Již potřetí představila společnost LG na začátku podzimu nový model řady V. První dvě generace se od zbytku konkurence odlišovaly druhým displejem umístěným nad hlavním panelem. Letošní LG V30 je ale jiná. Druhý displej chybí a jeho funkcionalita byla částečně nahrazena plovoucí lištou. Jinak je ale nabitý nejlepší dostupnou technikou.
LG V30 na premiéře z veletrhu IFA 2017 v Berlíně:
Po vzoru LG G6 má i LG V30 tzv. FullVision displej s minimálními rámečky. Poznávacím znamením jsou zakulacené rohy displeje, které ho mají chránit před mechanickým poškozením při pádu. Oproti zmiňovanému modelu G6 nedělá jihokorejská společnost rozdíl mezi jednotlivými trhy. LG V30 má proto i bezdrátové dobíjení nebo Quad DAC audio převodník.
|
| rozměry a hmotnost: 152 × 75 × 7,3 mm, 158 g displej: 6,0", kapacitní AMOLED, 1 440 × 2 880, 537 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze LG V30 začíná na následujícím listu.
LG V30 na testování zapůjčil internetový obchod CZC.cz.
Design
Modelka mezi telefony. Již s prvním letošním top modelem to vzala LG za správný konec. LG V30 na model G6 v mnohém navazuje, což je ku prospěchu věci. Oproti předchozímu modelu V20 je hlavní změnou přechod z kovové konstrukce na skleněnou. Díky tomu je na svou velikost opravdu znatelně lehčí.
Rozměry LG V30 jsou 151,7 × 75,4 × 7,3 mm a váha činí 158 gramů
Svým charakterem se LG V30 řadí mezi bezrámečkové telefony, přičemž zejména rámečky pod a nad displejem jsou opravdu minimální. Boční, zaoblené rámečky jsou ale možná širší, než by bylo zdrávo, zvláště pak ve srovnání s nulovými bočními rámečky u modelů S8(+) od Samsungu.
Nad displejem naleznete sekundární 5Mpx kamerku, sluchátko a dvojici senzorů (přiblížení a okolního jasu)
Boční rám je vyroben z hliníku a na pravé straně jsou jeho čisté linie narušeny pouze slotem pro nanoSIM a microSD karty. To značí, že tlačítka pro ovládání hlasitosti jsou trochu netradičně na levém boku. To jistě ocení leváci, avšak praváci mohou nadávat, jelikož je to rozhodně méně praktické než usazení těchto tlačítek vpravo.
LG V30 má pouze jeden hlasitý reproduktor, a to vpravo na spodní hraně. Společnost mu dělá USB-C konektor pro dobíjení
Zadní strana je skleněná a před mechanickým poškozením je chráněna tvrzeným sklem Gorilla Glass 5. generace. Nejvýraznějším prvkem je zde duální fotoaparát, vedle něhož nechybí ani přisvětlovací dioda s laserovým ostřením. Pod fotoaparátem je umístěna také zřetelně (i hmatově) ohraničená čtečka otisků prstů, která v sobě současně ukrývá i zamykací/vypínací tlačítko.
Oproti předchozím generacím je nové LG V30 vůbec poprvé vodotěsné (s certifikací IP68). Nad to se mu podařilo získat i vyšší certifikaci odolnosti MIL-STD-810G.
Perfektní dílenské zpracování se v tomto případě skloubilo s čistými liniemi a výsledkem je jeden z nejhezčích telefonů na současném trhu. LG V30 vám zaručí, že ať přijdete kamkoliv, ostatní si vašeho telefonu všimnou a velmi často ho v tomto ohledu budou chválit.
Čtečka otisků prstů je opravdu velmi rychlá a přesná. Obdobně rychlé reakce čtečky jsem viděl pouze u iPhonů
Displej
Vítej zpátky. Společnost LG vyrábí jedny z nejlepších obrazových panelů, které jsou na trhu k dostání. Není proto divu, že displeje vrcholných telefonů od LG vždy patřily do úplně špičky a nejinak je tomu i nyní. LG se v případě modelu V30 vrátilo k P-OLED panelu, který předtím naposledy použilo u netradičního LG G Flex 2. Jihokorejská společnost přitom zdůrazňuje technologii active matrix, kterou užívá i Samsung u svých AMOLED. LG však z právních důvodů zkratku AMOLED užívat nemůže.
