Malé domácí kino: video na Nokii 7710

Na Nokii 7710 jsem se docela těšil. Má pořádný displej, na kterém by měla být radost sledovat filmy. Bohužel stejně jako oba nové komunikátory, ani tato novinka s dotykovým displejem není úplně ideální. Velký širokoúhlý displej není vše.
Malé domácí kino: video na Nokii 7710

Pro širokoúhlé filmy

Hlavní a v podstatě jedinou výhodou Nokie 7710 oproti klasickým smartphonům jako Nokia 6630, Siemens SX1 apod. je podstatně větší displej. Je větší nejen rozlišením, ale i fyzickými rozměry. Rozlišení displeje je 640 × 320 bodů, nejde tedy o poměr stran 4:3, ale 16:9. Telefon je tedy ideální pro sledování širokoúhlých filmů zkopírovaných z DVD. Pokud budete sledovat např. televizní pořady, třeba seriály jako The Simpsons nebo Přátele, budete mít po okrajích pruhy. Samozřejmě je možné obraz oříznout, ale přišli byste o velkou část obrazové informace.

Tip: Přečtěte si megarecenzi Nokie 7710

Velké rozlišení už takovou výhrou není, protože procesor musí obsluhovat více obrazových bodů, grafika je holt pomalá, a to i v běžném pracovním prostředí mobilu. Už to dávalo tušit, že ani přehrávané video nebude patřit k nejrychlejším. A skutečně, už první spuštění dodávaného přehrávače, který si poradí s formátem 3gp nebo Real Video, ukázalo, že na plynulé video mohu nejspíše zapomenout. Demonahrávka měla jen nějakých 10 nebo 12 fps a bylo patrné, že překreslování jednotlivých snímků není úplně svižné. Na Real Video a 3gp ale zapomeňme, jdeme zkusit DivX.

Staré dobré programy

Pro přehrávání souborů DivX a XviD existují už delší dobu programy Smart Movie a Movie Media, kterým jsem se věnoval v předchozím díle seriálu. Oba mají k dispozici přehrávače určené přímo pro Nokii 7710, takže stačí podle zveřejněného návodů zkonvertovat video a zkusit ho přehrát. Mobil si poradí s docela vysokým bitratem, klidně můžete použít i 150 kb/s, ale na 24 nebo 25 snímků zapomeňte. Video bude trhané, pro plynulé přehrávání je nutné počet snímků snížit na polovinu běžné rychlosti. Ani s jedním programem se mi nepodařilo dosáhnout plynulosti videa při plném počtu snímků, dokonce i při polovičním fps se video někdy zadrhlo.

 
Smart Movie

Větší displej je zkrátka náročnější na výpočetní výkon procesoru a navíc je nutné použít větší datový tok, aby na film vypadal alespoň trochu k světu. Zatímco na smartphonech s běžným rozlišením 176 × 208 bodů postačuje pro jakžtakž hezké video datový tok 96 kb/s, pro Nokii 7710 je vhodné použít alespoň 144 kb/s, tedy pokud budete mít plné rozlišení. To ostatně doporučuji, protože pokud bude velikost obrazu menší, bude video lehce kostičkované, nevyhlazené. Zvuk by pak měl mít alespoň 22 kHz a 16 kb/s. Vždy záleží na tom, jak moc jste ochotni obětovat kvalitu videa ve prospěch místa v paměti.

  

 Movie Media Player

Poslední novinka

Posledním programem, který umí přímo přehrávat video ve formátu DivX nebo XviD, je zcela nový produkt DVD Player. Oproti předchozím nemá vlastní konvertor, ale obsahuje pouze přehrávač. Dokáže přehrát běžný DivX, který si připravíte v jiném programu, ale s několika omezeními. Šířka videa musí být buď 212 nebo 320 bodů, zvuk musí mít 8 nebo 16 kHz a video by mělo mít max. 12 snímků za sekundu. Empiricky jsem zjistil, že program skutečně jiné typy videa program nezvládne, proto je vhodné tyto parametry dodržet. Jediné, co lze obejít, je počet snímků za sekundu, program přehraje i 24 nebo 25 fps, ale video bude trhané.

  
DVD Player --- Převod ve Virtual Dubu

Abyste ale nemuseli video složitě konvertovat, můžete využít služeb programu VirtualDub, který je zdarma a má dost možností pro konverzi. Výhodou je, že součástí balíčku zip jsou i převodní nastavení pro různé typy videa, 16:9, 16:9 fullscreen a 4:3. Stačí otevřít video, načíst pomocí Load processing setting patřičný soubor dle typu videa a zvolit uložení Save as AVI. Můžete rovněž video ořezat pomocí zarážek dole na panelu nástrojů v hlavním okně programu. Standardně je nastaveno 10 snímků za sekundu, změnit to můžete v menu Video – Frame rate. Pak už jen počkáte, až bude převod hotov a video zkopírujete do mobilu.

Tip: Popisované programy lze stáhnout z webu My-Symbian.com, VirtualDub pak z webu autorů

Diskuze (14) Další článek: Samsung P777: vysouvák s EDGE a megapixelem

Témata článku: Nokia, Smartphony, Symbian, Software pro mobily, Nokia 6630, Siemens SX1, Domácí kino, Kino, Simpson, Přehrávané video


Určitě si přečtěte