Málo známá funkce v iPhonu rychle porovná trasu z Apple Map a Google Map. Stačí si jen vybrat

 • Mapy od Applu dokážou stejnou trasu ukázat i v Google Mapách
 • Funkci jsme vyzkoušeli a Google hlásil delší trasu se zpožděním...
 • ...za nějž mohla kolona u Vyškova. Apple ji však v mapách neukázal

Zatímco aplikace Mapy Mapy je dostupná pro zařízení s operačními systémy Android i iOS, Apple Mapy je možné využívat pouze na zařízeních s nakousnutým jablkem ve znaku. Mapová a navigační aplikace od Applu se v průběhu let postupně zlepšovala a dnes ji řada uživatelů považuje za lepší, než je její ekvivalent z dílny Googlu.

Navigovat s Applem nebo Googlem?

K relativně častému využívání Apple Maps vede mnohdy skutečnost, že jsou součástí základní softwarové výbavy všech iPhonů. Uživatelé, kteří se potřebují dostat z jednoho místa na druhé, spíše sáhnou po nativní aplikaci, než aby z App Storu instalovali Mapy Google.

Přesto existuje dobrý důvod, proč si Mapy Google na iPhone nainstalovat. Kromě uživatelů, kteří přešli z Androidu a jsou na tuto aplikací zvyklí, může instalace Map Google přinést ještě jeden nepříliš známý benefit. Budete moci porovnávat trasy navržené oběma aplikacemi, abyste zjistili, jestli některá z nich nenabízí rychlejší způsob, jak se dostat do cíle.

Základním předpokladem je tedy telefon iPhone s předinstalovanou aplikací Apple Maps, do kterého si z App Store nainstalujete Mapy Google. Následně budete moci porovnávat, zda je pro danou cestu výhodnější použít jednu nebo druhou navigační aplikaci.

Porovnejte si trasy i vy

Jako ukázkový příklad můžeme vzít cestu z Ostravy do Brna.

 1. Otevřete aplikaci Mapy (míněno nativní Apple Maps).
 2. Do vyhledávacího pole Hledat v Mapách zadejte adresu cíle.
 3. Zvolte cestu autem.
   
  Klepněte pro větší obrázek
  Vyhledání trasy v mapách od Applu
 4. Na další stránce klepněte na nejrychlejší trasu (neklepejte na tlačítko Začít, ale na informace o trase).
 5. Zobrazí se itinerář se všemi instrukcemi.
 6. Přesuňte se na konec itineráře a klepněte na tlačítko Sdílet.
   
  Klepněte pro větší obrázek
  Přes sdílení trasy se dostanete k porovnání s Google Mapami
 7. V dalším dialogu zvolte Navigační aplikace.
 8. U položky Google Maps klepněte na Otevřít.
 9. Zobrazí se trasy naplánované Mapami Google.
   
  Klepněte pro větší obrázek
  Mapy Google vám ukáží navigaci do stejného cíle, v našem případě nám navíc ukázaly kolonu u Vyškova

V našem testu ukázaly Apple Maps jako nejrychlejší trasu dlouhou 168 kilometrů, kterou bychom měli zvládnout za 2 hodiny a 9 minut. V náhledu jsou vidět úseky, kde se pravděpodobně zdržíme, ale není zřejmý důvod zpomalení. Mapy Google vypočítaly trasu delší o jeden kilometr, avšak předpokládaná doba jízdy je delší o 9 minut. Na rozdíl od Apple Maps však jasně vidíme, že důvodem zdržení je kolona u Vyškova a práce na silnici těsně před Brnem.

Na této funkci je nejvíce užitečná skutečnost, že pro srovnání navrhovaných tras a odhadované doby jízdy nemusíte zadávat cílovou adresu ve dvou aplikacích. Je pak na vás, zda se rozhodnete svěřit navigaci Mapám od Applu, nebo od Googlu.

Diskuze (1) Další článek: Proběhl první hovor pomocí nové technologie. Už za pár let nepoznáte, zda se bavíte naživo nebo přes telefon

Témata článku: Apple, , , , ,