Modely řady V nikdy nepatřily k malým telefonům a i LG V30 v tomto trendu pokračuje. Disponuje totiž 6palcovým displejem s poměrem stran 18:9 a QHD+ rozlišením (2 880 × 1 440 pixelů). Jemnost tak dosahuje 537 ppi. Jak jsem zmínil, tak kvalita displeje je vysoká. Má perfektní zobrazení černé barvy, živé barvy, výborný kontrast a velmi dobrou čitelnost na slunci. Trochu horší jsou jen pozorovací úhly, a to proto, že při větším naklonění dostane displej modrý nádech.
Nastavte si displej LG V30 podle vlastních představ
Druhý displej, který měly předchozí generace nahrazuje u LG V30 tzv. floating bar. Tedy proužek s informacemi (rychlé kontakty, rychlý přístup do vybraných aplikací, screenshoty, ovládání hudby), který se může trvale zobrazovat ve všech částech systému (vyjma aplikací třetích stran). Sami asi cítíte, že to nebude tak pohodlné jako sekundární displej, ale snahu ceníme.
LG V30 nabízí rozšířenou úpravu navigačních kláves. V jednotlivých aplikacích pak můžete navigační lištu jednoduše skrýt, a poté ji vrátit prostým „vytažením”
LG V30 nabízí i pokročilé možnosti pro úpravu barevného nastavení displeje a podporuje i HDR 10. Někteří ocení možnost umělého snížení rozlišení displeje, což se poté pozitivně projeví i na výdrži telefonu. K dispozici jsou i možnosti pro tlumení modrého světla či přizpůsobení obrazovky pro ovládání jednou rukou. Zapomenout nesmíme ani na možnost aktivace always-on displeje. Ten poté dokáže na vypnuté obrazovce ukazovat aktuální čas, stav baterie a zmeškané notifikace.
Hardware
Bez námitek. Mnozí označují LG V30 jako nejlepší telefon roku 2017. Tohoto titulu by nemohl dosáhnout bez maximální výbavy. Není proto překvapením, že využívá osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 835 se čtveřicí jader s taktem 2,45 GHz a úspornější čtyřkou jader s frekvencí 1,9 GHz doplněný o 4 GB RAM a grafický akcelerátor Adreno 540.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 157 556
- 3D: 59 144
- UX: 49 660
- CPU: 37 676
- RAM: 11 076
Pro vaše fotky a soubory je připraveno 64GB (reálně 48,5GB) úložiště, které je možné rozšířit až o dalších 256 GB skrze microSD kartu. Ke stahování souborů či poslouchání hudby přes Spotify, Deezer nebo jiné služby se bude hodit vysokorychlostní přenos dat LTE (modem Gigibit LTE je součástí SoC od Qualcommu).
Doma pak můžete pro připojení k internetu využít dvoupásmový adaptér Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac) s podporou technologií DLNA či Miracast. Pro párování s chytrým příslušenstvím a v současné době i k placení přes Android Pay můžete využít NFC. Bezdrátové příslušenství propojíte s telefonem přes Bluetooth 5.0 (podpora aptX HD a A2DP).
Na cestách využijete A-GPS čip s podporou GLONASS i systému GALILEO, a také se může hodit FM tuner pro poslech rádia. Poslech čehokoliv přes drátová sluchátka připojená do 3,5mm jacku přitom zpříjemňuje certifikace B&O Play a Hi-Fi Quad DAC převodník, který zajišťuje až o 50% čistší zvuk než klasický převodník. K tomu dodáváme, že ačkoliv má LG V30 pouze jeden hlasitý reproduktor, je zvuk z něho se linoucí opravdu hlasitý a čistý.
