Martin Frýdek: Operátoři jsou jen továrny na peníze

Rozhovor s ústřední postavou iniciativy „Nechceme předražené mobilní volání“. Jak vidí český trh, činnost ČTÚ a podmínky nadcházející aukce?
Martin Frýdek: Operátoři jsou jen továrny na peníze

Zákazníci na českém trhu dávají v čím dál větší míře najevo svou nespokojenost se stávajícím stavem a vysokými cenami. Chtějí 4. operátora nebo alespoň virtuálního operátora (MVNO). Český telekomunikační úřad započal veledůležitou aukci na volné frekvence včetně tzv. digitální dividendy, která rozhodne o tom, kudy se bude český trh v následující dekádě ubírat.

Na téma telekomunikace v ČR jsme vyzpovídali Martina Frýdka, ústřední postavu iniciativy „Nechceme předražené mobilní volání.“ Co soudí o situaci na trhu? Co si myslí o práci ČTÚ a návrhu podmínek aukce? Zeptali jsme se také, zda za iniciativou nestojí nějaká zájmová skupina, tak jak to naznačují operátoři.

 • Můžete nám říct něco o sobě? Čím se zabýváte?

Martin Frýdek: Moje osoba není důležitá, důležité je, zda máme co říci a aby si ty informace mohl každý ověřit. Snad se nám to daří.

 • A něco o iniciativě Nechceme předražené mobilní volání a služby? Kdy a proč iniciativa vznikla?

MF: Celé to vzniklo v lednu 2010, kdy jsem na cestě na lyžovačku v Rakousku poslouchal místní rádio a uslyšel reklamu na jejich tarify. Nevěřil jsem vlastním uším. Po návratu mi to nedalo, našel jsem si stránky rakouských operátorů a nevěřil vlastním očím. A když jsem zjistil, že o předraženém volání u nás téměř nikdo neví a nemluví, založil jsem stránku na Facebooku a začal tyto informace šířit.

 • Stojí za iniciativou „Nechceme předražené mobilní volání“ nějaká zájmová skupina sledující konkrétní cíle? Zájemce o vstup na český telekomunikační trh?

MF: Iniciativa je dílem skupiny nespokojených zákazníků. Žádný operátor, žádný investor. Nemáme žádný rozpočet, vše děláme ve svém volném čase, jen tak, z principu.

 • Tuzemští operátoři "temné" pozadí iniciativy „Nechceme předražené mobilní volání“ opakovaně naznačují. Proč myslíte, že to dělají?

MF: Je třeba nějak omlouvat vlastní neschopnost a tahle výmluva se přímo nabízí. A je to také jedna ze základních taktik, jak v diskuzi odvést pozornost. Je to jako když zloděj volá: chyťte zloděje.

 • Jak byste charakterizoval český telekomunikační trh? Operátory, jejich služby, ceny, atd.

MF: Český telekomunikační rybníček je zcela mimořádně zabahněný. Zprávy od lidí uvnitř by se daly parafrázovat slovy odcházejícího bankéře Goldman Sachs: „Operátoři úplně ztratili kontrolu nad firemní kulturou, management zaplavili morálně zkorumpovaní lidé, kteří ani minutu nemluví o tom, co se dá udělat pro klienty. Je to čistě o tom, kolik z nich vyrazí peněz.“

 • A co Český telekomunikační úřad (ČTÚ)? Jak hodnotíte jeho práci?

MF: Zcela objektivně se dá říci, že Český telekomunikační úřad i jeho předseda rady Pavel Dvořák jsou typickým příkladem špatných úředníků. Ignorují své poslání zakotvené v Zákoně o elektronických komunikacích a za posledních 6 let díky svému přístupu zcela ztratili respekt operátorů i veřejnosti.

Zkoumání vývoje ve Francii se ukazuje, že Free Mobile nespadl z nebe. Je výsledkem poctivé práce tamního regulátora Arcep a jeho tvrdých a cílevědomých kroků. Podobný je nejnovější vývoj v sousedním Polsku. I tam je za levným voláním třeba hledat cílevědomý postup UKE. Ve srovnání s těmtito zeměmi Pavel Dvořák za léta v úřadu neudělal nic.

 • Co je tedy na trhu špatně? Kde vidíte příčinu a je vůbec možné současný stav napravit? Pokud ano, tak jak?

MF: To je minimálně na samostatný článek. Především na trhu není konkurence. Operátoři mají rozdělený trh téměř na třetiny, jednají ve shodě a spotřebitel nemá kam utéct. Proti tomuto stavu měl regulátor zasáhnout nejpozději v letech 2007 - 2008, ale Pavel Dvořák dodnes jen lomí rukama a dává nám rady, abychom si jako spotřebitelé pomohli sami. To je ostudné.

Silně pochybujeme, že napravit tento stav může člověk, který ke vzniku tohoto stavu významnou měrou přispěl. Prostě starého psa novým kouskům nenaučíš. Ve vedení ČTÚ je třeba schopného mladého člověka, který se nebude operátorů bát, bude na ně tlačit a když bude třeba, půjde s nimi do střetu. Tak jako tomu bylo ve Francii nebo v Polsku. Takovým člověkem by mohl být Ondřej Malý.

 • Tématem číslo jedna v poslední době je rozhodně chystaná aukce volných kmitočtů včetně tzv. digitální dividendy. ČTÚ před nedávnem zveřejnil návrh podmínek aukce. Co si o něm myslíte?

MF: Návrh podmínek aukce vnímáme mírně pozitivně. Pod tlakem doslova ze všech stran ČTÚ vyhradil 2x15 MHz v pásmu 1800 MHz výhradně pro nového operátora. Ještě před pár měsíci by něčemu takovému nikdo z oboru nevěřil. Objevují se ale první rozbory ukazující, že ČTÚ pro operátory opět chystá malou domů. V pásmu 1800 MHz se chystá prodat bloky B2 a B3 po kouscích, přestože dohromady je k dispozici 2×10,6 MHz.

Stačí připravit návrh redistribuce (znovurozdělení) v pásmu 1800 MHz a kousky spojit. Spojený blok by umožnil vyhrazení 2×10 MHz v pásmu 800 MHz pro nového operátora s tím, že jeden ze stávajících operátorů by mohl získat 2×10 MHz v pásmu 1800 MHz. A souhlas s dobrovolnou redistribucí by se stal podmínkou pro účast v aukci frekvencí.

 • Jak aukce dopadne? Přijde do ČR 4. operátor?

MF: Vzhledem k významu aukce a možnému zablokování telekomunikačního trhu na dalších 15 let nemůžeme v žádném případě připustit, aby ČTÚ promarnil poslední šanci na zvýšení konkurence na telekomunikační trhu. Věříme, že ČTÚ ve finální verzi podmínek aukce vůči stávajícím operátorům výrazně přitvrdí a přidá prvky pozitivní diskriminace pro nového operátora. Věříme, že výsledkem bude jeden nový operátor a virtuálové v každé síti.

 • ČR a MVNO, to je kapitola sama pro sebe... Na našem trhu nepůsobí ani jediný a lidé si toho začínají všímat. Proč to tak je? Dočkáme se MVNO v následujících řekněme dvou letech?

MF: Nevíme o evropské zemi, ve které by virtuálové vznikli bez tlaku regulátora nebo bez 4. operátora, který chce rychle získat potřebnou masu zákazníků. Operátoři na rovnoměrně rozděleném trhu nemají důvod uzavírat dohody se subjekty, které v konečném důsledku přinesou snížení cen. A ČTÚ pod vedením Pavla Dvořáka uplynulých 6 let trestuhodně promarnil. Absence virtuálních operátorů padá plně na jeho hlavu.

 • Chcete něco vzkázat našim čtenářům?

MF: Je třeba vytrvat a dotáhnout věc do konce. Je třeba se připojit a něco málo udělat. Akce Napiš ČTÚ! přinesla zázračný obrat postoje ČTÚ, který připustil předražené volání a před několika dny znovudefinoval regulační trh originace volání. Akce Napiš MPO! upoutala pozornost ministra Kuby a jejím výsledkem je tlak na ČTÚ, ministerské doplnění návrhu podmínek aukce i první kompetentní osoba v radě ČTÚ - Ondřej Malý. Protesty na Facebooku prostě fungují!

Diskuze (25) Další článek: Samsung Galaxy S III: hardwarové klávesy a pět řad ikon

Témata článku: Operátoři, Kauzy, Nákup a ceny, ČTÚ, Hospodaření a finance, Peníze, Pen, Nespokojený zákazník, Předražené volání, Arcep, Martin, Goldman Sachs


Určitě si přečtěte