Mediatek odpovídá na plusový Snapdragon 8 Gen 1. Výkon naroste o pět procent, grafika pak o dvojnásobek

  • Snapdragon nedávno vylepšil svůj top čipset a Mediatek kontruje
  • Výpočetní výkon 4nm procesoru stoupl o pět procent
  • Grafický adaptér hlásí 10% nárust výkonu

Mediatek dominuje střední třídě mobilní čipsetů, ale byl také současně vůbec prvním, který do mobilů dostal 4nm procesor. Dimensity 9000 se následně srovnával se špičkovým Snapdragon 8 Gen 1, který už má i svou přetaktovanou „plusovou“ verzi. A na odpověď od Mediateku jsme nemuseli čekat příliš dlouho.

A zatímco u špičkového Snapdragonu můžeme vyšší výpočetní výkon čipsetu přičíst na vrub zejména efektivnějšímu výrobnímu procesu (posun od Samsungu k TSMC je skutečně velmi výrazný), Dimensity 9000+ zůstává u stejné výrobní technologie i u stejného uspořádání a kombinace procesorových jader. Jen superjádro Cortex-X2 bylo přetaktováno z 3,05 na 3,2 GHz, jinak zůstávají jádra při starém. Výkon procesoru tak vzrostl o pět procent.

Klepněte pro větší obrázek
Nejvýkonnějším čipsetem od Mediateku je Dimensity 9000+

Až o deset procent se zvýší výkon grafického adaptéru, kterým je Mali-G710 MC10. Do čipsetu se dostal i nový obrazový koprocesor Imagiq 790, který umožňuje současné nahrávání 18-bit HDR videa ze tří fotoaparátů najednou. Maximální rozlišení jedné pořízené fotografie může být až 320 megapixelů, výkon zpracování činí 9 gigapixelů za sekundu. O redukci šumu se při natáčení 4K HDR videí nově postará umělá inteligence.

Součástí čipsetu je i rychlejší 5G modem, který navazuje na Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3. Čipset si poradí až se 144Hz displeji o rozlišení WQHD+ (2 960 × 1 440 pix), popř. s až 180Hz displeji, které mají rozlišení Full HD+. V mnohých parametrech tak čipset od Mediateku předbíhá limity současných smartphonů. První telefony, v nichž bude tepat Dimensity 9000+, se na trhu objeví ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Mediatek ukázal ještě výkonnější Dimensity 9000+:

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Váš názor Další článek: Mark Zuckerberg ukázal čtyři prototypy VR brýlí. Každý má něco speciálního, vývoj ještě nějakou dobu potrvá

Témata článku: MediaTek, Mobilní procesory, Snapdragon, Sítě 5G, Bluetooth, 4nm, Mobilní čipsety, Vyšší třída, Polovodiče, Grafika, Dimensity, TSMC, Výkon, Full HD +, WQHD +, Čipset, Dvojnásobek, Adaptér, Procesor, Výpočetní výkon, Gen