Nastavení funkce always-on
Výše uvedené hardwarové komponenty by byly k ničemu, kdyby LG V30 nedodalo s telefonem i dostatečnou baterii. Akumulátor má v tomto případě 3 300 mAh, což vzhledem k 6palcovému displeji není na první pohled tolik. LG si však zjevně velmi dobře poradilo s jejím využitím, protože celková výdrž je rozhodně nadprůměrná. Telefon totiž i při větším zatížení vydrží zpravidla dva celé dny bez nutnosti připojení k nabíječce.
Jakmile budete muset telefon dobít, potěší vás podpora rychlého dobíjení (na 50 % za necelých 40 minut). Z 0 na 100 trvá dobití LG V30 zhruba 1 hodinu a 45 minut. Ke zvýšení vašeho pohodlí a jednoduššímu používání telefonu pak přispívá i možnost bezdrátového dobíjení (standard Qi).
Software
Stále jen Nougat. LG V30 bylo představeno na konci srpna loňského roku, a proto se na trh dodává se starší verzí Androidu 7.1.2 Nougat. Jelikož ostatní výrobci již své hlavní modely aktualizují na nejnovější Android 8.0 Oreo, nemělo by ani LG s dostupností tohoto upgradu pro LG V30 zbytečně otálet, a to i přesto, že jejich grafická nadstavba LG UX 6.0 je velmi povedená.
Tahem odshora dolů na pohotovostní ploše se dostanete k vyhledávání v telefonu, k posledním konverzacím či nafoceným snímkům
LG V30 je po stránce nadstavby vlastně totožná s LG G6, tudíž není nutné se o ní dále rozepisovat. Pouze ve zkratce uvádíme, že nabízí možnost pohodlně pracovat ve dvou oknech, což umožňuje poměr displeje 18:9, nabízí chytré pomocníky pro optimalizaci telefonu (Smart doctor) a nechybí ani chytrý zápisník QuickMemo+ nebo aplikace pro záznam HD zvuku.
Nadstavba od LG obsahuje i speciální herní režim, kterým můžete snadno ovlivňovat nastavení rozlišení displeje nebo snížit výkon telefonu při přestávce od hraní
Na rozdíl od G6 má model V30 navíc již zmíněný floating bar, který vám umožní jako plovoucí značka rychlý přístup k oblíbeným kontaktům nebo aplikací, přičemž má nahrazovat sekundární displej známý z modelů LG V10 a V20. Informační hodnotu sekundárního displeje nahrazuje alway-on displej, přičemž si můžete vybrat s jeho devíti různých podob.
Součástí předinstalovaných aplikací je i LG Health, které sleduje počet kroků, hmotnost, přičemž motivovat se můžete prostřednictvím přednastavených výzev
Za zmínku stojí ještě chytré profily ukryté v nastavení pod položkou smart settings, které vám umožní nastavit si žádoucí chování při příchodu nebo odchodu z domova, resp. nastavení akcí, ke kterým má dojít po připojení sluchátek. O rychlosti systému a okamžitým odezvám se vzhledem k hardwaru a 4GB RAM vůbec nemusíme bavit.
LG V30 je prvním telefonem tohoto výrobce, který podporuje virtuální realitu Google Daydream
Fotoaparát
Vejde se do něj vše. Již u LG G6 jsme chválili LG za možnosti širokoúhlé kamery a s LG V30 byly schopnosti fotoaparátu ještě vylepšeny. LG V30 používá jako hlavní fotoaparát dvojici snímačů na zadní straně. Hlavní snímač má 16Mpx rozlišení, nejnižší světelnost u telefonů vůbec - f/1,6, optickou stabilizaci obrazu a kombinuje laserové ostření s tím fázovým (PHAD). Druhý snímač má nižší 13Mpx rozlišení, širokoúhlý objektiv (až 120°), světelnost f/1,9 a fixní ostření.
Prostředí aplikace Fotoaparát
Aplikace fotoaparátu nabízí nepřeberné množství funkcí a nastavení. S vlastnostmi fotoaparátu si můžete vyhrát v manuálním módu. K dispozici je časosběr, panorama, HDR nebo režim lupy. V nastavení si můžete aktivovat i hlasové ovládání, tracking focus nebo rozpoznávání úsměvu. Před focením lze přidat fotografiím i přednastavené filtry.
