Mají modulární telefony ještě nějakou šanci? Fairphone 4 5G si sami opravíte nebo upgradujete

Značka Fairphone se chystá po dvou letech oživit trh modulárních smartphonů, tedy oblast, kde prakticky každý z výrobců kompletně selhal. Idea smartphonů, kterým přicvaknete doplňkové moduly je však už dávno za zenitem, v době unibody smartphonů se chce „férový“ smartphone vrátit ke kořenům. Telefon vyrobený z udržitelných materiálů si v domácích podmínkách, nejen sami opravíte, ale také upgradujete. Vdechne tento přístup modulárním telefonům druhý dech?

Fairphone 4 5G, smartphone s kovovým unibody, je vyroben s ohledem na „nejpřísnější etické principy a nejekologičtější přístup vůbec“, dostal do výbavy 6,3" IPS displej s rozlišením 2 340 × 1 080 pix. Technologie Pixelworks zajišťuje podporu HDR, kvalitnější barevné podání i minimální degradaci barev při bočních pohledech. Proti poškrábání jej chrání sklo Gorilla Glass 5.

Na záda telefonu se zvýšenou odolností IP54 se dostaly dva fotoaparáty s rozlišením 48 Mpx. Hlavní snímač se světelností 1.6 podporuje optickou stabilizaci, sekundární širokáč (F2.2) s automatickým ostřením zase využijete i pro focení makrosnímků. Ve fotovýbavě nechybí ani ToF snímač či duální přisvětlovací dioda. Selfie v displejovém výřezu bude mít rozlišení 25 Mpx. 

Výpočetní výkon zajišťuje 8nm Snapdragon 750G, který je doplněný 6 nebo 8GB RAM. Interní paměť bude mít kapacitu 128 nebo 256GB, navíc si ji rozšíříte microSD kartou až o další 2 TB. Konektivita telefonu zahrnuje 5G, LTE, Bluetooth 5.1 a NFC, do telefonu vložíte až dvě nanoSIM najednou, o dobíjení se postará USB-C. Chybí prakticky jen sluchátkový jack.

Díky modulárnímu designu musíte počítat s většími rozměry (162 × 76 × 11 mm) a také s hmotností, která se vyšplhala až na 225 gramů. Na druhou stranu je použitá 3 905mAh baterie s podporou 20W dobíjení uživatelsky vyměnitelná. A to platí i o dalších součástkách, protože se velmi snadno dostanete k modulu s fotoaparáty, k desce s konektory a reproduktorem, ke střednímu dílu se základní deskou a také k displeji. Stačí jen vymontovat několik šroubků.

Představení Fairphone 4 5G:

Tím pádem se teoreticky otevírá i možnost ke snadnému upgradu. Chcete novou baterii, není problém. Chcete jiné fotoaparáty nebo displeji? Stačí vybrat kompatibilní „moduly“ a můžete s upgradovaným telefonem vesele fungovat dál. Na papíře to vypadá skvěle, dokázali byste si však představit využívat jeden telefon delší dobu a pravidelně jej vylepšovat?

Zřejmě ano, ještě když výrobce slibuje pětiletou záruku. ale jste ochotni akceptovat cenu 579 EUR (bezmála 15 tisíc Kč) bez nabíječky, sluchátek a datového kabelu? Připomeňme, že na vysoké ceně ztroskotal i projekt Ara od Googlu...

Zdroj Fairphone

Diskuze (8) Další článek: Recenze mobilu Nokia XR20. Když se voják stará nejen o vercajk, ale i o vizáž

Témata článku: Smartphony, Fotoaparát, Fairphone, NFC, Snapdragon, DualSIM, USB-C, Baterie, Gorilla Glass, OIS, Modularita, Duální fotoaparát, Výřez v displeji, Android 11, Materiál, Modul, F +, IPS displej, Telefon, Google Ara, Projekt, Mobilní telefony s duálním fotoaparátem na Heureka.cz