Mobily jsou si dnes podobné jako vejce vejci. Pak přijde LG a vystřihne V10, která přináší hned několik skvělých inovací. Tohle se vám bude líbit!
Úlohu vlajkového modelu za poslední roky u LG plní G2,G3 a G4. V říjnu 2015 ale přišel model V10, který stojí ještě výše. Aby jej Korejci odlišili, museli přidat něco navíc. A teď to vypadá, že to „něco“ dělá z V10 výjimečný telefon nejen v rámci nabídky LG, ale mezi současnými smartphony vůbec. Přiložené video jsme věnovali právě těmto vychytávkám, takže je uvidíte přímo v akci.
Displeje
Nejviditelnějším „výmyslem“ je malý displej nad hlavním panelem. Při práci s telefonem zpříjemňuje a zrychluje ovládání. Díky pěti ikonkám posledních použitých aplikací jsem prakticky přestal používat standardní androidí multitasking. Když telefon spí, tak „displejík“ neustále zobrazuje základní stavové informace. Při jeho velikosti to nemá zásadní dopad na výdrž baterie.


Druhý displej. Second screen. Infopanel. Notifikační displej. Také jsme mu v redakci říkali „Ticker“. Nebylo jednoduché jej vyfotit tak, aby byly vidět jeho okraje. V reálu je vůbec nevnímáte, vše je zraku skryté pod sklem.
Co umí? To nejlépe uvidíte v pohybu výše na videu, ale tady je ještě pár statických ukázek.



Při vypnutém hlavním displeji toho „infoproužek“ neumí mnoho (ale stačí).



S aktivním hlavním displejem ožívá i ten vedlejší. Můžete na něm pouštět hudbu (je jedno, jestli ze Spotify, Google Music, vestavěného přehrávače atd.), můžete tam mít vybrané aplikace, poslední použité aplikace, oblíbené kontakty...



...ve fotoaparátu zde volíte režimy, uvidéte zde příchozí hovor, uživatelem zvolený nápis...



...na pár sekund se zobrazí notifikace příchozí mailové či SMS zprávy, nebo událost z kalendáře.




„Second screen“ je nový, uživatelé se s ním musí naučit pracovat a pomůže jim v tom přehledný návod.





Nastavení druhého displeje. Možností, co na něj naskládat, je více, ale rychle jsem došel k tomu, že listování zdržuje, a tak jsem počet položek postupně redukoval.



Fotoaparát má tři základní režimy. Simple: kam ťuknete, tam se zaostří a hned také exponuje. V Základním režimu máte spoušť (i pro video) a nějaké to nastavení. Až v Manuálním režimu dostanete maximum informací a parametrů k úpravě.



Manuální režim má nově i video. Pohrát si tam můžete i se stereozvukem a silou jednotlivých kanálů. Na třetím screenshotu jsou jakési krátké ozvučené videosekvence.
Byla by škoda nezmínit hlavní displej. Na jaře jsme s kolegy žasli nad displejem v G4 – tehdy byl v přímém porovnání lepší než Samsung Galaxy S6 nebo iPhone. Dnes srovnávám G4 s V10 a… V10 je zase ještě lepší, jasnější, barvy zářivější. K tomu si přidejte rozlišení 2K (1 440 × 2 560 pixelů), které s větší úhlopříčkou (5,7", tedy jemnost 515 PPI) dostává o trochu větší smysl.
Tři fotoaparáty
Integrace tří fotoaparátů není nic až tak výjimečného, ale konkurenti ten třetí využívali (většinou) pro určení hloubky scény. Výsledné fotky pak šlo dodatečně přeostřovat přeostřovat. Pokusů jsem viděl několik a žádný nestál za moc. Proto mě potěšilo LG, že k „fototrojici“ přistoupilo jinak, jednodušeji a ve finále možná použitelněji. Vepředu jsou dvě kamery, každá má jiný úhel záběru. Jedna má přirozenější podání prostoru, druhá trochu deformuje, ale na délku ruky se do obrazu vejde více obličejů. To je celé.



Dvě selfie kamery. Každá má rozlišení 5 MPx, liší se šířkou záběru.


A tohle je výsledek, takový je rozdíl. Obě fotky jsou pořízené ze stejné vzdálenosti. U druhé fotky už se perspektiva kulatí, ale do záběru se toho vejde znatelně více.
Hlavní foťák? Po hardwarové stránce je stejný jako u G4. Na jednu stranu je trochu zklamání, že na něm nezapracovali, na stranu druhou je to stále jeden ze tří nejlepších (v mobilu integrovaných) fotoaparátů současnosti.



Hlavní fotoaparát pochází z LG G4, což je skvělý základ.
Od modelu G4 se foťák liší aspoň softwarovou stránkou. G4 má manuální režim pro fotoaparát, V10 přidává manuál i pro videokameru. Nemáte potřebu? Zůstaňte u automatu a do téhle nabídky nikdy nemusíte zabrousit, ale specifické potřeby, nebo chuť experimentovat, má možnost.















