Máte zálusk na iPhone 13 Pro? Průměrný Čech na něj vydělává dvakrát déle než Rakušan

Dnes se začínají prodávat nové iPhony 13 a i když jejich české ceny po pouhém kurzovém přepočtu vycházejí v rámci evropských zemí skoro nejlevněji, rozhodně to neznamená, že by byly jablečné telefony pro průměrného Čecha nějak extra cenově dostupné.

Společnost Picodi spočetla tzv. „iPhone index 2021“, který ukazuje, jak dlouho musí průměrný obyvatel dané země pracovat, aby si mohl zakoupit Apple iPhone 13 Pro se 128GB úložištěm. Index zohledňuje nejen cenu konkrétního modelu v každé zemi, ale také průměrnou mzdu.

Klepněte pro větší obrázek

Oficiální cena modelu iPhone 13 Pro ve verzi 128 GB je v Česku 28 990 Kč. Stejně jako loni v balení nenajdete nabíječku ani sluchátka. Neplatí to pro Francii, kde z kvůli zvláštnímu zákonu musí Apple i nadále přibalit sluchátka.

Na iPhone pracujeme o 3 dny méně než loni

Průměrná hrubá mzda podle ČSÚ činí momentálně 35 285 Kč (28 428 Kč čistá mzda). Aby si průměrný Čech mohl koupit letošní model Apple iPhone 13 Pro, musí pracovat 21,4 dní (za předpokladu, že veškeré své výdělky dává na tento účel). V porovnání s loňskem si Česká republika o 3,1 dny polepšila.

Představení iPhonu 13 Pro:

Žebříček ale stále ukazuje, jak máme v porovnání se zeměmi západní Evropy malou kupní sílu. Například průměrný obyvatel sousedního Rakouska pracuje na nový iPhone polovinu toho co Čech – tedy 10,5 dne. Němec dokonce ještě o den méně. V rámci všech světových zemí je iPhone nejdostupnější pro Švýcary, Američany a Australany. Na opačném konci žebříčku se umístilo Turecko a Filipíny, kde musí na nový jablečný telefon vydělávat čtvrt roku.

Jak se měnil iPhone index v ČR:

  • 2018 – 26,2 dní
  • 2019 – 25,2 dní
  • 2020 – 24,5 dní
  • 2021 – 21,4 dní

Zdroj: Picodi.com

Diskuze (27) Další článek: Rádi hrajete na mobilu a myslíte to vážně? Razer pro vás má herní náprstky

Témata článku: Apple, , , , , Apple iPhone 14 Pro, Francie, Index, Sluchátko, Filipíny, Turecko, Rakušan, Česká republika, Zálusk, Rakousko, Průměrný čech, Evropa, Picodi, Pro +, Model,