LRIC: Doháníme civilizaci. Čtvrt hodiny po dvanácté

S křížkem po funuse dá ČTÚ na Evropskou komisi a přejde na metodu LRIC. Nelíbí se nám ani způsob, jakým úřad informuje veřejnost.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) bude od příštího roku regulovat velkoobchodní ceny za ukončení volání v mobilních i pevných sítích podle nákladových modelů založených na dlouhodobých přírůstkových nákladech nazývaných zkráceně LRIC (Long Run Incremental Cost). V civilizovaném světě se tyto modely pro stanovení terminačních poplatků používají už léta a zákazníkům zpravidla přinesly pokles cen.

Pro nás je bohužel opět patnáct minut po dvanácté a i kdyby se terminační poplatky opět snižovaly, operátoři stejně nezareagují, jako to ukázali už mnohokrát v minulosti. Toto opatření mělo smysl v letech 2005 až 2009, kdy se terminační poplatky v ČR pohybovaly okolo 3 Kč/min. Dnes, kdy platí sazba 55 haléřů za minutu a od 1. ledna 2013 má díky LRIC klesnout na 27 haléřů, nehraje onen rozdíl prakticky žádnou roli.

ČTÚ byl Evropskou komisí několikrát nabádán, aby LRIC také zavedl. Regulátor se ale vydal cestou udržení pro operátory výhodnější metody FAC (Fully Alocated Costs), tedy plně alokovaných historických nákladů. Metodu FAC preferují operátoři, protože jim umožňuje do propojovacích poplatků dostat všechny náklady, které na síť v minulosti vynaložili.

Model LRIC je férovější nejen pro zákazníky, ale i pro samotné operátory v případě, že by se měli vzájemně na výši poplatků sami domlouvat. LRIC bude na našem trhu aplikována od roku 2013 a kdybyste k tomu měli cokoli na srdci, můžete se vyjádřit, jelikož ČTÚ přijímá do 8. listopadu připomínky. Tedy za předpokladu, že máte dostatek času, pevné nervy a nenecháte se odradit pořádnou porcí nesrozumitelného úředního jazyka, ve kterém si ČTÚ libuje.

 
Návrh č. OOP/4/XX.2012-Y, kterým se mění návrh č. OOP/4/03.2006-3. Rozumíte?!
 

Otevření diskuze oznámil regulátor takto: „OZNÁMENÍ o zveřejnění návrhu opatření obecné povahy č. OOP/4/XX.2012-Y, kterým se mění opatření obecné povahy č. OOP/4/03.2006-3, kterým se stanoví metodika účelového členění nákladů a výnosů a jejich přiřazování a určuje se struktura vykazovaných informací, ve znění opatření obecné povahy č. OOP/4/02.2008-1 a č. OOP/4/12.2011-19.“

V následujícím odstavci se daňový poplatník dozvídá, že postup je v souladu s paragrafy, zákony a pravidly ČTÚ a odkazuje na ono diskusní místo. Zde pak najdeme odkaz na návrh opatření obecné povahy č. OOP/4/XX.2012-Y, který ČTÚ předkládá ke konzultaci s dotčenými subjekty.

Klepněte pro větší obrázek
Tuzemští operátoři dělají svým zahraničním matkám radost každý rok krize nekrize

Dokument má 31 stran a upřímně řečeno, po jeho prostudování se stejně nic nedozvíte. Z formálního hlediska je samozřejmě vše v pořádku i zákon o Elektronických komunikacích je naplněn, ale co z toho má běžný občan? Dozví se něco? Může k tomuto či jinému oznámení uplatnit připomínku? Samozřejmě může, ale prvně se musí vypořádat s jazykovým stylem „kouřová clona“.

A takových oznámení publikoval v minulosti úřad na svém webu nespočet. Například „Návrh opatření obecné povahy č. OOP/1/XX.2011-Y, kterým se mění opatření obecné povahy č. OOP/1/02.2008-2, kterým se stanoví relevantní trhy v oboru elektronických komunikací včetně kritérií pro hodnocení významné tržní síly,“ který ČTÚ zveřejnil a k diskuzi vyzval 30. listopadu 2011, přičemž na diskuzi vyčlenil celý měsíc prosinec, tedy čas vánoční. Šlo přitom o zásadní věc a dokumet, ve kterém regulátor mimo jiné přiznal, že neviditelná ruka trhu selhala a regulace na poli telekomunikací je třeba.

ČTÚ žije z daní a není tajemstvím, že mezi odbornou ani laickou veřejností se netěší velké oblibě. A dokud bude ČTÚ takto nelidsky komunikovat s těmi, kterým má sloužit, nic se na tom nezmění.

Diskuze (28) Další článek: Kongres USA varuje: Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Ostatní, Kauzy, ČTÚ, Metodika, Nekrize, Úřední jazyk, Regulace cen, Doha, Zásadní věc, Krize nekrize, Čtvrt, Běžný občan, Čtvrt hodiny, HodSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Jak dobře vybrat tiskárnu. Kdy se vyplatí laserová a kdy je lepší tankový inkoust

Jak dobře vybrat tiskárnu. Kdy se vyplatí laserová a kdy je lepší tankový inkoust

** Stará doporučení laserovka vs. inkoust už neplatí ** Nejvíc záleží na tom, kolik toho vytisknete ** U laseru zaplatíte buď za hardware, nebo za provoz

Jiří Kuruc
Jak vybrat
Už víme, co bude po Windows 11 22H2. V říjnu panelový Průzkumník a za rok další velká aktualizace

Už víme, co bude po Windows 11 22H2. V říjnu panelový Průzkumník a za rok další velká aktualizace

**V říjnu pro Windows 11 verze 22H2 vyjde další balík nových funkcí. **Automatická distribuce začne až v listopadu. **Velké aktualizace pro Windows budou nadále vycházet jednou ročně.

Petr Urban
Windows 11SoftwareMicrosoft
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry