Líbí se vám akční tlačítko u iPhonu 15 Pro? Přidejte si jej do Androidu, a to hned několika způsoby

  • Ani akční tlačítko u iPhonu 15 není žádnou převratnou novinkou
  • Už dříve jej nabídla spousta telefonů a tabletů s Androidem
  • Akční tlačítko si navíc snadno vytvoříte i ze zad telefonu

Apple při uvedení nových iPhonů téměř vždy dokáže z absolutně běžné věci marketingově vykouzlit něco, co jsme tu „ještě neměli“. Zmínit můžeme čtyři funkce, které měly Androidy ještě předtím, než je Apple prezentoval jako novinky. Speciálně vypíchnout pak musíme unikátní ovládání hodinek poklepáním prstů, které existuje u hodinek Galaxy Watch se systémem Wear OS již minimálně dva roky, a navíc si tento způsob ovládání ještě můžete upravit k obrazu svému.

Podobně můžeme jako unikátní funkci eliminovat i akční tlačítko na boku iPhonu, které nahradilo dříve používaný fyzický přepínač mezi hlasitým a tichým režimem iPhonu. Akční tlačítka se však objevila na Androidech daleko dříve, než u iPhonů. Díky aplikacím a možnostem personalizace systému si navíc můžete na Androidu akční tlačítko i dodatečně sami vytvořit, a nastavit mu funkci, kterou potřebujete. A nabízí se použití, nejen některého z fyzických tlačítek, ale třeba zadního krytu.

Klepněte pro větší obrázek
Pomocí aplikace Button Mapper si můžete akční tlačítko na Androidu „vytvořit“ třeba z regulátorů hlasitosti

Nejjednodušší situací je ta, kdy máte akční tlačítko k dispozici přímo ve svém Androidu. A nemusí se jednat jen o samostatnou klávesu, ale třeba o vypínací tlačítko. Např. u Samsungů tato klávesa při podržení neotevírá běžnou vypínací obrazovku ale spouští hlasového asistenta Bixby. Přes Natavení - Rozšířené funkce - Boční tlačítko můžete tomuto tlačítko vrátit na podržení zpět vypínací menu a na dvojité stisknutí přidat rychlé spuštění vybrané aplikace. Defaultně dvojklik rychle spouští fotoaparát.

Pomoci si však můžete i samostatnou aplikací Button Mapper, kterou si stáhnete bezplatně z Google Play. Pro její fungování ji budete muset povolit v nastavení Usnadnění, a její nevýhodou je to, že nedokáže upravit chování při stisknutí zamykací klávesy, ale jen u všech ostatních tlačítek. Spuštění aplikace či vybrané akce telefonu tak můžete nastavit na dvojitý stisk nebo podržení některého z bočních tlačítek pro korekci hlasitosti.

I nadále vám nastaví hlasitost, ale současně je naučíte i něco navíc. Placená verze aplikace otevře specifická nastavení i některé speciální typy otevíraných aplikací a součástí systému, běžnému uživateli ale bude stačit bezplatná verze.

Záda slouží jako tlačítko

Jako virtuální akční tlačítko může sloužit i poklepání na záda telefonu. U Pixelů hledejte funkci Rychlé klepnutí přes Nastavení - Systém - Gesta. Dvojitým poklepáním na zadní stranu můžete spustit nastavenou akci na smartphonu, popř. se spustí vámi vybraná aplikace.

Klepněte pro větší obrázek
Modul RegStar pro Good Lock u Samsungů umožní na poklepání na záda namapovat libovolné zkratky k funkcím a aplikacím v telefonu

U Samsungů potřebujete k nastavení stejné funkce aplikaci Good Lock, kterou stáhnete z Galaxy Storu, a její modul Registar. Po instalaci hledejte na jeho úvodní obrazovce položku Back-Tap action. Nastavíte si zde to, co má telefon udělat, pokud na jeho záda poklepáte dvakrát a nebo třikrát. V prvním případě třeba spustíte aplikaci nebo aktivujete režim Multidispleje, a trojité poklepání může např. nahradit zpětnou šipku. Nastavit si můžete i tři úrovně intenzity rozpoznávání, které však nefunguje, když je telefon uzamknutý. Funkci můžete nastavit i další omezení v návaznosti na zbývající baterii nebo úsporný režim.

Všechny ostatní Androidy budou potřebovat na rozpoznávání poklepání aplikaci Tap Tap, která dokáže namapovat libovolné chování systému na dvojité či trojité poklepání na záda telefonu. Opět pomocí funkcí Usnadnění, jen musíte samotnou aplikaci stáhnout z GitHubu a potvrdit potřebná oprávnění. Poklepání na záda však podporují od iOS 14 i iPhony, potřebná nastavení najdete přímo v systémovém nastavení.

Diskuze (4) Další článek: Z iPageru se stal virál. Google jej okořenil zajímavými barvami, které kombinuje s novými hláškami

Témata článku: iPhone, Android, Galaxy Watch, Google Play, Good Lock, Wear OS, Jak..., Galaxy Store, Tipy a triky, Bixby, Zkratky, Tlačítko, Multidispleje, Telefon, GitHub, Tap Tap, Poklepání, Button Mapper, Nastavení, Akční tlačítko, Aplikace, Záda, Apple iPhone na Heureka.cz