Logitech HS200: hudba přes Bluetooth

Řada telefonů se chlubí možností připojení stereo sluchátek prostřednictvím bluetooth. Využijte toho třeba se sluchátky Logitech.

Pokud posloucháte hudbu z mobilního telefonu, jistě si pochvalujete, že i se sluchátky na uších nezmeškáte žádný hovor a s mikrofonem umístěným na kabelu můžete hovory i vyřizovat. Jen ten kabel někdy pěkně překáží. Řešení je prosté – s bezdrátovými bluetoothovými sluchátky už kabely řešit nebudete. Telefon přitom může ležet až deset metrů od vás.

Bezdrátová není jen hudba

Aby telefon mohl pracovat s bezdrátovými bluetoothovými sluchátky, musí být vybaven novější verzí Bluetooth s podporou profilu A2DP. Tímto parametrem se výrobci telefonů rádi chlubí, případně jej nahrazují slovním spojením „stereo Bluetooth“. Dnes je takto vybavena naprostá většina nových telefonů vyšší třídy, ať už se jedná o Motoroly, Nokie, Sony Ericssony nebo Samsungy. Ale pozor, ještě u loňských modelů nebyla podpora A2DP ani u těchto značek běžným standardem.

S rostoucím počtem telefonů umožňujících připojení bezdrátových sluchátek roste i poptávka a nabídka tohoto příslušenství. Výrobci mobilních telefonů přichází s vlastními modely, ozývají se i výrobci hi-fi sluchátek a přidal se i Logitech se sluchátky Logitech Mobile Stereo Headset HS200. Díky univerzálnímu profilu A2DP jsou sluchátka různých značek kompatibilní s telefony různých výrobců.

Profil A2DP je standardem nejen pro přenos stereofonního signálu prostřednictvím technologie Bluetooth, ale také pro základní ovládání přehrávače hudby. Bluetoothový sluchátka jsou proto zpravidla vybavena ovladači pro přehrávání hudby. Zároveň se pamatuje na možnost ovládání hovorů jako s běžným handsfree, a tak na sluchátkách najdete ještě tlačítko pro řízení hovorů a mikrofon.

Jsou těžší než obyčejná

Logitech HS200 jsou otevřená sluchátka s týlním mostem. Použitým materiálem je lesklý černý plast, který je na mušlích ozdoben stříbrným kruhovým proužkem a logem výrobce. K uším přiléhají molitanové polštářky. Dva náhradní dostanete v balení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vybalujeme z krabice...

Sluchátka se nosí celkem pohodlně. Přítlak je přiměřený, nikde nic netlačí. Citelnou nevýhodou je pouze vyšší hmotnost oproti klasickým sluchátkům. Ta se projeví při delším nošení, kdy už se tlak na uši projeví. Hmotnost 90 g má za následek především vestavěný akumulátor, který drátová sluchátka pochopitelně nepotřebují. Chvályhodné je alespoň to, že je hmotnost rovnoměrně rozdělena na obě strany.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zkrátka sluchátka, jen ten drát chybí

Levé sluchátko nese pouze měnič, na pravém však najdeme mnoho ovládacích prvků. V kruhovém pásu zvýrazněném stříbrnou barvou jsou zabudována tlačítka pro přeskočení o skladbu vpřed nebo vzad (horizontální směry) a pro regulaci hlasitosti (vertikálně). Tlačítka lze velmi dobře nahmatat hmatem díky mírnému vystoupení, tlačítka pro regulaci hlasitosti jsou navíc odlišena výraznými zářezy. Uprostřed je velké multifunkční tlačítko. Jako nevzhledná anténa archaického mobilu pak ze sluchátka směrem k ústům vystupuje špalík s mikrofonem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nevýhodou je vyšší hmotnost způsobená vestavěným akumulátorem

Pět tlačítek na pravém uchu

Stav sluchátek indikuje dioda nad hlavním ovládacím tlačítkem. Pokud jsou sluchátka zapnutá, bliká dioda modře přibližně ve čtyřsekundových intervalech. Třikrát zabliká při příchozím hovoru, zablikání červenou barvou se dočkáte při vypnutí, apod. Zběsilé střídání červené a modré nastane při párování, které se vyvolá velmi dlouhým podržením multifunkčního tlačítka. Spárování proběhlo s několika testovacími telefon bez problémů.

Klepněte pro větší obrázek 
Sedí dobře, mikrofon směřuje přesně k ústům

Testoval jsem především s Nokií N95. Ta na displeji signalizuje, že jsou sluchátka připojena. Bez problémů fungovalo automatické odpojování a připojování, pokud jsem se s telefonem vzdálil nebo sluchátka vypnul.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na levém sluchátku není žádný ovládací prvek • hlavní multifunkční tlačítko a kolem prstenec se čtyřmi dalšími tlačítky • mikrofon • konektor pro nabíječku je doplněn malou indikační diodou

Ovládání základních funkcí je snadné. Tlačítka lze bez problémů rozeznat hmatem, prodleva reakce telefonu je minimální. Trochu komplikovanější je ovšem vyvolání pokročilých funkcí. Tak třeba hlasové vytáčení se vyvolá současným stiskem multifunkčního tlačítka a tlačítka pro zesílení. Současným stiskem tlačítek pro regulaci hlasitosti se deaktivuje mikrofon, stiskem tlačítka pro přeskočení skladby dopředu a pro zesílení se přenese hovor do telefonu. To už chce v prstech trochu cviku. Akce jsou naštěstí potvrzovány pípnutím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při příchozím hovoru se ve sluchátkách začne přehrávat vyzváněcí melodie z telefonu, to stejné platí pro zprávu. Příjem hovoru zajistí krátký stisk multifunkčního tlačítka. Stejný úkon provedený při poslechu hudby způsobí pozastavení přehrávání, které lze stejným způsobem znovu spustit.

Telefonovat jen v závětří

Sluchátka jsou vybavena 40mm neodymiovými měniči, které odvádí dobrou práci. Zvukovým výstupem jsem byl mile překvapen. Velký důraz je kladen na hutné basy, které mnozí laici považují za hlavní kritérium kvality zvukového výstupu. Zde sluchátka obstojí, basy podávají s dunivou silou. Jsem ale zvyklý na čistou produkci sluchátek Sennheiser HD212 Pro, případně PX100, a tak u bezdrátových sluchátek Logitech postrádám ostřejší obrys basových tónů, výrazněji prokreslenou středovou složku a zvonivější výšky. Rezervy ke zlepšování tu jsou, ale přesto musím ve finále sluchátka Logitech pochválit. Poslech je příjemný a dva týdny jsem sluchátka spokojeně používal. Měl jsem příležitost přímého porovnání s DJ sluchátky Motorola S805 a zdánlivý outsider od Logitechu v tomto srovnání jednoznačně zvítězil. Motorola však nabídla o něco lepší útlum od okolních zvuků.

Výrobce se chlubí tím, že je mikrofon odolný proti vlivu větru. Je to napsáno i na krabici: "Srozumitelná konverzace i za větrného počasí". Měla by se o to postarat nějaká speciální technologie. Bude to chtít další vývoj, protože jakmile jen trochu fouklo, protistrana mi nerozumněla ani slovo.

Dosah sluchátek je oficiálně obligátních deset metrů. Ve volném prostoru, kde na sebe obě zařízení „vidí“ lze této vzdálenosti běžně dosáhnout. Na bezdrátový poslech po celém bytě to ovšem není (s výjimkou garsonek). Pokud strčíte telefon do kapsy a necháte na něm ruku, dočkáte se zpravidla přerušení hudby. Lidské tělo je pro bluetoothové vlny zřejmě silnou překážkou. Krytí kapsou kalhot, tričkem, mikinou a bundou ovšem nevadilo. Nezáleželo také na tom, zda byl telefon v pravé nebo v levé kapse.

Výrobce udává výdrž na jedno nabití až 10 hodin při hovoru či přehrávání hudby a 300 hodin v pohotovostním režimu. Za poslední dva týdny jsem poslechem strávil přibližně 7 hodin a nabíjet jsem zatím nemusel.

Klepněte pro větší obrázek 
Bez nabíječky to nepůjde

Dobrý kompromis

Přestože výrobce počítačových periferií nemá v oblasti mobilních telefonů tak zvučné jméno, nabízí k mobilům kus kvalitního a atraktivního příslušenství. Nabízí se za cenu lehce převyšující dva tisíce korun, za což už pořídíte velmi kvalitní drátová sluchátka. Bezdrátové pohodlí však něco stojí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konkurence pozvolna roste. Nokia nabízí podobné řešení u modelu BH-501 (cca 1 800 Kč), Motorola nabízí sluchátka s týlním mostem HT820 (cca 2 600 Kč), z dražší sféry jsou například sluchátka Pulsar 590 od Plantronics (cca 3 800 Kč) a naopak levnějším řešením může být Ovislink BT120HP (cca 1 900 Kč).

Diskuze (7) Další článek: Šmírujte kamerou přes Internet 4G

Témata článku: Bluetooth, Příslušenství, Logitech, Speciální technologie, Levé sluchátko, Dobrý kompromis, Log, Bluetoot, Hudba, Testovací telefon, Hud, BLU, Pře, Bezdrátový poslech, OutsiderPřehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

** Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých ** Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou ** Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují

Jaroslav Petr
COVID-19OčkováníPsychologie
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Povedená fotografie by měla mít nejen svoji specifickou atmosféru a povedenou kompozici, ale zejména by měla být ostrá.

Petr Březina
Fotoškola
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály