Mobilní výrobci nám každý rok představují své mobilní novinky, které „musíme mít“, jenže dříve rapidní vývoj se ve světě smartphonů téměř zastavil. Meziroční inovace a novinky nejsou tolik výrazné, protože i ti výrobci, kteří se každým rokem hnali za „ještě lepšími“ telefony, už sundali nohu z plynu. A je to tak trochu logické, smartphonům vyšší třídy dnes vlastně nic podstatného nechybí, postupným trendem se stává i delší softwarová podpora a to znamená, že si zcela nové telefony bude kupovat stále méně a méně uživatelů.
A to je důležité zmínit zejména v aktuální době, ve které se zdražuje prakticky vše, energiemi počínaje, potravinami konče. A z toho plyne i fakt, že trh s použitými smartphony je lukrativnější byznys, než kdykoliv dříve. Do tří let se má na trhu prodat až 413 milionů použitých smartphonů, které se řadí do kategorie „bazarových“ a repasovaných zařízení. V současné době v tomto segmentu dominuje Apple, až 82 % telefonů z druhé ruky má totiž logo nakousnutého jablka. Jednoduše proto, že iPhony si svou cenu drží nejdéle, telefony s Androidem mají už často po roce jen zlomek původní hodnoty.

Repas se někdy týká jen baterie, jindy k němu telefony zase dostanou i nové kryty, které zajistí i dokonalý vizuální dojem
Motivace repasovaných zařízení je zřejmá - nižší pořizovací cena. Pro spoustu uživatelů je dnes iPhone symbolem určitého statusu či „příslušnosti ke skupině“, jenže jeho ceny jsou stále dosti vysoké, a tak přichází na řadu repas. V tomto segmentu, více či méně poctivě, podniká celá řada subjektů. U některých služeb si můžete vybrat i mezi rozdílnými stavy telefonu, je však třeba počítat s tím, že i nejvyšší kategorie A může na sobě nést stopy používání.
Největší lákadlo? Nižší pořizovací cena
Naopak u nižších kategorií je hlavním lákadlem cena, ale zase na úkor fyzického stavu telefonu. Tedy nic pro ty uživatele, kteří si telefon hlídají jako oko v hlavě, a všimnou si každého vlasového škrábance. Repas už ve větší míře rozjíždí i Apple, a to přímo na svých stránkách, kde se jeho nabídka telefonů postupně rozšiřuje. V Česku však tato služba nefunguje, takže si musíte pomoci nabídnkou místních prodejců telefonů.
Ať už se bavíme o Androidech nebo iPhonech, hodnota trhu s použitými telefony vzroste do roku 2023 na neuvěřitelných 99 miliard dolarů! Jenže v Evropě poptávka po použitých zařízeních výrazně převyšuje nabídku. Jen v roce 2021 muselo být na starý kontinent dovezeno 11 milionů telefonů, aby došlo k pokrytí poptávky. Stále častěji se také hovoří o tom, že by mohl Apple nabídnout iPhony za předplatné, tedy v podobné formě, jak funguje předplatné u aplikací a her. Oficiálně však zatím žádné rozhodnutí nepadlo.
Nejoblíbenější iPhony
Další oblíbené iPhony
Nastává snad doba, kdy budou uživatelé pokukovat po jednoletých či dvouletých špičkových telefonech a aktuální topmodely budou na pultech obchodů chytat prach? Pokud se výrobci neumoudří a nepřestanou šponovat ceny novinek do astronomických výšin, je bez výhrad, že právě použité smartphony budou na mobilním trhu zaujímat stále důležitější roli.
A jak jste na tom vy? Pořizujete si vždy úplně nové telefony nebo si vystačíte ze smartphony z druhé ruky, a pak je třeba po pár letech ještě jednou pošlete do světa? Podělte se o váš komentář v diskusi pod článkem.
Zdroj: Computerworld