MediaTek se poprvé stal jedničkou v mobilních čipech. Budoucnost ovlivní hlavně 5G

Už roky je Qualcomm považován za jedničku mezi výrobci mobilních čipů, jelikož se jeho procesory dodávaly do nejvíce smartphonů na trhu. To se však nyní podle agentury Counterpoint změnilo. Ve 3. kvartále roku 2020 si prvenství vysloužil MediaTek, jehož čipy byly v daném období použity ve 31 % všech prodaných smartphonů.

Smartphonů s procesory od Qualcommu bylo tentokrát jen 29 %, dominuje alespoň v dodávkách 5G čipů (39 % koláče).

Přesto je zmíněné prvenství pro MediaTek velký úspěch ke kterému pomohla nová řada Dimensity a zacílení na střední třídu, což znamená velý objem prodeje hlavně v Indii a v zemích Latinské Ameriky. Zda si celkové prvenství udrží i v roce 2021 bude záležet zejména na 5G čipech a procesorech pro špičkové smartphony.

Zajímavý je i podíl dalších výrobců. Nepatrně vyrostl Apple, což je způsobeno větší poptávkou po iPhonech a iPadech. Velký propad zaznamenaly procesory Samsung, podíl klesl o čtvrtinu. Překvapením je Huawei, podíl jeho procesorů HiSilicon se meziročně drží navzdory sankcím a patentovým sporům.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (7) Další článek: Úniky jsou kompletní. Známe už i detailní specifikace Galaxy S21 a Galaxy S21+

Témata článku: , , , , , , , , , , , Podíl, Chip, Vendor, Jednička, Latinská Amerika, Čip, Med, Prvenství, Procesor