Mírně slabší výkon podává fotoaparát LG V30 pouze u nočních snímků, kde na konkurenci lehce ztrácí. Spíš průměrná je poté čelní širokoúhlá kamerka s 5Mpx rozlišením.
Ukázkové fotky:
Více fotografií najdete na stránce 8
Samotné snímky z LG V30 mají skvělou kvalitu, a zejména za dobrých světelných podmínek se mohou směle srovnávat s úplně nejlepšími. Fotky mají věrné barevné podání, vysoký kontrast i dynamický rozsah. Je na nich zachyceno množství detailů a naopak se na nich nachází minimum digitálního šumu.
Porovnání klasického a širokoúhlého režimu
V oblasti videa LG V30 opět navazuje na své předchůdce, když poskytuje jeden z nejlepších videozáznamů, který od dnešních telefonů můžete dostat. Milovníky videozáznamů nadchne manuální režim, který poskytuje filmaři široké možnosti k úpravě videa. Zejména natáčení videa ve FullHD rozlišení při 30 fps je vynikající. Telefon ale zvládne natáčet video i ve 4K rozlišení, že ve FullHD se snímkovací frekvencí 60 fps.
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Ukázkové video (FullHD, 30 fps):
Ukázkové video (slow-motion, 240 fps):
Závěr
LG V30 se prostě povedlo. V posledních letech se jihokorejská společnost postupně zvedala a doháněla konkurenci, až se jí to s tímto modelem skutečně povedlo. Model V30 nabízí nekompromisní výkon, kvalitní P-OLED displej, skvělý fotoaparát s širokoúhlým režimem, spolehlivé odemykání přes čtečku otisků prstů nebo skrze rozpoznání obličeje a konečně je i voděodolný.
Součástí balení jsou i kvalitní sluchátka, která umí využít Quad DAC převodníku
Jediným skutečně podstatným nedostatkem je starší verze systému Android, se kterou přišlo LG V30 na trh. K nápravě by proto mělo dojít brzy. S nedávnou nevalnou pověstí týkající se kvality telefonů pak pro mnoho uživatelů může být problém cena pohybující se nyní kolem 25 tisíc korun, kterou uměle zvyšuje neschopnost a/nebo nezájem oficiálního zastoupení LG dostat telefon na český trh, a nulový marketing.
|
| rozměry a hmotnost: 152 × 75 × 7,3 mm, 158 g displej: 6,0", kapacitní AMOLED, 1 440 × 2 880, 537 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
G955, Dream2 |
| rozměry a hmotnost: 160 × 73 × 8,1 mm, 173 g displej: 6,2", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 960, 531 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Samsung Exynos 8895 (8× Exynos M2, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 154 × 75 × 7,9 mm, 178 g displej: 6,0", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 148 × 73 × 7,4 mm, 156 g displej: 5,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 2 700 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 19MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 144 × 71 × 7,7 mm, 174 g displej: 5,8", kapacitní AMOLED, 1 125 × 2 436, 463 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 2 716 mAh procesor: Apple A11 Bionic (6× Monsoon, 2 GHz, 10nm) operační systém: Apple iOS 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: LG V30 udeřilo hřebíček na hlavičku, když na trh přineslo téměř vše, co mohou současné telefony nabídnout. Má skvělé zpracování, displej, velký výkon, výborné audio a podporuje i bezdrátové dobíjení. Snad jen cena je na LG až příliš vysoká.
Plusy:
- velmi dobré dílenské zpracování s hliníkovým tělem
- 6palcový FullVision P-OLED displej s QHD+ rozlišením
- podpora HDR 10
- duální hlavní kamera s OIS a kombinací laserového a fázového ostření
- 64GB úložiště a 4GB RAM
- podpora bezdrátového dobíjení
- skvělá výdrž
- Hi-Fi Quad DAC převodník
Minusy:
- průměrná čelní kamerka
- nemá stereoreproduktory
- vyšší cena
- začíná s Androidem 7.1.2 Nougat
LG V30 na testování zapůjčil internetový obchod CZC.cz.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium