Lokalizace mobilu: kde jsi dneska byl a s kým?

T-Mobile včera představil novou službu Kde je..., která dokáže najít polohu mobilního telefonu. Jednoduše zadáte telefonní číslo a na mapě uvidíte, kde se mobil a s ním zřejmě i jeho majitel nachází. Žádné aktivační poplatky, žádné paušály, nic složitého.
Lokalizace mobilu: kde jsi dneska byl a s kým?

T-Mobile včera  spustil novou službu Kde je... Pravda, není úplně nová, její základ jsme už nějakou dobu znali pod názvem T-Mobile Locator, ale zatímco starší služba byla zacílena hlavně na firemní uživatele (zvlášť ve verzi, kdy bylo třeba dokoupit mapy pro PC), novinka je snadno dostupná i obyčejným lidem.

Služba Kde je... slouží k lokalizaci vzdáleného telefonu a jeho uživatele. Po odeslání požadavku vám operátor v textové zprávě řekne, kde se telefon nalézá, případně rovnou na mapě ukáže jeho polohu. Právě v tom se nová služba nejvíc liší – mapa je hned na webu, nemusíte kupovat a instalovat drahou mapovou aplikaci.


Ve zkratce

Název: T-Mobile Kde je...
Účel: lokalizace polohy mobilního telefonu (karty SIM)
Pro koho: pro všechny uživatele T-Mobilu
Aktivace: zdarma
Paušální poplatky: nejsou
Další poplatky: 4,76 Kč za každou lokalizaci (+ možná sleva)


Chci být viděn

Co musíte udělat, aby lokalizace fungovala? Problém musíme rozdělit na dvě části: na osobu, která má být vyhledána, a na toho, kdo požadavek k vyhledání zadává.

V prvním případě musí dotyčný jednoznačně říct, že má zájem být vyhledáván. Udělá to aktivací služby a vytvořením kódu LPIN. Protože způsob aktivace se liší podle typu karty, který máte, je v tom trochu zmatek. Pokud v nabídce svého telefonu najdete pod položkou T-Mobile volbu Locator, máte správnou kartu a službu můžet aktivovat přímo z mobilu. Postupujte dál přes volbu Nastavení, zadejte kód PUK2, vyberte Zapnout a zvolte si svůj vlastní osmimístný kód LPIN.

Jestliže nemáte kartu SIM Universal nebo Profi (v SIM Toolkitové nabídce tedy není položka Locator), musíte se přihlásit do t-zones a zde v sekci Můj T-Mobile, Nastavení služeb, Kde je... všechno nastavit. Na rozdíl od předchozího postupu si zde dokonce můžete zvolit, jestli chcete být při každém vyhledání svého mobilu informováni textovkou. Při aktivaci přímo z telefonu to není možné a nedozvíte se, že vás někdo vyhledává.

K čemu slouží kód LPIN, který si v obou případech musíte zvolit? Je to ochrana proti neoprávněné lokalizaci. Polohu vašeho mobilu mohou vyhledat pouze ty osoby, kterým LPIN sdělíte. Změnou kódu, kterou lze provést jak z mobilu, tak na t-zones, jim případně později toto oprávnění odejmete.

Aktivace služby, nastavení i další změny jsou zdarma.

A já chci hledat

Osoba, která chce vyhledávat, nemusí nic aktivovat. Musí ale být uživatelem služeb T-Mobilu, aby se mohla dostat do t-zones, odkud je vyhledávání nejpohodlnější. I ostatní způsoby lokalizace vyžadují kartu T-Mobilu. Jednotlivé možnosti vyhledávání proberu podrobněji.

1. t-zones

Po přihlášení do t-zones najdete v levém pruhu volbu Kde je... Klepnutím se dostanete k formuláři, do kterého je nutné zadat telefonní číslo hledané osoby a její LPIN. Po potvrzení systém chvíli vyhledává a poté zobrazí mapu s vyznačenou polohou. U mapy lze měnit měřítko, dá se s ní různě posouvat. Nepřehlédněte také údaje v tabulce. O přesné zeměpisné souřadnice ani tak nejde, na rozdíl od čísla udávajícího přesnost. Někdy jsou zde stovky metrů, jindy kilometry nebo i jejich desítky. Zjistíte, jak moc nalezená poloha souhlasí se skutečností.

  
Výsledek hledání • různá měřítka mapy

Klepněte pro větší obrázek
Informace o zeměpisné poloze a odhad přesnosti

2. Přístup přes wap

Na wapovém portálu t-zones hledejte v sekci Zábava a více, Praktické, Kde je... Opět zadejte telefonní číslo a kód LPIN. Po chvíli se zobrazí popis místa a pod odkazem se znovu skrývá mapka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nalezená poloha • mapa na wapu

3. Lokalizace přes SIM Toolkit

V SIM Toolkitovém menu T-Mobile najděte položku Locator, Kde je... Pokud ji tam nenajdete, nemůžete tento způsob vyhledávání použít. Jinak oOpět zadejte LPIN a telefonní číslo, za chvíli přijde textovka s popisem polohy. Vypadá například takto:

+420603000000 Kraj: Jihomoravsky, Okres: Hodonin, Nazev: Straznice. Vzdalenost asi 6.5 km. E17*22'48"@N48*51'36" +-20km 19:31:51 01.02.05

4. Dotaz v textové zprávě

Stejný řetězec, jaký odesílá SIM Toolkitová aplikace, můžete použít sami v textové zprávě. Na číslo 5727 pošlete SMS ve formátu KDE LPIN číslo. Tj. například KDE 12345678 603000000. Jako odpověď dostanete textovku ve stejném formátu jako v předchozím případě.

Jenže podobně jako u různých způsobů aktivace, i zde jde trochu zmatek. V závislosti na typu karty SIM osoby, kterou lokalizujete, musíte použít metodu, která k ní přísluší:

  • karty Universal SIM a Profi SIM: web t-zones, manuální dotaz v SMS, SIM Toolkit
  • obyčejné karty SIM: web t-zones, wap

Pokud neznáte typ karty, kterou chcete lokalizovat, postupujte přes web t-zones. Nezapomeňte ani na to, že vyhledávaný telefon musí být zapnutý.

Zdarma? Blázníte?

I když aktivace služby Kde je... nestojí ani korunu a rovněž není třeba platit žádné měsíční poplatky, T-Mobile inkasuje za každé vyhledání. Myslím, že bude stačit, když si zapamatujete částku 4,76 Kč. Pouze v případě, kdybyste s paušálním tarifem dosáhli tisíce dotazů za jedno zúčtovací období, každá další lokalizace bude stát jen 3,45 Kč.

Za vyhledávání platí osoba, která posílá dotaz, nikoli ten, kdo je vyhledáván.

Z praxe

Službu Kde je... jsme včera pořádně proklepli. Je zábavné hledat polohu telefonu a hlásit jeho majiteli, kde se zrovna pohybuje. Ve městě, kde je velká hustota základnových stanic, je vyhledávání poměrně rychlé a přesné, tolerance je nanejvýš pár set metrů.

Na předchozích obrázcích jste mohli vidět, jak T-Mobile určil polohu naší redakce – a opravdu se trefil. Další obrázek je animace, kdy jsem sledoval, jak kolega cestuje domů.

V hustém městském prostředí je vyhledávání relativně snadné. Zajímalo mě ale, jak si T-Mobile poradí v oblastech, kde místní obyvatelé vykonávají oběti a modlí se k jediné BTS v celém širém okolí, aby náhodou nenastal výpadek. Výsledky byly rozhodně zajímavější. Lokalizace se v takovém případě „sekla“ o čtyři kilometry a T-Mobile sám přiznával neskutečnou toleranci 20–10 km. Stačilo ale vylézt na komín, kam vítr občas zavane signál BTS za kopcem a poloha byla rázem určena téměř přesně.

 
Špatně a správně určená poloha

Klepněte pro větší obrázek
Nepřesnost byla v tomto případě až strašidelná

Je zajímavé prozkoumat, jak lokalizační služba přišla na polohu v Horním Mlýně. Telefon byl ve skutečnosti v Radějově a BTS, ke které byl přihlášen, je přesně mezi těmito dvěma místy. Schématicky to znázorňuje další obrázek. Systém poměrně přesně určil vzdálenost telefonu (od obou míst je to k BTS stejně daleko), rozhodl se ovšem pro nesprávnou stranu. Jakmile ale do hry zasáhl vysílač z nedaleké Strážnice, T-Mobile se rázem našel.

Za zmínku také stojí, že vyhledávání polohy v této signálem zatím příliš neopylené oblasti bylo dosti pomalé; lokalizace ve městech byla řádově rychlejší.

Pro koho?

Vyhledávání telefonu je zábava, ale časem přestane bavit, služba musí mít i praktické využití. T-Mobile svůj Kde je..., stejně jako předchozí Locator, zaměřuje hlavně na firemní uživatele, kteří musí z nějakého důvodu znát polohu svých zaměstnanců nebo automobilů. Může jít o taxislužby, firmy zabývající se rozvozem zboží, servisy apod. I když ve srovnání s GPS není lokalizace tak přesná, většinou není nutné vědět, před kterým domem se dotyčný přesně nachází, důležitá je hrubá poloha.

Výhodou nové služby jsou nulové pořizovací náklady. Firma nemusí do ničeho investovat, lokalizace je funkční s obyčejnými mobilními telefony. Na rozdíl od GPS funguje i uvnitř budov, na celém území České republiky.


V druhé části najdete článek, který se lokalizaci mobilních telefonů věnuje z technického hlediska
Diskuze (58) Další článek: Recenze LG C2200: modrá je dobrá (test)

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Mobil, Lokalizace, Místní obyvatel, Lokalizační služba, MOBI, Městské prostředíXiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

** Google Wallet je náhradou Google Pay ** Kromě bezkontaktního placení toho ale umí mnohem víc ** Chce být agregátorem všech vašich karet, klíčků či dokladů

Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace
Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

** T-Mobile představil svou letní kampaň ** Pokud vám dojdou data, v apce Můj T-Mobile dostanete zdarma stejnou porci ** Akce platí i pro firemní zákazníky a předplacenky

Martin Chroust
Můj T-MobileMobilní dataT-Mobile
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

** Jedete na výlet nebo na dovolenou? ** Smartphone vám na cestách může být nenahraditelným pomocníkem ** Dáme vám několik tipů, jak konkrétně telefon pomůže

Martin Miksa
Tipy a trikyMobilní aplikacePro turisty a cyklisty
Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

** Víte, jak snadno na Androidu schovat fotky a videa? ** Vystačíte si se základní aplikací a krátkým nastavením ** Fotky ukryjete za sken obličeje či za otisk prstu

Martin Chroust
FotografieJak...Soukromí
První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

** Nothing Phone je v prodeji pouhých pár dní ** První uživatelé už se přesto potýkají s nečekanými problémy ** Všechny se točí okolo displeje, který firma ze startu dost chválila

Martin Miksa
DisplejeProblém
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

** Nokia ukázala tři nové tlačítkové telefony, které mají čím zaujmout ** Model 5710 XpressAudio slouží zároveň i jako krabička pro sluchátka ** Další hrají na nostalgii a lákají nenáročné uživatele

Martin Miksa
RetroTelefonyHudba v mobilu