Megarecenze iPAQ hw6515: pan Komunikátor

iPAQ hw6515 na sebe strhnul již s příchodem prvních obrázků a technických informací velkou pozornost. Aby ne: má plnohodnotnou klávesnici, podporuje EDGE, nechybí fotoaparát a má dokonce integrován navigační přijímač GPS.
Megarecenze iPAQ hw6515: pan Komunikátor

iPAQ hw6515, dříve známý pod označením iPAQ Messenger, se těší již od prvních zveřejněných informací velké pozornosti. Je poměrně malý, má klávesnici, moderní technologii EDGE a několik zajímavých prvenství. Někteří jej označují za čistě firemní zařízení, já si ale myslím, že může nadchnout každého uživatele, který touží po kvalitním a výborně vybaveném komunikátoru.

Rychlé odkazy
 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

  • podpora EDGE 
  • integrovaný přijímač GPS 
  • dva paměťové sloty
  • plnohodnotná klávesnice

Hlavní nedostatky

  • nestandardní rozměry a rozlišení displeje 
  • horší kompatibilita aplikací
  • špatné ovládání jednou rukou


Dva druhy z jednoho vejce

iPAQ je vyráběn ve dvou mírně odlišných verzí. Vězte, že model hw6510 na rozdíl od hw6515 nedisponuje vestavěným fotoaparátem a jeho oficiální cena je o tisícikorunu nižší. Tento krok je od výrobce velmi chytrý, nový komunikátor je totiž nasměrován hlavně do firemní sféry. A mnoho firem zakazuje ve svých prostorách používání jakýchkoli fotoaparátů včetně těch v mobilních telefonech a komunikátorech. Nicméně věřím, že se bez fotoaparátu obejde i nejeden běžný uživatel.

Optický klam?

iPAQ vás svými skutečnými rozměry ve srovnání s fotografiemi nikterak nepřekvapí. Jeho rozměry jsou srovnatelné s běžnými kapesními počítači platformy Windows Mobile. Čtvercový displej ale iPAQ opticky rozšiřuje a zkracuje jeho délku. 21 milimetrů tloušťky nebrání pohodlnému nošení v těsných kapsách u kalhot či na opasku a nenafukuje kapsu košile.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
iPAQ ve své celé kráse

Přední části iPAQu dominuje světle šedá, mírně perleťová barva, hlavní ovládací tlačítka jsou pak z lesklé imitace chromu. Tlačítka klávesnice dodržují barevnou linii vyjma numerické části, kde je použit pro větší přehlednost tmavší odstín šedé. Zadní strana je pak kompletně vyvedena v tmavě šedé barvě, která nezanechává otisky prstů. Z celkového pohledu barevné sladění rozhodně chválím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání s platební kartou a iPAQ s ochranným krytem

Zpracování iPAQu je na velmi dobré úrovni. Stavebním prvkem je sice plast, dokonce bez kovové povrchové úpravy, patří ale k tomu nejlepšímu, co se mezi kapesními počítači platformy Windows Mobile nachází. Všechny části perfektně lícují, zavrzání se nedočkáte zatížíte-li iPAQ v rozumných mezích. Největší slabinou je, nebo spíše pravděpodobně časem bude, plastové skořepina kryjící baterii. Zatím drží na svém místě jako přibitá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana je vyrobena z tmavého plastu

Hewlett-Packard již několik modelových řad prosazuje průhledný kryt displeje místo ochranného pouzdra. V případě iPAQu zakrývá plast jen displej, všechny ovládací prvky i klávesnice jsou odkryty. Praktický přínos je zřejmý – kryt může ochránit displej při pádu a díky němu můžete nosit komunikátor v kapse u kalhot bez ochranného pouzdra. Jakmile však chcete s kapesním počítačem pracovat, je trochu na obtíž. Plast je bohužel dost tmavý což značně zhoršuje čitelnost na přímém slunečním světle. Čistě průhledný materiál by sice nevypadal tak stylově, praktická použitelnost by se však zvýšila. Navíc díky nepropracovanému ovládání jste nuceni neustále sahat na displej a tím kryt otevírat. Pokud vám kryt nevyhovuje a používáte pro nošení dodávanou plastovou skořepinu, můžete jej jednoduše sundat.

Páni, to je tlačítek!

První pohledy směřují na klávesnici. Ta se skládá z devětatřiceti tlačítek. Klávesnice je maticová, čtyři řady po desíti (devíti) tlačítcích, nedodržuje tedy přirozené rozložení jako u běžných klávesnic. V horizontálním směru je mírně prohnutá což mírně přispívá ergonomii psaní. Rozložení je typu QWERTY, českým uživatelům budou tedy zřejmě z počátku dělat problémy písmena Z a Y. Nelogicky jsou umístěna také tlačítka se znakem tečky a čárky, oproti běžné počítačové klávesnici jsou tyto znaky přehozeny. Také tlačítko s otazníkem bych posunul úplně dolů a zvedl tlačítko backspace a enter. Nicméně toto je již jen detail na který si lze zvyknout. Česká lokalizace, kterou jsme bohužel zatím neměli k dispozici, ale toto rozložení může upravovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice ze všech pohledů

Drtivá většina tlačítek zastupuje abecedu. Numerická klávesnice je barevně odlišena a čísla jsou přístupná přes modré tlačítko. Samozřejmá tlačítka jako enter, shift a delete doplňuje tlačítko windows pro vyvolání nabídky start, tlačítko Tab pro přeskočení na další položku a konečně tlačítko pro vyvolání kontextové nabídky. Postrádáte-li přepínač Shift i na pravé straně v obavě o pohodlnost psaní velkých písmen A, Z a S, vězte, že zmáčknutí Shift ovlivní velikost následně napsaného znaku. Na klávesnici lze psát velmi pohodlně dvěma palci. Pokud máte pevnou podložku, můžete psát velmi pohodlně dvěma ukazováčky. iPAQ se ani nehne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čtveřice ovládacích tlačítek a pětisměrný ovladač

Tlačítka jsou vyrobena z tvrdého plastu a mají nízký, ale jasně zřetelný a přesný stisk. Nad povrch přístroje vykukují jen nepatrně. Budete-li dělat překlepy, nebude to způsobeno nedosednutím tlačítka, ale spíše přehmátnutím vzhledem k malým rozměrům kláves. Já mám menší prsty a na klávesnici se mi píše velmi dobře, nicméně ani test na velkoprstých uživatelích nedopadl úplně špatně. Uživatelé s horším zrakem si ale stěžují na horší čitelnost popisků. Ta se sníží ve chvíli, kdy se klávesnice rozzáří jinak velmi hezkým a rovnoměrným modrým podsvícením. Za šera nebo úplné tmy je ale samozřejmě podsvícení nutností. Z celkového pohledu hodnotím klávesnici jako velmi zdařilou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka mají malý zdvih a jistý chod

Nad klávesnicí se nachází hlavní ovládací prvky. Pětisměrný joystick vyčnívá vcelku výrazně nad své okolí, je přesný ve všech směrech i centrálním stisku. Tento druh ovladače ale preferuji spíše u mobilních telefonů, u kapesních počítačů vítám klasický věnec s odděleným směrovým tlačítkem. Z praktické zkušenosti mohu říci, že ovládání joysticku v automobilu při navigaci není bohužel příliš příjemné. Pětisměrný ovladač je doplněn o dvě tlačítka pro rychlý přístup ke kontaktům a zprávám. Nechybí obligátní tlačítka s červeným a zeleným sluchátkem, jejichž funkce jsou všem uživatelům mobilních telefonů dobře známé.


Druhou kapitolu začneme kritikou ovládání. Dále si prohlédneme displej a ostatní hardwarovou výbavu přístroje

Témata článku: Smartphony, Windows, Software pro mobily, Palm Treo 650, Sony Ericsson K750i, T-Mobile MDA Compact, T-Mobile MDA III, Průhledný materiál, Pan, Mega, Komunikátor, Broadcomu, Malý zdvih, Využití internetu, Hardwarová stránka, Pán, Skutečný rozměr, Velké procento, Obvyklé místo, Současný rekordman, Drobná chyba


Určitě si přečtěte