Lidé si zvykli kupovat nejdražší iPhony. Telefony už ale tak často nemění

Agentura CIRP vydala analýzu týkající se prodeje iPhonů. Vychází sice z dat z USA, nicméně i tak ukazuje zajímavé statistiky a hlavně nám dává nahlédnout na výkonnost prodejů jednotlivých modelů. Jak se ukazuje, zákazníci si zvykají nakupovat dražší iPhony. Zatímco v 2. kvartálu 2020 měly drtivou převahu v prodejích iPhone 11 a iPhone SE, letos se uživatelé přeorientovali na nejdražší iPhone 12 Pro Max.

Ten spolu s předloňským iPhonem 11 drží každý 23% podíl ze všech prodaných modelů v USA. Velmi populární je také iPhone 12 s cca 20% podílem. Znovu se ovšem potvrzuje relativní neúspěch nejmenšího modelu 12 mini, který představuje pouze 5 % prodejů. To je pro srovnání stejně jako v případě 3 roky starého iPhonu XR.

Se změnou preferencí se však zvedla i průměrná nákupní cena iPhonu u amerického zákazníka, která se meziročně zvýšila z 800 na 869 dolarů. Situace může být podobná i na dalších vyspělých trzích, například v Evropě. Nedávná analýza od CounterPoint ukázala globálně zvýšenou poptávku po nejdražším modelu 12 Pro Max, což muselo zvýšit i průměrnou nákupní cenu jinde ve světě.

S tím, že jsou uživatelé ochotni za iPhone více zaplatit, ale souvisí i to, že telefony používají delší dobu. S každým rokem totiž klesá počet lidí, kteří koupený model vlastní méně než 3 roky. Naopak přibylo lidí, kteří minulý kvartál měnili svůj iPhone po více než 3 letech, což je dáno hlavně prodlouženou softwarovou podporou. Takových lidí je v USA aktuálně kolem 30 %. Paradoxně nejstabilnější skupinou jsou zákazníci, kteří iPhone mění každý rok (8 až 10 %). 

Takto jsme rozpitvali iPhone:

Zdroj: CIRP

Diskuze (110) Další článek: Systém Wear OS 3 dostanou i vybrané starší hodinky, ale pěkně si počkají...

Témata článku: Apple, iPhone, Smartphony, iOS, Statistika, USA, Analýza, Counterpoint, Prodeje smartphonů, Podpora, Apple iPhone 12 Pro Max, Zákazníci, Uživatelé, Model, Telefon, Kvartál, Prodej, EvropaVybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

** Americká armáda poprvé úspěšně otestovala likvidaci hejna dronů vzdušným prostředkem, který nezahrnoval kinetický útok ** Proti hejnu 10 dronů byly použity malé tryskové drony Coyote Block 3 společnosti Raytheon ** Ty byly vybaveny systémem pro elektronický boj nebo nějakou energetickou zbraní

Stanislav Mihulka
ArmádaUSADrony
Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení