Lidé nechtějí tablety, chtějí iPady (analýza)

Když tablet, tak iPad. Chce ho polovina zájemců o tablet, zbytek výrobců mezi sebou svede bitvu o zbývající procenta tržního zájmu.

O tom, že se Apple trefil s iPadem do černého, není sporu – tablet jednoduše vyplňuje tržní výklenek mezi přenosnými počítači a smartphony. Americký výrobce tak definoval celý segment trhu a podobně jako v případě iPhonu se cestou napodobování posléze vydali mnozí konkurenti Applu. Na trhu je po tabletech stále hlad a dá se na nich slušně vydělat, takže se nabízí otázka: Kdo z výrobců bude mít navrch a inkasuje miliony dolarů od tabletuchtivých zákazníků?

Bude to jihokorejský drak Samsung, neméně ambiciózní HTC, ostružina pro manažery, suverénní Apple nebo snad někdo úplně jiný? Podle pozorovatelů trhu ze společnosti Sanford Bernstein připadnou vavříny vítězství právě Applu, do pozice jasného lídra staví společnost z kalifornského Cupertina jejich nedávná analýza.

Klepněte pro větší obrázek
iPad kraluje tabletům a podle analytiků tomu tak i zůstane

Podle predikce analytiků bude Apple na trhu tabletů dominovat minimálně několik dalších let, jelikož uživatelé nechtějí „jen“ tablet, chtějí iPad. Bernstein prováděl průzkum trhu v USA a ve Velké Británii a výsledek prezentuje analogií iPodu. Jednoduše řečeno iPod se stal synonymem MP3 přehrávače a iPad se už teď stal synonymem pro tablet. Také proto bude Apple na poli tabletů dominovat.

iPod = MP3 přehrávač, tablet = iPad

Průzkum přinesl také další zajímavosti. Třeba, že nejlépe se prosadí ten konkurent iPadu, který dokáže svůj tablet po vzoru Apple co nejlépe okopírovat. Může to znít nedůvěryhodně, ale o menší tablety, které se iPadu nepodobají, není dle analytiků příliš velký zájem. Například jen málo spotřebitelů, nějakých 15 %, preferuje sedmipalcový displej oproti desetipalcovému.

Naopak celá polovina respondentů se pevně přiklání k 10" přístroji, což je špatná zpráva pro výrobce jako je kanadská společnost Research In Motion (RIM), výrobce manažerských mobilů BlackBerry, která nedávno odstartovala svůj tablet PlayBook. Bernstein vidí perspektivu 7“ modelů jasně – špatně. Dokazuje to také vlažné přijetí modelu Galaxy Tab od Samsungu.

O tom, že Apple je na poli tabletů, jak se lidově říká silný v kramflecích, svědčí následující grafy. Ten říká, že nakousnuté jablíčko je zhruba čtyřikrát silnější než kterákoli jiná značka. Otázka je jasná – jakou značku zvolíte při koupi tabletu?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zdroj: Bernstein, průzkum byl proveden na reprezentativním vzorku 200 respondentů v USA a UK

Bernstein dále uvádí, že konkurovat Applu a jeho perfektnímu hardwaru, softwaru, ekosystému aplikací a v neposlední řadě síle značky jako takové nebudou mít jeho konkurenti vůbec snadné. Průzkum přiřknul Applu jak v USA, tak ve Velké Británii padesátiprocentní přízeň nebo chcete-li poptávku, což je ohromný náskok a číslo, které konkurenti Applu nedají dohromady ani společně.

Klepněte pro větší obrázek
Další důkaz dominance Applu na poli tabletů přinesl report ComScore. Ukazuje, že datový provoz tabletů vedou jednoznačně iPady. Zdroj: AppAdvice

Přitom značky jako BlackBerry, HTC, Nokia, Samsung a Motorola patří v příbuzných segmentech trhu jako jsou chytré mobily mezi velmi zvučné značky. Dle Bernsteinu je až zarážející, že na trhu tabletů mají sotva pár procent.

Scénář pro rok 2012

A co do budoucna? Bernstein vidí dva scénáře vývoje, v obou zůstává Apple v sedle a pevně drží otěže. Ten první počítá s tím, že tablety zůstanou prémiovým zbožím a s Applem jako dominující firmou. Druhý pak počítá s tím, že Apple vévodí high-end segmentu a low-end segment si rozdělí zbylí výrobci.

 1. možný scénář je následující:
  • Apple kontroluje přes 60 % trhu
  • Zbytek trhu je roztříštěn, rozdělen mezi ostatní výrobce
  • Hrubá marže v odvětví se pohybuje v rozmezí 25 – 35 %
  • Průměrná prodejní cena (ukazatel ASP) se převyšuje 500 dolarů
  • Prodeje nových přístrojů v roce 2012 nepřekročí 100 milionů kusů
 2. scénář vypadá následovně:
  • Apple zůstává největším hráčem
  • Naroste počet OEM výrobců v low-end segmentu
  • Hrubá marže v odvětví se pohybuje v rozmezí 10 – 35 %
  • Cena tabletů začíná na úrovni 200 dolarů
  • Prodeje nových přístrojů mezi 120 a 150 miliony v roce 2012

A co vy? Vlastníte nějaký tablet? Plánujete či uvažujete o jeho koupi? Produkt kterého výrobce je nejbližší vám a proč?

Zdroj: AllThingsD

Diskuze (279) Další článek: HP zvažuje licencovat systém webOS i dalším společnostem

Témata článku: Tablety, iPad, Analýza, Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab 16GB 3G, Hrubá marže, Manažerský mobil, Celý segment, Napodobování, Vlažné přijetí, Celá polovina, Lid, Jablíčko, Tab, NEC, ComScore, Bernstein, iPady na Heureka.czStarshield: SpaceX představila projekt vojenského satelitu
Jiří Černý
SatelitVojenstvíSpaceX
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
Fotomobily
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály