V Japonsku byl představen nový mobilní telefon poeticky nazvaný Love Mate. Tvarem se neliší od běžného mobilu, ale klame tělem. Uvniř se mimo jiné skrývá 520MHz procesor, podpora WiFi a Bluetooth a vše to řídí operační systém Windows Mobile.
V Japonsku si kupodivu na chytré mobily s operačním systémem příliš nepotrpí. Je to možná tím, že tamní mobily jsou natolik vybavené, že už je v podstatě není třeba rozšiřovat dalšími aplikacemi. Bylo proto velkým pozdvižením, když včera společnost KDDI představila nový model chytrého telefonu s operačním systémem Windows Mobile.
Obzvlášť v asijských zemích nesmí při představení telefonu chybět pěkná slečna
Novinka se na trh dostane až v půlce příštího roku a prozatím bylo o prototypech uveřejněno jen velice málo základních informacích. Nám Evropanům ale budou bohatě stačit k tomu, aby v nás opět propukla pořádná závist. Hned prvním důvodem je fakt, že je telefon určen pouze pro sítě třetí generace a jinde než v Japonsku se jeho prodej neplánuje. Podívejme se ale, kam možná směřuje vývoj chytrých mobilů.
PDA ve tvaru telefonu
Přístroj je poněkud větší, přibližné rozměry činí 150 × 65 × 25mm, a také hmotnost kolem dvou set gramů není pro každodenní nošení nějak příjemná. Ale uvážíme-li potenciál přístroje, jistě byste takovou maličkost přehlédli.
Srdcem tohoto telefonu, či spíše kapesního počítače, je procesor taktovaný na 520 MHz. K dispozici je 64 MB pevné ROM paměti a 128 MB uživatelské paměti. Kapacitu lze dále rozšířit miniSD kartami. Displej s uhlopříčkou přesahující sedm centimetrů má rozlišení 320 × 240 obrazových bodů a je dotykový. K základnímu ovládání však slouží klasická klávesnice, jak ji známe z běžných mobilů. Numerický blok doplňuje hlavní navigační klávesa obklopena dvojicí kontextových tlačítek a s párem tlačítek pro příjem a zavěšení hovoru.
Okolo celého telefonu se táhne průhledný lem, který na horní straně barevně září. Jedná se zřejmě o klasický světelný efekt při vyzvánění apod. Pro rychlé spouštění nejpoužívanějších aplikací jsou na pravém boku telefonu vyhrazena tři tlačítka.
Přístroji vládne operační systém Windows Mobile 2003 SE, takže se uživatel již v základu může těšit na pohodlnou práci adresářem, organizací času, e-maily a podporu nejrozšířenějších formátů dokumentů. Pro spojení s okolním světem slouží mimo mobilní síť také podpora WiFi a Bluetooth.
U takové horké japonské novinky je trochu s podivem, že je vybavena fotoaparátem s pouhým VGA rozlišením. Telefon je zřejmě určen převážně pro práci a vestavěná kamera tak nebude určena pro pořizování fotografií z výletu, ale pro pořádání videohovorů.
Zajímavostí telefonu je také zabudovaný senzor náklonu, který obrátí obraz na displeji, pokud je telefon „vzhůru nohama“. O smyslu této funkce můžete dlouze přemýšlet, zřejmě však na nic světového nepřijdete. Ten kdo bude mít tento mobil pověšený na krku se může radovat z toho, že si ostatní můžou pohodlně přečíst displej.
Ten člověk uprostřed nedrží takto telefon náhodou
Nebo raději „hloupou“ placku?
Operátor KDDI má ve své nabídce také ještě jednu horkou novinku. Ta zřejmě nijak nezaskočí funkcemi, byť je pro nás displej s 262 tisíci barvami a rozlišením 320 × 240 bodů věc stále ještě exotická. Telefon se jmenuje Talby a jeho rozměry, při hmotnosti 79 gramů, jsou 45 × 132 × 13 mm. Povšimněte si hlavně posledního rozměru. Už jste viděli tenčí telefon?