Megarecenze Benq P50: komunikátor s křížkem po funuse

První informace o komunikátoru Benq P50 sahají až do roku 2004, konkrétně na březnový CeBIT. Po více jak dvou letech se dostává i na český trh. Podepíší se ony dva roky prodlení na hodnocení? Obstojí v silné konkurenci?

Rychlé odkazy

 • fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

  • komunikační GSM/GPRS modul
  • hardwarová QWERTY klávesnice s podsvícením
  • rozšířený operační systém
  • Wi-Fi, Bluetooth
  • slušný procesor

Hlavní nedostatky

  • zastaralý operační systém
  • nepřívětivé ovládání
  • chybí EDGE
  • pouze průměrný fotoaparát

Hned na úvod se musím přiznat, že mne pé padesátka neuchvátila ani před dvěma lety v době představení. Je tedy zřejmé, že mne neuchvátí ani dnes, po tak dlouhé době odkladů. Jedním z hlavních důvodů byly rozměry. I přes přesná čísla a fotografie s komunikátorem v ruce jsem jej podvědomě stále zařazoval mezi velké a v praxi nepohodlně přenositelné komunikátory. Omlouvám se a sypu si popel na hlavu. Ve skutečnosti není ve srovnání například s iPAQem hw6515 tak velký, ale o tom až dále.

Komunikátor s "Wokny"

Benq P50 patří do kategorie komunikátorů na platformě Windows Mobile. Disponuje operačním systémem Windows Mobile 2003SE ve verzi Phone Edition. Tuto verzi operačního systému lze označit bez skrupulí za zastaralou. Nejnovější verze 5 by komunikátor stavěla do úplně jiného světla. K nevýhodám staršího operačního systému se dostaneme průběžně v jednotlivých částech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq P50: fotografie klamou, ve skutečnosti je menší než se zdá

Benq P50 se tedy řadí po boku komunikátorů MDA III, MDA Vario (Qtek 9100), Qtek 9000 či HP hw6515. Vzájemné srovnání si nechám na závěr recenze. Zároveň upozorním na existenci modelu Benq P51, který přináší právě nový operační systém. Na našem trhu ale zatím není dostupný a tak se musíme spokojit s modelem P50.

Rozměry a výměry

Rozměry komunikátoru P50 - 122 × 60 × 20 milimetrů srovnejme s iPAQem – 118 × 71 × 21 milimetrů a třeba Variem se 109 × 58 × 23 milimetry. Hmotnost 170 gramů patří ve srovnaní s těmito komunikátory k nejvyšší, rozdíly ovšem nejsou markantní. Velká škoda že se tvůrcům nepodařilo uříznout zbytečně vysoké čelo nad displejem a výrazně zmenšit plochu mezi displejem a klávesnicí. Centimetr by se rázem ušetřil a P50 by vypadal o poznání lépe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Komunikátor v dlani. Pravým palcem lze obsáhnout celou klávesnici 

Benq P50 bude především pracovní nástroj, čemuž nasvědčuje i jednoduchý design bez zbytečných kudrlinek. První fotografie ukazovaly P50 se stříbrným rámem a lesklými černými tlačítky, což dávalo komunikátoru mnohem lepší vizáž, nakonec ale výrobce od tohoto vzhledu upustil a vsadil na obyčejnou šedou. Tu doplňují stříbrné prvky, tlačítka pod displejem a po stranách. Zajímavostí je zdrsněný pruh po stranách který mírně, ale jen opravdu mírně zlepšuje držení.

Než se podíváme kde se co nachází, zhodnotím zpracování. Výrobce použil pro šasi obyčejný plast bez povrchových úprav. Jednotlivé části k sobě poslušně lícují, při promačkání si ale P50 občas trošku vrzne. Zde má výrobce prostor pro zlepšení.

Klávesnice: přesná ale malá

Benqu se podařilo vměstnat na přední stranu displej s běžným rozlišením 240 × 320 bodů a hardwarovou klávesnici. Miniaturní QWERTY klávesnice se skládá z devětačtyřiceti opravdu malých tlačítek. Chybí ovšem řádek s diakritikou. Pevná, plastová tlačítka mají výrazně vyboulený tvar, což zvětšuje mezery mezi a eliminuje překlepy na únosnou mez. Na přesnost stisku ale nemohu vznést nejmenších námitek. Klávesnici osvětlují nevýrazné, ale dostačující, světle zelené diody.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Díky nevelké šířce lze palcem jedné ruky obsáhnout celou klávesnici

