Magellan MobileMapper 6: navigační PDA v brnění (test)

Terénní kapesní počítač Magellan MobileMapper 6 je univerzální jako PDA a zároveň odolný jako turistická navigace. Vyplatí se při praktickém použití jeho přednosti s ohledem na jeho cenu?
Magellan MobileMapper 6: navigační PDA v brnění (test)
Kapitoly článku

Dostal se nám do rukou přístroj od hlavního konkurenta Garminu na poli turistických navigací, kanadské firmy Magellan. V přístroji MobileMapper 6 se využívá předností a výhod kapesního počítače postaveného na platformě Windows Mobile 6, který ovšem Magellan vybavil dostatečně odolnou schránkou pro použití v náročnějších podmínkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Magellan MobileMapper: obrněný navigační počítač

Klíčové vlastnosti

  • univerzální využití
  • outdoorová koncepce
  • napájení akumulátory AA
  • výdrž baterií

Hlavní nedostatky

  • malý displej s problematickým ovládáním prstem
  • vyšší cena
  • absence Wi-Fi
  • malý stylus

MobileMapper je sice v základu kapesní počítač, koncepčně je ale určen zejména pro nasazení v terénu a to i při nepříznivém počasí. Jedná se vlastně o PDA se systémem Windows Mobile 6, vybavené tak, jak je tomu v dnešní době u podobně zaměřených přístrojů obvyklé. Na rozdíl od nich se však předpokládá, že zařízení bude vystaveno odolávání povětrnostních vlivů.

Uvnitř balení najdeme samotný přístroj, propojovací kabel USB, sadu náhradních per a instalační CD s programem Microsoft ActiveSync.

Magellan MobileMapper si můžete prohlédnout také na krátkém komentovaném videu:

Nevyhovuje TourNavigator? Zkuste něco jiného

Na český trh přichází Magellan MobileMapper 6 prostřednictvím více kanálů, jedním z nich je firma Navisat Stadler. Ta jej dodává v balíčku se 4GB paměťovou kartou microSD a aplikací TourNavigator. Obsahuje kompletní sadu turistických a cykloturistických map České a Slovenské republiky od firmy Shocart. TourNavigator je počeštěná verze mapového softwaru PathAway, určená pro spolupráci GPS s rastrovými mapovými podklady.

Takto vybavený Magellan MobileMapper 6 se prodává za cenu 17 499 Kč včetně DPH.


Start TourNavigatoru • padesátka od Shocartu • velká města na úrovni plánů • přiložení fotky rovnou s uložením bodu

Tip: Přečtěte si podrobný článek o aplikaci TourNavigator

Přístroj i karta zůstávají otevřené, je tedy čistě na majiteli, jaký další software si nainstaluje. V rámci testování jsem vyzkoušel OziExplorer a BeeLine. Při používání všech tří aplikací, včetně TourNavigatoru, jsem nenarazil na žádné problémy. Mimo navigační programy lze samozřejmě s přístrojem provozovat i veškerý ostatní software určený pro zařízení na platformě Windows Mobile 6. Samotný systém je počeštěný, pouze některé informativní a varovné hlášky zůstaly v angličtině bez překladu.


BeeLine načítá satelity • pro geocachery známá šipka • z GPS signálu lze vyčíst spoustu informací • navigace k bodu v podání OziExploreru

Softwarové prostředí Magellanu MobileMapper s mapou TourNavigator si můžete prohlédnout také na videu

Dovnitř nenateče

Magellan MobileMapper coby kapesní zařízení vypadá subjektivně větší, než ve skutečnosti je. To je pravděpodobně dáno zejména jeho tloušťkou. Při přímém porovnání je však téměř totožný s PDA Acer n50 v pouzdru, a ten běžně nosím v náprsní kapse.

Oproti „manažerským“ verzím kapesních počítačů je MobileMapper mnohem odolnější, a tak také na první pohled působí. Nikoli však nějak neohrabaně na úkor strohé bezpečnosti. Naopak – MobileMapper má zajímavý design se zaoblenými hranami, přístroj velmi dobře padne do ruky. Na horní straně má zajímavé „oko“, kde je pravděpodobně umístěna anténa GPS, ale dá se využít i pro připevnění šňůrky pro zavěšení na krk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na pohled velký, ale ve skutečnosti docela skladný

Veškerá ovládací tlačítka jsou snadno nahmatatelná a dobře stisknutelná, přestože mají vodotěsné provedení. Stejně tak i veškeré konektory a slot na paměťovou kartu mají gumové těsnící krytky. Určité pochybnosti o utěsnění vyvolává pouze krycí mřížka reproduktoru na zadní straně přístroje a dírka pod tlačítky – pravděpodobně k mikrofonu.

Sám Magellan však prezentuje, že přístroj splňuje normu voděodolnosti IPX7 a možnost nasazení v teplotním rozmezí -20 °C až 50 °C. Nelze než věřit, protože sám jsem se neodhodlal v rámci testu přístroj ponořit pod hladinu nebo vystavovat pokusným teplotním extrémům.

Klepněte pro větší obrázek
Otvory reproduktoru vypadají zranitelně

Reproduktor zvládal subjektivně velmi výraznou hlasitost, avšak s trochu kovovou barvou zvuku. Pro systémové zvuky je to naprosto dostatečné. V případě zájmu použít Magellan jako přehrávač MP3 lze připojit stereo sluchátka prostřednictvím standardního 3,5mm konektoru jack.

Univerzální zdroj

Jestli mě na přístroji něco opravdu nadchlo, tak je to jeho výdrž na jednu sadu baterií. Přístroj je napájen dvěma tužkovými bateriemi (typ AA). Zejména při použití v terénu je volba tohoto standardu nedocenitelná oproti jednoúčelovým akumulátorům šitých na míru konkrétnímu přístroji.

Vyzkoušel jsem výdrž přístroje v různých režimech na jednu sadu nabíjecích akumulátorů Ni-MH o ověřené kapacitě 2 000 mAh. Při denním režimu s minimálním podsvícením displeje a permanentně běžícím příjmem GPS byla výdrž 9 hodin. Při nočním režimu s maximálním podsvícením se doba provozu zkrátila na 6 hodin. Následné pokusy ukázaly, že různé zatížení systému spuštěnými programy nemá na výdrž přístroje zásadní vliv.

Klepněte pro větší obrázek
Baterie pod zadním krytem

Pro různé sady baterií jsem však vypozoroval různé chování ukazatele zbývající energie. Pro některé typy přístroj ukazoval více než polovinu provozní doby plný stav a teprve po této době začal ukazatel klesat. Žádný vliv na to neměla ani možnost volby v nastavení přístroje, zda se jedná o alkalické baterie nebo Ni-MH akumulátory.


Článek pokračuje v další kapitole: připojení, displej, ovládání

Témata článku: Testy navigací, Pro turisty a cyklisty, Brnění, Test, Maximální podsvícení, Mobil, Beeline, Ruční ovládání, Ručička, Zbývající energie, Všestrannost, PDA, Mág, Padesátka, Teplotní extrém, Odolné provedení, Nejčastější využití, Nepříznivé počasí, Teplotní rozmezí, Plný stav, Softwarové prostředí, MOBI, Malá klávesnice


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 9

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze