Masarykova univerzita se zaměří na smartphony

Chcete studovat smartphony a vývoj mobilních aplikací na vysoké škole? Brněnská Masarykova univerzita vám to umožní.
Masarykova univerzita se zaměří na smartphony

Vědci z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity se rozhodli jít s dobou a v laboratoři LaSArIS vytvořili samostatnou sekci, která nabídne studentům nejen možnost získávat dovednosti nutné pro vývoj aplikací na mobilních zařízeních, ale bude zkoumat i jejich další možnosti.

„Hlavním důvodem, proč se touto oblastí budeme intenzivněji zabývat, je raketový nástup a zlevňování jak samotných chytrých mobilů, tak především jejich stálé připojení k internetu. Chceme ale také získat předstih před konkurencí. Například u podnikových systémů na platformě Java se nám to kdysi podařilo a náskok držíme stále. Rádi bychom, aby to v tomto případě bylo také tak,“ uvádí vedoucí laboratoře Tomáš Pitner.

Kdyby někdo před dvaceti lety tvrdil, že budeme po kapsách nosit telefony, asi by tím nikoho zas tak nešokoval. Byla to vědecká fantastika, ale v dohledné době představitelná. Že tak v sobě budou mít tyto telefony procesory desetkrát rychlejší než jakýkoliv tehdejší počítač, už se ale tak zřejmé nezdálo. Vždyť počítače s procesory, jaké v sobě dnes telefony mají, byly ještě před pěti lety běžně montované do nových notebooků.

„Mobilní platformy jsou i proto oblastí, která v poslední době nabývá na důležitosti. Lidé totiž díky nim můžou a chtějí mít přístup k informacím, ke svým datům a k aplikacím úplně všude, kde jsou,“ vysvětluje Jaroslav Škrabálek, který vede novou sekci laboratoře LaSArIS, jež se bude právě mobilními platformami zabývat.

Studenti na fakultě informatiky by díky nové laboratorní sekci měli postupně získat možnost orientovat své vzdělání přímo na vývoj aplikací na různorodých mobilních platformách. „A to jak na těch, které se jim jednoduše líbí, nebo těch, jež se jim zdají nejvíce perspektivní z hlediska uplatnění,“ říká Škrabálek.

Jaroslav Škrabálek z fakulty informatiky také doplňuje, že mezi studenty je zatím nejvíce populární systém Android od Googlu. Zdaleka největší pozornost bude ve výuce ale věnována systému Apple iOS, kde není znalost vývoje v českých poměrech zatím tak velká, i když perspektiva je zřejmě největší.

Že jde skutečně o oblast s velkou budoucností, potvrzuje i vedoucí laboratoře Tomáš Pitner: „Podíváte-li se na tisíce aplikací, které se denně prodávají na tržištích pro systémy Apple iOS nebo Android, je to jasná příležitost a my musíme připravovat studenty, aby ji uměli využít. Navíc je to oblast, kde se může dobře spojit vývojářská dovednost a detailní znalost možností mobilních zařízení s tvořivostí a hravostí lidí. Pro to všechno je univerzita naprosto ideální prostředí.“

Myslí se i na výzkum

Nový úsek laboratoře by se ale neměl podílet jen na výuce studentů. Součástí jeho aktivit bude i další výzkum v oblasti mobilních platforem. Už teď v laboratoři vzniká projekt založený na principech rozšířené reality, který umožní vyhledávat a opět znovu zakládat knihy v prostředí knihoven pomocí navigace v mobilním telefonu.

Díky zprostředkovatelské činnosti Centra pro transfer technologií MU se také podařilo navázat spolupráci se soukromou firmou. Informatici díky tomu v akademickokomerčním projektu zkoumají možnosti portace kódu – tedy převádění již vyvinutých aplikací z jedné platformy na druhou. „A hledání dalších možností výzkumu je skutečně na místě. Mobilní platformy budou stále více klíčovým prostředím, kam se bude směrovat funkčnost stávajících velkých podnikových systémů. Z chytrých mobilů budeme v budoucnu mimo jiné dozorovat a řídit velké systémy a infrastruktury, jako jsou rozlehlé sítě, inteligentní budovy, prodejní automaty a podobně. Musíme teď hledat originální postupy a vyvíjet technologie, jak toho dosáhnout,“ nastiňuje Pitner.

