LTE: za hranicemi budují, ČR vyčkává

Věřte nebo ne, superrychlou síť LTE mají Uzbeci, Poláci ho stihnou ještě letos a Němci začnou stavět příští rok. Jak to bude s LTE u nás?
LTE: za hranicemi budují, ČR vyčkává
Kapitoly článku

Pokud bychom měli usuzovat dle vyspělosti mobilních sítí u nás, určitě bychom současný stav nezařadili na sklonek roku 2010. Oproti zahraničí nás operátoři zabrzdili několik let v minulosti. Až teď se pořádně opřeli do budování sítí 3G, ale svět už vzhlíží ke 4G. Ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Operátoři totiž instalují takovou 3G techniku, která v budoucnu umožní snadnější přechod na sítě čtvrté generace známé jako Long Term Evolution (LTE).

Klepněte pro větší obrázek
Kdy se dočkáme LTE u nás? Snad během pár let...

Ale to je v České republice stále ještě hudba relativně vzdálené budoucnosti, jelikož například O2 jakožto nepokročilejší operátor na poli 3G sítí pokrývá v tuto chvíli zhruba 40 % populace nemluvě o jeho konkurentech, kteří jsou v tomto ohledu ještě slabší. Jak už ale možná z MobilManie víte, jinde ve světě najdeme první LTE průkopníky, vlastně by se dalo říci, že doba průkopníků skončila a LTE už v mnoha zemích začíná svůj ostrý provoz. Důvod je zřejmý - narůstající poptávka po mobilních datech a následná potřeba zvýšit kapacitu a přenosovou rychlost.

3G dosluhuje, éra LTE začíná

Jako vůbec první se komerčního spuštění sítě čtvrté generace dočkali ve Skandinávii, konkrétně operátor TeliaSonera rozjel to pravé 4G (ne jako u nás T-Mobile) ve švédském Stockholmu a norském Oslo, ale nezůstala osamocená dlouho. Jen pro zajímavost, dle Mikaela Ricknäse, redaktora místního vydavatelství IDG, dosáhla rychlost stahování dat až 59,1 Mbit/s a odesílání až 18,2 Mbit/s.

Průměrná rychlost byla dle jeho měření 33,4 Mbit/s při stahování a 12,7 Mbit/s při odesílání dat. Na test použil modem Samsung GT-B3730 a svůj laptop Sony Vaio. Na serveru intomobile.com uvádí také, že našel několik míst se slabším signálem, například v kanceláři vydavatelství uprostřed budovy naměřil nejnižší rychlost stahování 9,6 Mbit/s, což je ale stále slušný výsledek.

Možná vás překvapím, ale druhým LTE operátorem se v létě tohoto roku stal MTS Uzbekistan, který pokryl hlavní město Taškent. Inu, jsme pozadu nejen oproti západu, ale už i oproti střední Asii. A další budou přibývat jak houby po dešti, kupříkladu šéf německého Vodafone v červenci oznámil plán pokrýt 100 % populace superrychlou sítí do tří let.

Ani pro další příklad nemusíme daleko, jen kousíček „za humna“ k našim severním sousedům. Dle serveru Cellular-news spustí LTE v Polsku hned dva operátoři - CenterNet a Mobyland. Ovšem pozor, Poláci se na rozdíl od našich operátorů byli schopni domluvit a spolupracují. Projekt právem označovaný jako první LTE síť ve střední Evropě byl pojmenován „LTE 1800 MHz“, podle frekvence na které bude síť fungovat.

CenterNet a Mobyland plánují spustit komerční provoz do konce roku 2010 a do začátku zprovoznit 700 základnových stanic. Ze začátku má tak být síť LTE dostupná pro sedm milionů uživatelů, což představuje 20 % populace. Nová technologie zajistí maximální rychlost 153 Mbit/s při stahování a 48 Mbit/s při odesílání dat.

Spustíme LTE, zní od operátorů

Dle organizace Global mobile Suppliers Association (GSA) oznámilo komerční spuštění LTE už 101 operátorů z 41 zemí celého světa. Zpráva zahrnuje operátory, kteří počítají s obecně rozšířeným standardem LTE FDD, tak i odnoží LTE TDD, se kterou počítají třeba v Číně (obě technologie jsou platnými 3GPP standardy). Ale zpět k číslům, ještě letos má být spuštěno celkově dvacet sítí čtvrté generace, příští rok pak dalších 45. Krom vyspělých zemí plánují LTE třeba také v Arménii, Rusku, Indii a JAR.

Témata článku: O2, T-Mobile, Vodafone, LTE, Operátoři, Odrazový můstek, Telia, Hra, Můstek, Moby, Slušný výsledek, Postupný přechod, Průměrná rychlost, Ostrý provoz, Hranice, GSA, LTE technologie, Sklonek


Určitě si přečtěte