to nejmenší písmo, nejmenší škálování prostředí, dostanete na domovské obrazovce bez nutnosti instalovat launcher třetí strany matici 5 × 5 ikon. Do doku ve spodní části jich potom umístíte až sedm, prostředí je koncipováno se všemi aplikacemi na plochách, tedy žádné menu.
Se zvolením nejmenšího škálování prostředí, největší matice ikon a nejmenšího textu bude mít i člověk se zdravým zrakem pocit z dobře využitého místa, aniž by bylo potřeby instalovat nějaký launcher.
Stejně tak na zamykací obrazovku umístíte až pětici zástupců k rychlému spuštění, nebo si také upravíte lištu se systémovými tlačítky. Kromě základní trojice lze přidat ještě tlačítko pro stažení notifikační roletky a také tlačítko pro zachycení obrazovky a následné grafické úpravy. K displeji s neobvyklým poměrem stran přibyla v nastavení také možnost každou doinstalovanou aplikaci upravit pro zobrazení ve formátech 16 : 9, 16,7 : 9 či 18 : 9.
Fotoaparát
Focení do čtverců. Fotoaparát LG Q6 má rozlišení 13 Mpx, k dispozici je také velmi silná jednobarevná LED dioda sloužící jako blesk. Nechybí automatické HDR, které v některých situacích dokáže zregulovat nepříjemné protisvětlo. Jako maximální rozlišení videa je podporováno Full HD při 30 fps, to samé platí i o čelní kamerce, jejíž rozlišení je 5 Mpx a má skvělý úhel záběru 100°. Jako blesk zde funguje přisvícení bílou obrazovkou. Díky obrazovce s poměrem stran 2:1 je zde speciální režim focení do čtverců, kde lze skládat různé fotokoláže.
Ukázkový panoramatický snímek z LG Q6. Panorama se zde fotí v režimu na výšku.
I přes vícebodové ostření, které je poměrně rychlé, nastala občas situace, kdy Q6 nezaostřila úplně správně. Nedělo se tak jen v noci, ale i za jasného dne. Jinak je ale fotoaparát velmi povedený, výsledné fotografie mají dobré barvy i odpovídající úroveň detailů a hodnoty šumu jsou v normě. Povedené jsou makro snímky i probarvení oblohy díky automatickému HDR. Zamrzí ale fakt, že kvalita fotografií se s klesající úrovní světla rapidně zhoršuje, mnohem více, než u jiných smartphonů. U videa mi vadila jen neustálá potřeba drobného přeostřování, která kazí jinak slušný výsledek v této cenové hladině.
Ukázkové fotografie v rozlišení 13 Mpx:
Více fotografií najdete v následující kapitole.
Ukázkové video (Full HD, 30 fps):
Hodnocení: 70 %
Do celkového hodnocení se poměrně výrazně promítá fakt, že LG Q6 nedávno o dva tisíce korun zlevnilo na částku pohybující se okolo sedmi tisíc korun. Nechci tvrdit, že za původní cenu byl tento smartphone neprodejný, ale nová cenovka mu rozhodně sluší více a nad spoustou věcí lze díky nové konkurenci přivřít oči. Hlavním úkolem LG Q6 bylo přitáhnout zájem spotřebitele o výrobky této značky na práh střední třídy, a to se díky nové modelové řadě levných bezrámečkových modelů zdá se povedlo. První kousek stojí za to, jaké budou další?
V balení najdeme adaptér do zásuvky, datový kabel a obyčejná pecková sluchátka. Kdyby tam nebyla a krabička byla menší, vůbec nic by se nestalo.
Jako hlavní nedostatky bych u LG Q6 jmenoval především náchylnost zadní strany k poškození, absenci čtečky otisků prstů a notifikační diody a nízkou hodnotu maximálního jasu. Jako plusy lze určitě označit dobrý úchop, pevnost konstrukce, netradiční displej a bezrámečkové provedení. Veškerý výčet plusů a mínusů najdete níže, každopádně, pokud hledáte zajímavý telefon a nevadí vám ochranné pouzdro, LG Q6 si rozhodně zařaďte do užšího výběru.
|
| rozměry a hmotnost: 143 × 69 × 8,1 mm, 149 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 439 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 435 (8× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: První zástupce nově vzniklé řady "Q" – LG Q6 – je odvozen od letošní vlajkové lodi. Bere si od ní displej s poměrem stran 2:1 a bezrámečkovou konstrukci. Bohužel sklo na zádech nahradil méně odolný plast a nedostalo se ani na čtečku otisků, ani na notifikační diodu. Radost udělají fotografie i video.
Plusy:
- pevná konstrukce a dobrý úchop
- bezrámečkové provedení
- jemný displej se zajímavým poměrem stran 2:1
- dobře odladěné prostředí
- možnosti úprav zobrazení
- nadprůměrná kvalita fotografií i videa
- hlasitý výstup z reproduktoru
- podpora pro LTE+
- práce s aplikacemi při nestandardním poměru stran displeje
Minusy:
- zadní plastová strana se hodně škrábe
- absence notifikační diody
- nedostačující maximální jas
- nekonzistentní výdrž baterie
- chybějící čtečka otisků prstů
- nespolehlivé odemykání rozpoznáním obličeje
- problematické ostření fotoaparátu
- zcela zbytečná levná pecková sluchátka v balení
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium