LG Viewty: nástupce Prady s 5Mpx a DivX

LG představilo další mobil ve stylu iPhonu. Nabídne dotykový displej, přehrávání DivX i pětimegapixelový fotoaparát.

Současné trendy v designu i funkcích mobilních telefonů jsou zcela jasné. Stále častěji se objevují telefony, které se místo klávesnice ovládají velkým dotykovým displejem. Jedním z prvních, kdo s touto koncepcí přišel, byl známý iPhone od společnosti Apple. Jako první na jeho úspěchy odpovědělo LG, které na českém trhu před několika týdny začalo prodávat svůj model Prada. Způsobem ovládání a designem se od iPhonu příliš neodlišuje. Prada ale dostala již nyní svého nástupce, který její výbavu ještě více rozšiřuje a přidává některé u mobilních telefonů dosud neviděné prvky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Předchozí model LG Prada se u nás prodává teprve pár týdnů

Design podobný předchůdcům

První informace o chystaném modelu Viewty neboli LG KU990 jsme vám přinesli již v této a této bleskovce během letních prázdnin. Nyní jsou všechny dohady oficiálně potvrzeny. LG Viewty si zachová jednoduchý ale stylový design, který se od Prady a iPhonu příliš neliší. Tělo telefonu o rozměrech 104 × 54 × 15 mm a hmotnosti 112 g má tvar téměř pravidelného kvádru. Pod displejem je ale přechod mezi přední a zadní stranou telefonu zaoblen. Černou barvu efektně doplňuje stříbrná linka na bocích přístroje.

Klepněte pro větší obrázek
LG Viewty na oficiální fotografii

První, co vás na přední straně telefonu zaujme, je obří displej o úhlopříčce tři palce. Jeho rozlišení se oproti modelu Prada nezměnilo. Stále činí 240 × 400 bodů. Pro porovnání iPhone má rozlišení displeje 320 × 480 bodů. Displej dokáže zobrazit 262 tisíc barevných odstínů. Jelikož telefonu chybí klasická numerická klávesnice, je zobrazovač plně dotykový a většina operací se provádí přes něj. Flashové uživatelské prostředí je přizpůsobeno tak, aby pro ovládání telefonu nebyl potřeba stylus. Díky velkým „tlačítkům“ na displeji si vystačíte s vlastními prsty. Klávesnice pod displejem obsahuje opět jen tři tlačítka. Kromě klasických kláves pro zahájení a ukončení hovoru zde najdete také korekční klávesu s „céčkem“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana velmi připomíná klasický digitální fotoaparát

Nad displejem stojí za povšimnutí VGA kamera pro videohovory, které dělá společnost logo výrobce a jednoduchá štěrbina reproduktoru.

Pět mega a superrychlé video

Nyní se podívejme na zadní stranu telefonu. Ta také obsahuje nejedno překvapení a většina lidí by při pohledu na ni jistě hádala, že se jedná o klasický digitální fotoaparát. Dominujícím prvkem zadní strany je totiž objektiv pětimegapixelového fotoaparátu, na jehož vývoji se podílela renomovaná společnost v oblasti fototechniky Schneider-Kreuznach. Je ovšem velká škoda, že objektiv fotoaparátu není ochráněn krytkou. Fotoaparát ale zaujme nejen tím, že dokáže vytvářet snímky o velikosti až 2 592 × 1 944 bodů. Dále je vybaven autofocusem, xenonovým bleskem, digitálním stabilizátorem obrazu, vysokou citlivostí ISO 800 a možností manuálního zaostřování, které se provádí posuvným okružím kolem objektivu.

S fotoaparátem také souvisí možnost natáčet video. To může mít VGA nebo QVGA rozlišení. Rychlost snímání videa je u vyššího rozlišení 30 snímků za sekundu. U nižšího rozlišení ale LG Viewty dokáže zaznamenávat až neuvěřitelných 120 snímků za sekundu. Vhod přijde funkce pro rozpoznávání rukopisu, která vyfotografované písmo převede do digitálního textu.

Další netradiční funkcí, kterou je model Viewty vybaven, je kompletní podporou formátu DivX. Telefon byl přímo touto společností otestován a může tak hrdě nést tento nápis na svém těle. Video v tomto formátu dokáže přehrávat i zaznamenávat. Filmy a všechny další DivX videozáznamy uložené ve vašem počítači si tak snadno na novém LG přehrajete bez nutnosti jeho konverze.

Klepněte pro větší obrázek
Fotografie zapnutého přístroje umožňuje nahlédnout na uživatelské prostředí

U takto vyspělého telefonu nemůže chybět hudební přehrávač ani FM rádio. To údajně obsahuje také funkci RDS. Aby bylo pro všechny multimediální soubory dostatek místa, nabízí LG Viewty slot na paměťové karty microSD. Vnitřní paměť telefonu činí 100 MB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Už dříve unikly tyto živé fotografie

Nešetřilo se ani na datových technologiích. V sítích GSM na frekvencích 900, 1800 a 1900 MHz je k dispozici GPRS i EDGE ve třídách 10. Telefon podporuje také sítě třetí generace včetně nástavby HSDPA. Pomocí ní lze data stahovat rychlostí až 3,6 Mb/s. Natočená videa tak snadno odešlete přímo na portál YouTube. Internetový prohlížeč je dnes již samozřejmostí. Na spojení s počítačem poslouží systémový konektor a Bluetooth. To nabízí také profil A2DP pro poslech hudby v bezdrátových sluchátkách. Jedinou slabinou LG Viewty je tak absence technologie Wi-Fi.

Multimédia v popředí

Nové LG Viewty je zaměřeno zejména na multimediální zábavu. Pro pracovní nasazení není tím pravým nástrojem. Jeho hlavním konkurentem bude jistě díky své podobné koncepci již zmiňovaný iPhone. Ani Nokia ale v této oblasti nechce zůstat pozadu.

LG Viewty by se podle vyjádření českého zastoupení značky mělo v brzké době objevit také na českém trhu. Cena ale prozatím nebyla stanovena. Obáváme se ovšem, že bude ještě vyšší než u předchozího modelu Prada, jehož doporučená cena činí závratných 16 990 Kč. V takovém případě si ale novinka mnoho uživatelů nezíská.

LG KU990 Viewty ve zkratce:

  • rozměry a hmotnost: 103,5 × 54,4 × 14,8 mm, 112 g
  • displej: rozlišení 240 × 400 bodů, dotekový, aktivní FTF, úhlopříčka 3 palce
  • sítě: GSM 900/1800/1900 MHz, UMTS
  • konektivita: GPRS a EDGE (třída 10), HSDPA (až 3,6 Mb/s), Bluetooth, USB 2.0
  • paměť: vnitřní paměť 100 MB, slot na paměťovou kartu microSD
  • fotoaparát: 5,1 Mpx, objektiv Schneider-Kreuznach, autofocus, manuální ostření, xenonový blesk, ISO 800, stabilizátor obrazu, natáčení videa ve formátu DivX v rozlišení VGA (30 fps) nebo QVGA (120 fps), druhá kamera pro videohovory
  • multimédia: hudební přehrávač, FM rádio, Bluetooth profil A2DP, přehrávání videa ve formátu DivX
  • další funkce: Java MIDP 2.0, internetový xHTML prohlížeč, organizér, hlasové poznámky, videohovory
  • baterie: Li-Ion, 1 000 mAh
Diskuze (31) Další článek: GPS, praktická uživatelská příručka (představení knihy)

Témata článku: LG, LG, NAS, Apple iPhone 4GB, LG Prada 3.0, LG Viewty, Renomovaná společnost, Nástupce, Div, View, Nástup