Každé z tlačítek nese dvě funkce, přepínač se nachází v levém dolním rohu. Chcete-li alternativní znak tlačítka blízkého přepínači, nemusíte si lámat ruce. Stisk přepínače se totiž projeví v následujícím napsaném znaku. Nechybí přepínač pro velká písmena, tlačítko pro otevření nabídky start, u tlačítka OK/enter se ale chvíli zastavím. Primární funkce tohoto tlačítka je enter. Stojíte-li tedy na spustitelné položce, dojde jeho stiskem k otevření. S přepínačem získá tlačítko funkci OK/Close, tedy klepnutí na znak v pravém horním rohu. Nováčci si na svérázné ovládání budou určitě chvíli zvykat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq P50 z celkového pohledu

A jak se na Benqu píše? Klávesnice je určitě lepší, nežli u MDA III. Centimetr šířky u iPAQu se ale na pohodlí v dobrém slova smyslu projevil, tlačítka jsou větší stejně jako rozestupy. Také výsuvná koncepce Varia v tomto malém souboji vítězí. Bohužel nemám nyní po ruce Treo 650 pro přímé srovnání, měl jsem jej ale poměrně nedávno a obě klávesnice bych postavil zhruba na stejnou úroveň. Tolik při psaní dvěma palci, nyní to zkusme jednou rukou. Hle, karta se obrací. Centimetr šířky iPAQu rázem hraje proti němu, ještě hůře je na tom Vario. Klávesnici Benqu lze obsáhnout palcem pravé ruky, psaní jednou rukou je pak překvapivě pohodlné a svižné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pětisměrný ovladač je tuhý a neovládá se příliš dobře

Nad klávesnicí se nachází ovládací prvky. Nechybí obligátní tlačítka se sluchátky, jejichž barvy poznáte až po aktivaci podsvícení. Vlevo má své místo tlačítko zelené, vpravo červené. Mezi nimi a pětisměrným ovladačem se nachází ještě dvě tlačítka jejichž funkce můžete volit. Osobně jsem je přednastavil pro otevření nabídky Start a OK/Close, čímž se ovládání alespoň trošku zpříjemnilo. Pětisměrný ovladač tvoří joystick s nepěkně ostrými hranami a tuhým chodem. Při používání jsem raději několikrát sáhnul po ovládacím peru, namísto překlikání joystickem. Třeba se ovladač časem ochodí a trošku změkne.


V druhé kapitole se blíže podíváme na displej a prozkoumáme hardwarovou výbavu komunikátoru

Témata článku: Benq, Smartphony, Windows, Software pro mobily, Palm Treo 650, T-Mobile MDA Compact, T-Mobile MDA III, T-Mobile MDA Vario, Zastaralý systém, USB Hub, Vložená karta, Komunikátor, Primární funkce, Vysoké čelo, Růžek, Mega, Věčný problém, Růže, Bluetooth či wi-fi, Kříž, Poslední přídavek, Smule, Transcribe, Netradiční místo, Vzájemné srovnáníKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze hry Soulstice. Záchrana světa s dvojicí sester se proměnila v solidní chaos

Recenze hry Soulstice. Záchrana světa s dvojicí sester se proměnila v solidní chaos

Svět se blíží ke svému konci, ale naděje na záchranu ještě existuje. Vydáme se zacelit trhlinu v prostoru. Mají nadřízení tak velkou důvěru v naše schopnosti nebo nás poslali na smrt?  

Martin Nahodil
SoulsticePS5Recenze
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google Pixel Watch. Berou si to nejlepší od Fitbitu, navrch přidávají nový WearOS a procesor od Samsungu

Google Pixel Watch. Berou si to nejlepší od Fitbitu, navrch přidávají nový WearOS a procesor od Samsungu

** Google ukázal své první hodinky s WearOS 3.5 ** Měření kompletně obstarává měřič a software od Fitbitu ** Procesor dodal Samsung, baterie je jednodenní

Martin Chroust
Pixel WatchChytré hodinky
Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Mobilní telefony mají tu výhodu, že jsou neustále při ruce a snadno s nimi vyfotografujete jakýkoli moment. Nevýhodou je, že pak máte telefon plný fotek.

Adam Kos
FotkyMobilní aplikace
Crew-5: Sledujte připojení kosmické lodi Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici
Jiří Černý
Crew DragonMezinárodní vesmírná stanice
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Na obzoru je přepracovaná mobilní aplikace Google Home. Těšte se na automatizaci a brzy i na editor skriptů

Na obzoru je přepracovaná mobilní aplikace Google Home. Těšte se na automatizaci a brzy i na editor skriptů

** Google brzy vydá vylepšenou verzi aplikace Google Home ** Přibude záložka oblíbených zařízení i automatizace ** Editor skriptů ve stylu Taskeru dorazí až příští rok

Martin Chroust
Chytrá domácnostMobilní aplikace