Litva varuje: „Zahoďte telefony z Číny”. Ty od Xiaomi prý umí skrytě cenzurovat obsah. Firma to popírá

Oživeno 17:46: Do redakce nám dorazilo oficiální vyjádření Xiaomi ke zveřejněné litevské zprávě, ve kterém osočení z cenzurování obsahu popírá. V prohlášení však překvapivě vynechala vyjádření k tomu, že by podle Litvy měla mít i nástroje k tomu, jak obsah cenzurovat.

„Zařízení Xiaomi v žádném případě necenzurují příchozí ani odchozí komunikaci uživatelů. Společnost Xiaomi nikdy neomezovala a neblokovala a ani nikdy nebude omezovat a blokovat jakékoli osobní chování uživatelů smartphonů Xiaomi, ať už se jedná o vyhledávání, volání, procházení webu nebo používání komunikačního softwaru třetích stran.  Společnost Xiaomi plně respektuje a chrání zákonná práva všech uživatelů. Společnost Xiaomi dodržuje obecné nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů (GDPR).”


Není tajemstvím, že se některé značky přizpůsobují některým režimům a někdy dokonce dochází i k určité cenzuře. Nedávno jsme informovali o tom, jak Apple v Číně cenzuruje některé výrazy, které si nelze nechat vygravírovat na objednaný produkt. Jak ukazuje nová studie z Litvy, někteří výrobci však zachází s cenzurou ještě dál.

Místní kyberbezpečnostní technici v telefonech Xiaomi (konkrétně u dražšího modelu Mi 10T 5G) odhalili softwarovou funkci pro cenzurování některých slov a slovních spojení. Aktuálně bylo odhaleno přes 400 takových výrazů, často souvisící se svobodou Tibetu, nezávislostí Taiwanu nebo bojem za demokracii. Pokud je funkce aktivní, tato spojení budou v systémových aplikacích včetně webového prohlížeče cenzurována. 

Podle Litvy je ale u telefonů pro Evropský trh tato funkce deaktivována, ovšem dle studie má Xiaomi nástroje k tomu ji vzdáleně kdykoliv aktivovat. Telefony údajně také odesílají šifrované data na servery v Singapuru. O případu informovala agentura Reuters, která hned oslovila Xiaomi o komentář. Společnost se však zatím k situaci nevyjádřila.

S Xiaomi to však nekončí. Litva poslední dobou začala ostřeji vystupovat proti Číně a místní Ministerstvo obrany dokonce doporučuje svým občanům, aby se vyhnul nákupům telefonů z Číny a ty dosavadní vyhodili. Kromě Xiaomi totiž bezpečnostní experti zkontrolovali i některé další značky. Jednu jedinou bezpečnostní výhradu měli i k telefonům Huawei, a to ohledně obchodu AppGalery, který často odkazuje uživatele na repozitáře aplikací třetích stran. Naopak telefony OnePlus vyhodnotila studie jako bezproblémové.

Xiaomi nedávno představilo vlajkový model 11T Pro:

Zdroje: Litevské Národní centrum kybernetické bezpečnostiReuters

Diskuze (52) Další článek: Nokia uvedla svůj nejdostupnější 5G telefon. Některé jiné značky to umí o čtvrtinu levněji

Témata článku: Xiaomi, Smartphony, Čína, MIUI, Šifrování, Bezpečnost, Zabezpečení, Cenzura, Studie, Zranitelnost, Xiaomi Mi 10T, Singapur, Tchaj-wan, Ministerstvo obrany, Reuters, Litva, Obsah, Tibet, TelefonMěsíc Titan je záhadný, zmrzlý a žlutý. Vědci napodobili jeho prostředí v důmyslných zkumavkách

Měsíc Titan je záhadný, zmrzlý a žlutý. Vědci napodobili jeho prostředí v důmyslných zkumavkách

** Vědci vytvořili pozoruhodné malé „Titany ve skle“ ** Jde o malé skleněné válce, v nichž napodobili podmínky panující na dotyčném měsíci ** Pak zkoumali dvě organické molekuly, které by měly na Titanu existovat v podobě minerálů

Stanislav Mihulka
SaturnChemieMěsíc
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení
Recenze mobilu Sony Xperia 1 III. Takhle by měl fotit každý smartphone

Recenze mobilu Sony Xperia 1 III. Takhle by měl fotit každý smartphone

** Sony nabídne skvělé fotoaparáty i přes rozlišení 12 Mpx ** Displej patří k tomu nejlepšímu na trhu ** Kvality telefonu sráží zahřívání a jednodenní výdrž

Jan Pánek
FotomobilyRecenze