Maher: trh zákazníky okrádá a je třeba to změnit

Šéf Vodafonu o vizích, penězích, čivavách a nahých mužích.
Kapitoly článku

MobilMania.cz obdržela od českého Vodafonu exkluzivní pozvání na jednu z jeho akcí, zlatým hřebem pak měl být rozhovor s generálním ředitelem Grahamem Maherem. O akci samotné jsme nevěděli mnoho, ale už když jsem se blížil k pavilonu A brněnského výstaviště, tušil jsem, že půjde o něco velkého.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
No Bull Tour má své oficiální vozidlo i vlastní reklamní kampaň • do pavilonu A brněnského výstaviště se vešlo i několik improvizovaných tříd pro výuku po skupinkách 

Vzdušné a majestátné prostory veletržního paláce se staly dějištěm prvního zastavení „Turné bez bejkáren.“ O co jde? Je to svérázné setkání vrcholného managemetu Vodafonu se zaměstnanci (po Brně přijdou na řadu Pardubice a Praha). Po bohatém občerstvení se všichni účastníci přesunuli do vedlejšího křídla, kde bylo postaveno koncertní pódium s lavicemi a tabulí. Do improvizované školní třídy pak nastoupili manažeři převlečení do rockerských kostýmů. Za katedru usednul Ondřej Hejma – moderátor, překladatel a „učitel“, který vyvolával jednotlivé „studenty“ ke krátkým prezentacím. Mluvilo se o dosažených výsledcích, ale hlavně o budoucnosti firmy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
„Výuku“ odstartovaly tančící školačky, moderoval Ondřej Hejma a sledovali zaměstnanci Vodafonu z celé Moravy
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ne, Grahame Maher není úplně běžný šéf

Poté co celá show skončila, měla přijít má chvíle, tedy interview. Oproti očekávání jsem ke stolu usednul nejen s Grahamem Maherem, ale i s viceprezidentem pro marketing Chrisem Robbinsem. Oba muži jsou profesionály na svých místech, oba mají co říct na každou moji otázku. Chris ze sebe začne okamžitě chrlit svoji přesnou kanadskou angličtinu, Grahame se vždy kratičce zamyslí a pak spustí volnější australskou angličtinou, která se za roky strávené v Evropě uzpůsobila i méně zdatným posluchačům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Gary McGuire a Martin Jaroš (dvojice, která vymyslela falešné soby) • Vladan Crha a Andre Jerome • Filip Fediuk a Muriel Anton
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Martin Horčička • Ann Hofvander • Chris Robbins

Od obou mužů jsem ten den zaslechl několik pokusů o češtinu. Chris je na tom s naší nelehkou mateřštinou lépe, u Grahama jsem často přemýšlel, jestli to ještě mělo být „czesky“, nebo jen použil anglické slovo, které neznám…


Dobrý den pánové, to byla opravdu krásná čeština, co jste tu předvedli. Učíte se aktivně?

Chris Robbins: (smích) Ano, dvakrát týdně „uczim se czezsky.“

Grahame Maher: Já také, ale abych byl upřímný, můj průměr je spíše jednou týdně. Více než ve škole se naučím za jeden večer v hospodě.

Snažíte se používat češtinu při své práci?

Grahame Maher: Jen při méně vážných příležitostech, nebo třeba když jdu do obchodu. Často se setkávám s tím, že mi lidé raději odpoví anglicky. Moje čeština prostě není použitelný pracovní nástroj.

My jsme server především o mobilních telefonech a naše čtenáře by jistě zajímalo, jaký konkrétní telefon používáte.

Chris Robbins: Právě teď mám u sebe Nokii, nedávno to byl Sony Ericsson, ale snažím se vyzkoušet co možná nejvíce typů, zkouším na nich všechny naše služby dříve, než je nabídneme veřejnosti.

Grahame Maher: V tomhle jsem dost nudný, používám starší Nokii, ani nevím, jaký to je typ. Hlavní pro mne je, že mohu používat náš Business E-mail. Občas něco vyfotím, ale jinak pouze telefonuji a hlavně používám datové přenosy. Je mi jedno na jakém telefonu, jsem spíše uživatel služeb, než přístrojů.

Sídlo českého Vodafonu je v Praze, proč jste právě zde v Brně?

Chris Robbins: Tento a příští týden organizujeme sérii workshopů pro naše zaměstnance. Pracovně jsme si akci nazvali škola rocku. Se všemi zaměstnanci tak máme příležitost probrat firemní strategii, získat potřebný feedback a prodiskutovat jakým směrem by se společnost mohla ubírat v budoucnu.

Grahame Maher: Je to jednoduché, působíme po celé České republice, nejen v Praze, právě proto jsme zde a čekají nás další města.

Víte, jaké to je pracovat pro Vodafone na Novém Zélandu, v Austrálii a Švédsku. Jaké to je pracovat v České republice?

Grahame Maher: Každý trh je samozřejmě jiný. Jsme v Česku a proto se snažíme být českou firmou, spíše než částí nadnárodního gigantu. Česká republika je napůl cesty mezi východem a západem, je specifická vysokou penetrací mobilních telefonů podobně jako na západě a relativně nízkým počtem pevných linek. My se snažíme pokračovat v dědictví, které nám zanechal Oskar. Byl odlišný a nebál se. Není to tu jako v Německu – velký trh, hezké kravaty, ale nuda. Velká Británie – velký trh, kravaty, nuda. Itálie – tam nejsou tak nudní, ale jakmile začnou pracovat, je nuda i tam. V ČR je velmi zvláštní, svérázné prostředí, líbí se mi tu.

Nedělám si iluze o velikosti našeho trhu, ale můžete uvést příklad, kdy český Vodafone pomohl celé firmě?

Chris Robbins: Tento trh je opravdu malý, a proto je vhodný ke zkoušení nových věcí. Někdo je vymyslí, zde se vyzkoušejí a zdokonalí, až pak se použijí jinde. Za druhé je to duch Oskara. Je natolik silný, unikátní a inspirující, že z něj čerpá celý Vodafone. Neustále k nám jezdí zahraniční kolegové, chtějí vidět, jak se chováme k zákazníkům, jak tvoříme komunikační kampaně, jak děláme to, či ono.

Grahame Maher: Například naše předvánoční reklamní kampaň, ta se ve firmě velice líbila. Teď je to třeba projekt nesoucí název V2. V rámci něj bychom měli představit unikátní nabídku pro firmy. Něco takového nemá obdoby.

Tyto věci pramení z místní kultury a lidí, učíme Němce i Angličany a věřte, že to bude ještě nějaký čas trvat.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Mikuláš, Zlatý hřeb, Jednoduchá odpověď, Jedna věc, Zak, Anglické slovo, Lavice, MAh, Veletržní palác, Zákaz, Trh, Australan, Chytrý způsob, Velký trhRecenze mobilu Samsung Galaxy A52s 5G. Výkonnější čipset dostal po půl roce zelenou

Recenze mobilu Samsung Galaxy A52s 5G. Výkonnější čipset dostal po půl roce zelenou

** Otestovali jsme oživenou stálici střední třídy ** Galaxy A52s podědil to nejlepší po Galaxy A52, navrch přidává výrazně výkonnější čipset ** Střední třída má nový bestseller, který se dočká tří velkých updatů Androidu. A to je stále rarita

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
V menších komunitách je Wikipedia zranitelná. V některých zemích roznáší dezinformace

V menších komunitách je Wikipedia zranitelná. V některých zemích roznáší dezinformace

** Některé neanglické Wikipedie šíří nepravdivé informace o globálním oteplování. ** Dle Wikimedia Foundation je potřeba rozšířit komunitu. ** Západní filozofie Wikipedie v některých kulturách nemusí být chápána.

Petr Urban
DezinformaceWikipedia
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Honor 50 je starý dobrý Honor. Neschází mu skoro nic, ani služby a aplikace od Googlu

Honor 50 je starý dobrý Honor. Neschází mu skoro nic, ani služby a aplikace od Googlu

** Nový Honor 50 jde právě do prodeje ** Vrací se služby Googlu, čipset od Qualcommu poskytne i 5G ** Chybí voděodolnost, 3,5mm jack, slot na paměťovky a bezdrátové dobíjení

Jan Láska
Vyšší třídaVideo
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
I Firefox „šmíruje“. Vznikl proto jeho čistší klon LibreWolf
Lukáš Václavík
ProhlížečeSoftwareFirefox
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Vybírejte od jednoduchého náramku po našlapané sporttestery

Martin Chroust
Hodinky