Máte doma žárlivce? Tak pozor, stalkovací malware v telefonu patří v Česku k nejčastějším hrozbám

Společnost Eset vydala pravidelnou statistiku nejčastěji detekovaných hrozeb pro smartphony v České republice. Nejčastější hrozbou byl software typu dropper, který je sice na první pohled neškodný, ale jeho úkolem je získání přístupu telefonu pro stažení mnohem závažnějšího viru – bankovního trojanu Cerberus, která dokáže číst z obrazovky přihlašovací údaje do banky nebo kódy z SMS či Google Authenticatoru pro dvojfázové ověření. Nejčastěji se v červenci tento software na mobilech šířil z neoficiálních zdrojů mimo obchod Play.

Druhou příčku však obsadil překvapivě stalkware. Ten může být v zařízení rovnou předinstalován, což se u nás může týkat maximálně levných zařízení pořízených z pochybné čínské distribuce. Nejčastěji se však podle Esetu u nás šíří vědomě, a to rukou stalkera, který získá fyzický přístup k vašemu telefonu. Tento typ hrozby odborníci označují jakou spouseware – z anglického slova spouse (manžel/manželka). Často jej totiž používají právě žárliví partneři.

K tomu se nejčastěji využívá stalkware Monitor Cerberus, který je dostupný výhradně mimo obchod Play. S ním si může žárlivý partner či jiný stalker přeposílat vaše zprávy, přesměrovávat hovory nebo zapínat data a mít vás pod neustálým dohledem. Nutné je však jej nainstalovat přímo v telefonu, takže by uživatel měl být opatrný, komu půjčuje svůj telefon do rukou. Pokud člověk u sebe podobný stalkware objeví, může se v případě obav obrátit na policii, jelikož stalking je v ČR považovaný za trestný čin. Využití stalkwaru je přitom v ČR poměrně běžné, v červenci představovalo kolem 3 % všech detekovaných hrozeb na smartphonech.

Nejčastější hrozby za červenec detekované společností ESET:

 1. Android/TrojanDropper.Agent.HQQ trojan (3,35 %)
 2. Android/Monitor.Cerberus application (3,19 %)
 3. Android/Monitor.Guardian application (2,68 %)
 4. Android/TrojanDownloader.Agent.WI trojan (2,36 %)
 5. Android/TrojanDropper.Agent.ICZ trojan (1,95 %)
 6. Android/Triada trojan (1,95 %)
 7. Android/TrojanDrop
 8. per.Agent.GLE trojan (1,69 %)
 9. Android/TrojanDownloader.Agent.KE trojan (1,60 %)
 10. Android/Agent.BPO trojan (1,28 %)
 11. Android/TrojanDropper.Agent.HIH trojan (1,24 %)

Na jaře byl „populární” také virus ve čtečkách čárových kodů:

Zdroj: Tisková zpráva

Diskuze (9) Další článek: Recenze mobilu Samsung Galaxy Z Fold3. Když skládačku, tak se vším všudy

Témata článku: , , , , , , , , , , , Cerberus, Česká republika, Google Authenticator, Agent, Telefon, Triada, Policie, Trojan, Vir,