Co stojí za nástupem chytrých telefonů

Za tím, že se mobilní platformy mohly tak zásadně rozvinout, však nestojí jen překotný vývoj technologií a jejich miniaturizace, jak by se mohlo zdát. Umožnil to také obrovský rozvoj internetové infrastruktury. „Dnes už se skoro všude připojíte na internet přes wi-fi a díky sítím 3G, které jsou třeba po Brně snad úplně všude, máte i ohromně rychlé připojení,“ doplňuje Škrabálek. Díky tomu všemu mají podle odhadů v dohledné době přístroje typu smartphone či tablet připojené k internetu svým počtem překročit počet připojení z tradičních stolních počítačů.
Velký zlom na trhu s moderními mobilními platformami nastal v roce 2007. Tehdy přišel na trh Apple iPhone. Svou koncepcí umožnil to, o co se řada výrobců mobilů pokoušela už mnoho let před tím: zpřístupnil chytré telefony obyčejným lidem. Trik byl v tom, co právě teď nejvíc zajímá vývojáře po celém světě: Nabídnout uživatelsky příjemný a intuitivní rozhraní a ovládání a zároveň poskytnout snadný přístup k rychle vyvíjeným aplikacím.

„Do té doby tu byly jen Palmy, Windows Mobile do verze 6.5 a další marné pokusy, které ztroskotaly. Například chybou Microsoftu bylo to, že se snažil nacpat celý stolní počítač do kapsy. To nefungovalo. Bylo potřeba přizpůsobit se jiným možnostem malého přístroje a také požadavkům uživatelů na obslužnost,“ hodnotí Škrabálek.

Proč vlastně lidé chtějí chytré telefony

Podle odborníků v dnešní době stále více převládá styl práce, že si uživatelé napíší na stolním počítači třeba v kanceláři nějaký text, ale pak chtějí kdykoliv a kdekoliv pokračovat. Data tak nemají uložená někde na pevném disku, ale na internetu. Sednou si pak například do tramvaje, otevřou svůj chytrý telefon nebo tablet, připojí se s ním na internet a v pracování na textu plynule pokračují.

„Lidé už se také nechtějí omezovat tím, že kvůli každé drobnosti musí zapínat počítač a čekat, až se systém nastartuje. Chtějí operativitu a flexibilitu. To jim tyto smartphony a také tablety skvěle umožní. To všechno dává naší právě rozjeté práci v laboratoři LaSArIS šanci, že půjde s dobou a tedy že má smysl se jí velmi intenzivně věnovat,“ komentuje Škrabálek. Za pravdu mu ostatně dává i chování všech větších hráčů na trhu s IT technologiemi. Společnosti jako Google, Microsoft, Apple či HP směřují čím dál tím víc svých produktů na mobilní zařízení. „Prakticky všechno, co dělají na velké počítače, už dnes paralelně promýšlejí a vyvíjejí tak, aby se to dalo použít i na mobilech,“ dodává Škrabálek.

Zdroj: MUNI

Diskuze (26) Další článek: Wikitude Drive: navigace s živým obrazem

Témata článku: Technologie, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Masa, Prodejní automat, Překotný vývoj, Záměr, Velký podnik, Masarykova univerzita, Nový notebook, Masaryk, UniverzitaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Omlazená městská akce Saints Row v novém traileru ukazuje, co vše si budete moci dopřát
Michal Maliarov
Saints RowVideoAkce
Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jakýkoli televizor anebo projektor doplníte chytrými funkcemi pomocí multimediálního přehrávače. Při výběru dejte pozor, šlápnout vedle je snazší než vybrat správně.

Jiří Kuruc
Průvodce nákupem
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView