Mediatek vylepšuje čipset střední třídy. Dimensity 1080 zvyšuje výkon a obslouží až 200Mpx foťáky

  • Mediatek oznámil nástupce populárního čipsetu střední třídy
  • Nepatrně vylepšuje výkon a také foťáky
  • I levné 5G telefony už mohou mít 200Mpx foťáky

Šestinanometrový čipset Mediatek Dimensity 920 si ve střední třídy vydobyl právoplatné místo na prvních pozicích. V Antutu sice tento čipset získal „jen“ necelých 500 tisíc bodů, přesto však v segmentu střední třídy láká na slušný grafický výkon. Podle Mediateku nastal čas na novou generaci, a tak tu máme nový Dimensity 1080, který se dostane do levných 5G telefonů již v tomto čtvrtletí. Čekat jej můžeme třeba u značek Realme, Xiaomi, Poco či Vivo. Čipset je současně nepatrně ořezanou variantou Dimensity 1050.

Čipset je sice stále vyráběn 6nm procesem, došlo však k navýšení taktu jednotlivých jader. Dvě výkonová jádra Cortex-A78 nově běží na frekvenci 2,6 GHz (dříve 2,5 GHz), doplní je šestice 2GHz jader Cortex-A55. Grafický adaptér Mali G68 MP4 zůstává při starém, největší změnou prošel obrazový procesor. ISP zvládne přijmout data až z 200Mpx fotoaparátu, a tak můžeme čekat, že by se čipset mohl objevit i u levnějších 200Mpx fotomobilů. Hardwarová akcelerace HDR videa je k dispozici až v rozlišení 4K.

Displej telefonu, který bude osazen tímto čipsetem, může mít maximální rozlišení Full HD+ a 120Hz obnovovací frekvenci. Samozřejmostí je podpora Wi-Fi 6 a Bluetooth stejně jako 5G. Zde je však podporováno jen pásmo pod 6 GHz a nikoliv milimetrové vlny. Díky podpoře technologie HyperEngine 3.0 bude možné hrát hry přes mobilní data z 5G SIM, a zároveň druhou SIMku využívat k volání. Operační paměti mohou být typu LPDDR5, počítá se i s podporou rychlých úložišť UFS 3.1. Do prvních levnějších 5G telefonů dorazí čipset ještě do konce letošního roku.

Diskuze (3) Další článek: Google se odcizuje světu open-source. Ty nejzajímavější funkce si nechává jen pro Pixely

Témata článku: Střední třída, AnTuTu, MediaTek, Mobilní procesory, 5G, Bluetooth, Mobilní čipsety, Dimensity, 6nm, F +, Třída, GHz, MediaTek Dimensity, ISP, Foťák, Telefon, Čipset