MagSafe je to nejlepší na nových iPhonech. Tohle teď všichni budou kopírovat

MagSafe je název pro ikonický konektor, který v letech 2006 až 2016 napájel MacBooky a na svém místě držel magnetickou silou. Když jste zakopli o kabel, prostě se odpojil, aniž by poškodil sebe sama nebo počítač. Teď se Apple MagSafe vrací s iPhony 12 a znamená něco úplně jiného...

Nové iPhony mají v zádech sadu magnetů, které usnadní a zefektivní bezdrátové nabíjení a umožní připojit novou generaci příslušenství.

Nabíjení

Nabíjecí technologie není ničím výjimečná, jde o standard Qi, který používají i starší iPhony a všechny ostatní smartphony na celém světě. Apple však udělal krok navíc. Přidal magnety, které určí pozici telefonu na nabíječce, takže jejich cívky dosednou přesně na sebe. To zaručí ideální přenos energie, a tedy nejrychlejší možné nabíjení.

Ještě jednu věc Apple udělal. Oproti minulé generaci zvednul výkon bezdrátového nabíjení ze 7,5W na 15W. Hádám, že ve výsledku se magnety usměrněný iPhone nabije rychleji, než telefon značky Oppo, který se sice chlubí rekordním výkonem 65W, ale v praxi netrefíte cívku na cívku a z rekordu je jen teoretická hodnota s nulovým významem.

Klepněte pro větší obrázek
Konkrétně Oppo není nejlepší příklad nepřesně polohovaných cívek, stojánek udělá velmi podobnou službu jako MagSafe, ale pokud trefujete telefon na prostou kulatou podložku, problém se sníženou efektivitou bude reálný.

Současně s novými iPhony představil Apple dvojici nových nabíječek s podporou MagSafe. První je obyčejný puk s USB-C konektorem a cenou 1 190 Kč. Druhá se jmenuje MagSafe Duo Charger a kromě telefonu nabije i Apple Watch (cenu ještě neznáme).

Takhle Apple představil MagSafe:

Příslušenství

Apple MagSafe prezentoval s novými pouzdry. K dispozici je Silikonový kryt s MagSafe ve třech velikostech a osmi různých barvách za 1 490 Kč. Stejně stojí Průhledný kryt s MagSafe, na kterém jsou pěkně vidět integrované magnety. 

Dále Apple představil Koženou peněženku s MagSafe. Stojí 1 790 Kč a přicvaknout jde přímo na záda telefonu, ale funguje i s výše popsanými pouzdry. Dovnitř se vejde blíže neurčený počet (platebních / věrnostních / identifikačních) karet a Apple zdůrazňuje, že je peněženka odstíněná, takže není nutné bát se o kontakt karty s magnetickým polem. Materiál? Podle Applu je to francouzská kůže, ale kterému zvířeti ji Tim Cook sebral, jsme se nedozvěděli.

Apple si technologii nechá pro sebe, poskytne ji i vybraným partnerům. Při při keynote padlo jméno Belkin, který vyrobí držák do auta a viděli jsme i stylový stojánek pro telefon a hodinky.

Fantazii partnerů se meze nekladou

Na tiskovce bylo vidět, že má Apple v rukávu celý zástup příslušenství. Pouzdro typu folio s výřezem na hodiny zobrazené na displeji telefonu, autonabíječky umístěné ve ventilátorech vozu, nebo adaptéry, kterými nabijete iPhony bez nutnosti použití kabelu.

Nabízí se také stativy, gimbally atd. Otázkou je, jak silné magnety jsou. Na to si budeme muset počkat, než se telefony a jejich příslušenství začne prodávat.

Diskuze (116) Další článek: České ceny nových iPhonů: Levné modely podražily, drahé jsou naopak levnější

Témata článku: Apple, , , , , , , Apple iPhone 12, Apple iPhone 12 mini, Apple iPhone 12 Pro, Apple iPhone 12 Pro Max, Cívka, Peněženka, MacBook, Telefon, Been, Magnet, Apple MagSafe, Pouzdro