LG Wine Smart: příplatek za nostalgii [recenze]

LG kombinuje Android a to nej z minulosti – véčko a několikadenní výdrž. Model Wine Smart neohromí výkonem, přesto zaslouží pochvalu!
Kapitoly článku

V dnešním mobilním světě, kde na vyspělých trzích převládají chytré 5-6 palcové placky, je těžké vymyslet cokoliv, co by se vzhledem a základní konstrukcí odlišovalo. I proto se v LG zřejmě inspirovali v  módním průmyslu a podívali se do minulosti, kde se trendy cyklicky opakují. Jak jinak by totiž mohlo vzniknout chytré véčko LG Wine Smart?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
LG Wine Smart se prodává ve ve vínové a modré barvě.​

LG Wine Smart
rozměry a hmotnost: 118 × 59 × 16,6 mm, 143 g
displej: 3,2", kapacitní IPS LCD, 320 × 480, 180 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 1 700 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Google Android 5.1 (Lollipop)
fotoaparát: 3MPx, video
22 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Návrat do minulosti

Doby, kdy měl véčko každý druhý uživatel, jsou dávno pryč. LG proto do tohoto segmentu zatím našlapuje opatrně,  což dokládá zejména hardwarová výbava modelu Wine Smart, která do světa rozhodně díru neudělá. Také v prodejním balení toho kromě telefonu nenajdeme příliš. Ukrývá se tu jen cestovní adaptér, kabel pro propojení s počítačem a sluchátka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ke vložení microSIM karty je potřeba vyjmout baterii. MicroSD kartu vložíte „za chodu”.

Po otevření Wine Smart zjistíte, že displej má pouze 3,2 palce a k pohodlnému dotykovému ovládání je již prostě příliš malý. Kvality displeje také nejsou vysoké, pozorovací úhly jsou mizerné a barvy jsou mírně vybledlé. Nemalou měrou se na kvalitách displeje podílí i nízké rozlišení. To se vyšplhalo pouze na 320 × 480 pixelů (jemnost činí 180 ppi), což je u chytrého telefonu dnes již opravdu nelichotivá rarita.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Displej mohl být vzhledem k celkovým velikostem telefonu minimálně o 1 palec větší.​

Navíc nad i pod displejem je opravdu hodně místa, které mohlo být využito buď větším displejem, anebo naopak mohlo být celé véčko výrazně kratší. Jakmile totiž Wine Smart otevřete, měří necelých 20 cm, což je vážně moc. Na spodní části je klasická numerická klávesnice a nechybí ani tlačítko pro přijetí a ukončení hovoru. Jednotlivé klávesy jsou prostorné a poskytují dobrou odezvu. Nad číselnými tlačítky jsou klávesy pro rychlý přístup do emailu, adresáře, fotoaparátu a čtvrté tlačítko je programovatelné dle vašich preferencí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tlačítek je ve spodní části zbytečně moc, více bychom zde uvítali dotykovou plošku.

Příliš mnoho tlačítek

Dalším ovládacím prvkem na spodní části je kolečko pro pohyb v systému a konečně zde nechybí ani systémové klávesy pro Android (špika zpět, domovské tlačítko a správce aplikací). Nemohu si pomoci, ale v dnešní době bych zde čekal spíše menší dotykovou plochu (možná druhý displej), který by všechny zmíněné funkce zastal sám a hlavně by byl rozměrově výrazně menší a ergonomičtější.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Velmi nejdůležitějším prvkem každého véčka je také jeho kloub. Ten u LG Wine Smart působí bytelně a rozhodně se nemusíte bát, že by časem povolil.

Vnější obal modelu Wine Smart je vyroben z plastu, avšak pocitově i svou texturou povrch mírně připomíná kůži. Minimalistický design narušuje pouze fotoaparát s rozlišením 3 Mpx a logo výrobce. V levém dolním rohu je také informační LED dioda, která vás svým blikáním dokáže upozornit na předem zvolené události.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Z LG Wine Smart by se mohl stát vítaný kousek v dámské kabelce.

Z pohledu konstrukce lze proto zhodnotit, že ačkoliv je snaha LG o návrat k véčkové konstrukci chvályhodná, má stále mnoho mezer. Zejména bychom ocenili, kdyby telefon byl celkově minimálně o 1-2 cm menší. Také rozsah otočného kloubu by mohl být větší než současných zhruba 170 stupňů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Když LG Wine Smart otevřete, působí proti němu i LG G4 jako drobeček.​

Výkonu poskrovnu

Bohužel není to pouze konstrukce, se kterou se LG vrátilo o několik let zpět. Ani výkon telefonu by si totiž nezadal s několik let starými telefony. Pomalé reakce, čekání na spuštění aplikací jsou pouze výsledkem slabého hardwaru, který je pod kapotou LG Wine Smart umístěn. Konkrétně se jedná o čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 210 s taktem 1,1 GHz a 1GB RAM paměť.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takhle si LG Wine Smart vedlo v benchmarkových testech: zleva AnTuTu, Quadrant Standard a Vellamo.

Zmíněné příliš nevylepší ani pohled na velikost úložiště, které činí jen 4 GB. Reálně je poté na začátku k dispozici pouze 1,5 GB, což i pro nenáročné uživatele není problém rychle zaplnit. Tím spíše, že své si z toho ukrojí aktualizace aplikací Google, které následně nelze odinstalovat. Vnitřní prostor sice můžete navýšit skrze paměťové microSD karty (max. 32 GB), avšak jelikož přesun aplikací na microSD kartu není stoprocentní, problém s nedostatek paměti pro aplikace stejně nezmizí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Po zapnutí telefon je k dispozici zhruba jen polovina (500 MB) RAM paměti.

Slabší hardwarová konfigurace, malý displej s nízkým rozlišení, to všechno jsou okolnosti, které by měly nahrávat dlouhé výdrži telefonu. Na druhou stranu energii telefonu dodává jen 1 700mAh akumulátor. Přesto je ve finále výdrž telefonu nadprůměrná a pohybuje se až kolem 4 dnů (dva dny při opravdovém vytížení). Při nižším využití zvládne telefon i týden. Výrazně tomu přispívá i funkce, která po zavření véčka vypne všechny běžící aplikace (v nastavení je možné toto zakázat).

Témata článku: LG, Android, Smartphony, Recenze, Kuriozita, LG, Rarita, LG G4, LG G4 Stylus, LG G4c, LG G4s, LG Wine Smart, Starý telefon, Kvalita displeje, Příplatek, Jediná položka, Předvolený kontakt, Běžící aplikace, LG Win Smart, Slabý fotoaparát, Základní správce, Vyobrazení, Nos, Vyvolání, Rychlé vytáčení, Telefony s Androidem na Heureka.cz