Megapixelová Nokia 7610: představení a první dojmy

CeBIT 2004: Nokia včera na CeBITu představila svůj jediný nový mobilní telefon. Smartphone 7610 má jako první mobil této značky megapixelový fotoaparát. V článku najdete naše první dojmy a řadu „živých“ obrázků.
Megapixelová Nokia 7610: představení a první dojmy
Kapitoly článku

Nokia letos na CeBITu docela zklamala. V minulých letech zde představovala vždy několik mobilních telefonů najednou, často tolik, co předvedou jiné značky za celý rok, letos však přišly chudé časy. Vedle příslušenství, byť je bezesporu zajímavé, se objevil pouze jediný telefon: chytrý mobil Nokia 7610. V této souvislosti je zvláštní, že Nokia neuvedla příliš mnoho nových produktů ani na únorovém GSM kongresu; z něj známe pouze nový komunikátor 9500.

Klepněte pro větší obrázek 
Na tiskových konferencích Nokie bývá opravdu narváno
(už půl hodiny před začátkem byla před prezentační místností fronta -
to se opravdu nestává)

Včerejší tisková konference se velmi dlouho nesla pouze v duchu opakování známých věcí a představení přišlo na řadu až v samém závěru. Nokia použila mistrovský marketingový trik, krátkou módní přehlídku modelek a modelů s telefony, čímž si zajistila otisknutí snímků i tam, kde by šéfredaktor nudné technické obrázky telefonů nepustil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Módní přehlídka při uvedení nového mobilního telefonu

Nokia uvádí tyto hlavní přednosti svého nového modelu 7610:

  • vestavěný fotoaparát s rozlišením jeden megapixel
  • možnost nahrávání videa (až 10 minut)
  • aplikace Movie Director pro editaci videa
  • vnitřní paměť 8 MB plus 64 MB na paměťové kartě RS-MMC
  • používání mobilního internetu

Telefon se v prodeji objeví ve druhém čtvrtletí letošního roku za předpokládanou cenu 500 eur. V korunách bych to viděl na osmnáct až devatenáct tisíc.

Líbí nebo nelíbí?

Nokia 7610 je chytrý mobilní telefon založený na operačním systému Symbian řady Series 60. Patří tedy do stejné třídy jako současná Nokia 6600. Není to žádný drobek, rozměry 109 × 53 ×19 mm ho řadí k největším telefonům, je téměř stejně velká jako Siemens SX1, se kterým jsem ji porovnával. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefony-drobečky vypadají trochu jinak

Co napsat k designu? Udělejte si na něj vlastní názor z obrázků. Osobně mě telefon ani z fotografií, ani naživo příliš nezaujal, ale jak je už vidět z diskuzí, existují lidé, kterým se Nokia 7610 naopak extrémně líbí. Telefon má výměnné kryty, takže kromě tmavé varianty, která je na našich fotografiích, budou i další barevné verze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální obrázky: tmavá a světlá varianta

Pro koho je vlastně telefon určen? Ryze pracovní nástroj to asi nebude, na to vypadá příliš šíleně, ale na druhou stranu funkce na to má. Nokia sama řadí 7610 do třídy imaging a hodně tlačí právě možnosti vestavěného fotoaparátu a videokamery.

Klávesnice: dost bylo experimentů!

Displej má stejné rozměry i stejné rozlišení jako ostatní Nokie řady Series 60. Je aktivní a dokáže zobrazit až pětašedesát tisíc barev. Zdá se mi, že je kvalitnější než na Nokii 6600, ale neměl jsem oba telefony u sebe, takže to nemohu spravedlivě posoudit. Nokia 7610 používá grafická témata, vzhled jejího prostředí lze tedy částečně upravit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozsvícený a zhasnutý displej, pohled zezadu

Klávesnice je - alespoň při prvním setkání s telefonem - dost šílená. Nokia s tvarem i rozložením tlačítek ráda experimentuje, to je známé, ale tady její odvaha postoupila o další krok. Nejvíc vadí, že klávesnice není souměrná, každé funkční tlačítko je jiné, červené a zelené sluchátko rovněž (dlouho mi trvalo, než jsem tyto klávesy vůbec našel). Úsek s číslicovými tlačítky tvoří jen jakýsi blok zvláštního tvaru v pravé části klávesnice. Tlačítka vpravo nahoře jsou nejmenší, směrem dolů a doleva se rozšiřují. Je to opravdu hodně zvláštní. Ale člověk si na druhou stranu zvykne i na kulatou klávesnici Nokie 3650 i na psaní se Siemensem SX1, takže tady to určitě půjde také.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Napoprvé to nebude lehké


V druhé kapitole tohoto článku dokončím část s dojmy z ovládání, podíváme se, jak fotí megapixelový fotomobil, a najdete zde také přehled parametrů a vlastností telefonu

 

Témata článku: Nokia, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens S65, Siemens SX1, Pře, Představení, Mega, Světlá varianta, Realme, Stejný formát


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21