Ukázkové snímky








Jak funguje HDR: vlevo vypnuto, vpravo zapnuto.
Fingerprint
Snímač otisků prstů je novinka spíše pro LG, které se s tímto prvkem loudalo (pokud pomineme Nexus). U konkurence je to už docela běžný prvek výbavy. Tlačítka uprostřed zad považuji za skvělý prvek pro ergonomii a snímač otisků modul nenápadně obohatil. Má to i svou nevýhodu. Kde má konkurence čtečku pod displejem, odemknete i telefon ležící na stole, kdežto V10 musíte pokaždé vzít do ruky.

Nastavení čtečky v menu – tady v LG nevymýšleli nic originálního.
Design!






Výjimečný je i design. Najdete druhý telefon s ocelovými bočnicemi a silikonem na zádech? Plastové telefony jsou dnes (ve srovnání s kovovými) považovány za méněcenné, ale silikon v kombinaci s černým kovem a lesklými lištami prostě „funguje“. Telefon je pevný (díky bočnicím splnil vojenský nárazová standard 810G), i když má odnímatelná záda, pod kterými se dostanete k baterii a slotům na nanoSIM a paměťovku.






Zvuk
V nastavení telefonu nacházíme přepínač s popiskem „Hi-Fi“. Zapíná 32bitový digital-analog převodník. Proč není zapnutý natrvalo? Spotřebovává více energie. Ze stejného důvodu se vypne pokaždé, když vytáhnete sluchátka.
A to hlavní – kvalita zvuku? Osobně si na hodnocení netroufám, a tak jsem zašel za kolegy od audiotechniky. Rozdíl prý slyšet je, jen k tomu potřebujete kvalitní sluchátka a kvalitní hudební zdroj.






Přibalené špunty vypadají lépe než hrají.
Snahu o lepší zvuk budí i přibalená sluchátka. S kvalitou reprodukce jsou na tom lépe, než bývá obvyklé, ale jinak spíše matou vzhledem. Vypadají luxusně, kovové prvky jim sluší, ale podání zvuku je spíše průměrné. Sluchátkům chybí posílení basů, středy jsou naopak výrazné. Při vyšší hlasitosti hrají trochu plechově.
Baterie
Baterie má subjektivně lepší výdrž, než LG G4, což je při dané specifikaci zvláštní (baterie o stejné kapacitě 3 000 mAh, stejný čipset Qualcomm Snapdragon 808 v mírně odlišné specifikaci, V10 má větší displej). Antutu Battery Tester to popírá: nová G4 vykázala skóre 5498 bodů, V10 je na horších 4993 bodech. Můj dojem tak připisuji po 9 měsících používání přece jen trochu unavené baterii a také tomu, že je dnes G4 řádně „zabydlená“ (zanesená daty), zatímco V10 byla úplně čerstvá.
Update: Dojem byl nakonec správný. LG G4 po třech čtvrtinách roku v provozu vykazuje v Antutu Battery Testu skóre 4040 bodů.



U kolika superphonů se dostanete k baterii? Bezdrátové nabíjení v základu bohužel chybí.



Oba zmiňované telefony mají technologii od Qualcommu pro rychlé nabíjení. Rozdíl je v tom, že ke G4 nedostanete příslušnou nabíječku, takže si výhodu (bez dalšího nákupu) neužijete. V10 ji v krabičce má! Z nuly na 100 % nabijete za 83 minut, na 55 % jste za půl hodiny.
Jedna z nejlepších nabídek na trhu
Ve zkratce: V10 mě nadchla. Jediné, co mi opravdu vadilo, byla velikost. Druhý displej opravdu pomáhá s ovládáním, ale kazí to fakt, že je daleko, musíte k němu „ručkovat“, nebo si pomoct druhou rukou. Ale ani v tomto směru není nic ztraceno, LG se netají tím, že přijdou další modely se stejným konceptem. Malé soukromé přání závěrem: Napěchujte výbavu V10 pod displej s úhlopříčkou do 5,2".




Android ve verzi 5.1.1 s příslibem updatu na „šestku“. V článku se mu podrobněji nevěnuji, jestli jste viděli LG z posledních dvou let, nic zásadního vás nepřekvapí.
A nakonec cena. Kolikrát už zkazila dobrý telefon? Ne v tomto případě. LG si za poslední dva tři roky našlo svoji unikátní cestu do úzkého klubu superphone, což u konkurence znamená cenu přes 20 tisíc (nejdražší iPhone dokonce přes 30 tisíc). LG V10 stojí 16 tisíc. Podle mého názoru je to skvělá nabídka. Tedy pokud máte rádi opravdu velké telefony…
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 79 × 8,6 mm, 192 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 440 × 2 560, 515 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 64 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 808 (6× Cortex-A57, 2 GHz, 20nm) operační systém: Google Android 5.1 (Lollipop) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |