Malware se vydává za aktualizaci Androidu, jeho cílem je špehování uživatelů

Experti z bezpečnostní firmy Zimperium informovali o novém malwaru pro mobilní zařízení s operačním systémem Android. Uživatele se snaží k instalaci přesvědčit tím, že se vydává za systémovou aktualizaci. Poté krade data, obrázky, obsah zpráv a umožňuje útočníkům vzdálené ovládání infikovaného přístroje.

Hackeři mohou kromě toho zaznamenávat zvuky, včetně telefonních hovorů, pořizovat fotografie, prohlížet historii webového prohlížeče, přistupovat ke zprávám v komunikační aplikaci WhatsApp a provádět další akce, jejichž seznam je uveden níže.

Záludná „systémová aktualizace“

Dle odborníků na bezpečnost jde o „sofistikovanou spywarovou kampaň s komplexními schopnostmi.“ Hned v úvodu je vhodné podotknout, že škodlivá aplikace se nikdy neobjevila v oficiálním repozitáři Obchod Google Play a postižení uživatelé si ji stahovali z nedůvěryhodných zdrojů.

Škodlivá aplikace je určena pro zařízení s operačním systémem Android. Do systému se instaluje jako trojský kůň (tj. program, který se vydává za něco jiného – v tomto případě za aktualizaci systému), následně funguje jako spyware umožňující útočníkům vzdálený přístup s podporou široké škály akcí. Hackeři mohou například:

 • Sledovat zprávy v rámci komunikačních aplikací,
 • krást databázové soubory komunikačních aplikací (jen s právy roota),
 • číst oblíbené položky a historii navštívených stránek v prohlížečích Google Chrome, Mozilla Firefox a Samsung Internet Browser,
 • vyhledávat soubory se specifickými příponami (včetně .pdf, .doc, .docx, .xls a .xlsx),
 • číst data uložená v systémové schránce,
 • přistupovat k obsahu oznámení,
 • nahrávat zvuk,
 • nahrávat telefonní hovory,
 • pořizovat fotografie předním i zadním fotoaparátem,
 • kontrolovat seznam nainstalovaných aplikací,
 • krást obrázky a videa uložená v zařízení,
 • sledovat polohu zařízení přes GPS nebo ze sítě,
 • krást obsah SMS,
 • získat telefonní kontakty,
 • přistupovat k historii volání,
 • získávat detailní informace o zařízení,
 • skrýt ikonu škodlivé aplikace v seznamu.

Mějte se na pozoru!

Jak již zaznělo, malware lze nainstalovat pouze z neoficiálních zdrojů – tedy z nejrůznějších webových stránek a alternativních obchodu s aplikacemi. Škodlivý program se poté připojí k internetu a očekává příkazy vydané útočníky. Kromě toho také automaticky reaguje na některé podněty – třeba když přijde nová SMS či je nainstalována nějaká aplikace.

Spyware hledá jakoukoli zajímavou aktivitu – například během telefonního hovoru zaznamená konverzaci a poté odešle její obsah na server v podobě zašifrovaného archivu ve formátu ZIP. Po potvrzení úspěšného nahrání smaže veškeré stopy, aby nevzbudil pozornost uživatele.

Shromážděná data jsou uspořádána do několika složek v interním úložišti v adresáři /data/data/com.update.system.important/files/files/system/. Pro některé úkoly aplikace zneužívá služby usnadnění přístupu, jejichž povolení si pod nejrůznějšími zástěrkami vyžádá po uživateli.

Ačkoli má škodlivá aplikace opravdu širokou paletu funkcí, její potenciální nebezpečnost spočívá především ve schopnostech sociálního inženýrství. Uživatelé, instalující programy výhradně z Obchodu Google Play, se tak nemusejí ničeho obávat.

Diskuze (26) Další článek: Týden mobilně: Xiaomi dotírá na Samsung, v klidu už nebude ani Tesla

Témata článku: Android, Aplikace, Google Play, SMS, Hrozba, Internet, GPS, WhatsApp, Aktualizace, Malware, Historie, Podvod, Špionáž, Operační systém, Zimperium, Obsah, Zařízení, Špehování, Uživatelé, Mozilla Firefox, Google Chrome


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile