Megarecenze komunikátoru Qtek 9100 (MDA Vario): levnější, než jsme čekali

Qtek 9100 a MDA Vario jsou komunikátory vycházející z konceptu HTC Wizard. První jmenovaný jsme podrobili testu. Nabídne pohodlnou hardwarovou klávesnici, podporu Wi-Fi i Bluetooth a novou verzi operačního systému Windows Mobile 5.0. Velmi přijatelná je i cena.

Klíčové vlastnosti

 • stále malé rozměry
 • výborná hardwarová klávesnice
 • kvalitní displej
 • podpora Wi-Fi a Bluetooth
 • vylepšené kancelářské aplikace
 • dobrý zvuk při použití sluchátek
 • přijatelná cena

Hlavní nedostatky

 • pomalejší procesor
 • nový typ paměťové karty
 • bez přizpůsobení není ovladatelnost rukou příliš dobrá
 • malý jack pro připojení sluchátek

Qtek 9100 je jedno z mnoha označení produktu, o kterém se v branži nejčastěji mluví jako o HTC Wizard. HTC je tchajwanský výrobce a Wizard kódové označení. Označování tímto názvem má svůj smysl, protože tato firma už tradičně své výrobky nabízí k označkování mobilním operátorům a dalším firmám. Se stejným produktem se tak setkáte pod různými nálepkami a začíná to být už dosti nepřehledné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vypadá jako MDA Compact • ale není to Compact • zadní strana

Značka Qtek má k výrobci nejblíže, je totiž jeho vlastní. Až ale uvidíte názvy MDA Vario, I-mate K-Jam nebo O2 XDA Mini, vězte, že jde o téměř stejná zařízení. Liší se většinou jen dodatečnou softwarovou výbavou a případnými menšími úpravami firmwaru. Aby to nebylo tak jednoduché, tak vězte, že HTC svůj Wizard nabízí partnerům ve třech hardwarových verzích, ale do takových podrobností nebudeme zasahovat.

Qtek 9100 je komunikátor. Tak označujeme kapesní počítače s podporou telefonování. Jako jeden z prvních u nás je postaven na aktuální verzi operačního systému Windows Mobile 5.0 a je typický výsuvnou plnohodnotnou klávesnicí.

Stejně jako ostatní komunikátory i Qtek 9100 je přístroj určený zejména pro práci. Přestože pro Windows Mobile existuje výborné hry a přístorje zvládají nejrůznější multimediální funkce, přehrávání MP3 nebo sledování videa asi nebude to nejdůležitější, kvůli čemu si lidé budou tento přístroj kupovat. Důležitější pro ně bude asi podpora Wi-Fi, dobré možnosti synchronizace nebo práce s dokumenty kancelářských aplikací.

Z boku se nedívejte

O HTC Wizardu se dlouho soudilo, že půjde o nástupce zařízení, které u nás známe jako T-Mobile MDA Compact. I když z něj HTC určitě vyšel, nejedná se o přímého následníka, ale trochu o úkrok stranou a jiným směrem.

Qtek v zavřeném stavu vypadá na první pohled stejně jako MDA Compact. Má takřka stejné půdorysné rozměry 109 × 58 mm, většinu plochy tvoří velký displej a kolem je několik tlačítek. Překvapí ale tloušťka. Kvůli výsuvné klávesnici se zvětšila na 24 mm – ve srovnání s 18 mm Compactu. O něco vyšší je i hmotnost, 160 g ale u komunikátoru není nic strašného. V ruce se Qtek 9100 drží pohodlně, všechny jeho hrany jsou bezpečně zaoblené.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání velikosti: v ruce • vedle Nokie N70 • vedle MDA Compact • nad MDA Compact

Design je podle mého názoru uspokojivý. Je jiný než u Compactu, méně odvážný. Například mřížka na zadní straně a elipsy kolem objektivu fotoaparátu mi přijdou až překombinované. Z čelní strany je ale vzhled sympatický, konzervativní. HTC u krytů použil plast, což je krok zpět ve srovnání s MDA Compact a jeho kovovou slitinou. Konstrukce zavřeného komunikátoru je jinak dostatečně pevná.

Klepněte pro větší obrázek
No krása to není...

Klávesnice: užitečná a výborná

Pojďme se hned podívat na největší novinku: výsuvnou klávesnici. Nejpohodlněji se k ní dostanete, když komunikátor otočíte naležato proti směru hodinových ručiček a displej palci odtlačíte nahoru. Tato část tvoří asi třetinu tloušťky. Zároveň se otočí i zobrazení na displeji. V otevřeném stavu Qtek velmi připomíná zařízení Sidekick, oblíbené hlavně v USA; u nás nic podobného nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice stojí za to

Při otvírání vám nepomůže žádná pružina, displej uložený ve dvou drážkách musíte odtlačit sami. Ozývá se při tom suché tření. V obou mezních pozicích displej aretuje západka, mezi nimi není konstrukce příliš stabilní. Neodvažujeme si odhadnout, jak se výsuvný mechanismus bude chovat po nějaké době používání. Vše, co se hýbe, je ale potenciálním rizikem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily výsuvného mechanismu

Klávesnice má čtyři řady stříbrných oválných tlačítek, mezerník ve spodní řadě uprostřed zabírá plochu dvou běžných kláves. V horní části jsou ještě dvě kontextová tlačítka, kterými se ovládají funkce aktuálně zobrazené ve stavovém řádku displeje. Tato tlačítka jsou možná příliš blízko displeje a lidem se silnějšími prsty jejich ovládání nebude příjemné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka jsou pevná a dostatečně velká

Klávesnice s jednačtyřiceti tlačítky a bez samostatné číslicové řady samozřejmě nezvládne všechno, co bychom po ní chtěli. Vedle běžného přeřazovače, kterým se píšou velká písmena, tak využijete i funkční klávesu s tečkou. Po jejím stisknutí začne klávesnice psát znaky zobrazené na druhém místě nebo číslice. Bude to zřejmě ještě složitější, protože na Qteku půjde psát i česky. Klávesa s vlaječkou otevře nabídku Start, tlačítko OK slouží k potvrzení dialogu, je zde tradiční Enter, klávesa pro zpětné mazání i kurzorový kříž.


V příští kapitole budeme pokračovat s popisem klávesnice. Přijde řeč také na displej a projdeme všechny ovládací prvky. Zastavíme se u procesoru, je totiž pomalejší než dřív – je to poznat?

Témata článku: Qtek, Smartphony, Windows, Software pro mobily, T-Mobile MDA Compact, T-Mobile MDA III, T-Mobile MDA Vario, Malá úprava, Komunikátor, Bok pravý, Stejný produkt, Původní nastavení, Dlouhodobý uživatel, Dobrý jas, Jediný program, První stisknutí, Nová možnost, Náhodné stisknutí, Mega, Normální člověk, Opačný pocit, Var, Dobrý přístupProč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

** iPhone 14 Pro se pyšní novým vizuálním prvkem Dynamic Island ** Touto cestou Apple omlouvá nutný průstřel ** Na Android se podobná funkce dostala za necelý týden

Martin Chroust
schémataOLED
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

** O iPhonu 14 se loni začalo spekulovat rekordně brzy, dokonce před příchodem iPhonu 13 ** Některé spekulace se nakonec pravděpodobně vyplní ** Mnoho jich však bylo úplně mimo a ty nejzajímavější si připomeneme

Martin Miksa
Jon ProsserSpekulaceiPhone
Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

** Apple ukázal iPhone 14 Pro, je nejvybavenější, ale u nás i nejdražší ** Výřez vyměnil za průstřel a prezentuje to jako výhodu ** Výbava je špičková, zlepšil se fotoaparát a přibyla satelitní konektivita

Martin Miksa
Vlajková loďiPhone
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

** Kaktus má nejlevnější neomezená data na českém trhu ** Nové tarify Neřešto přidávají neomezený FUP s rychlostí 2 Mbit/s ** Tarify jde používat bez příplatku i v zemích EU

Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyKaktus
Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

** Apple představil hned tři modely chytrých hodinek Apple Watch ** Series 8 je nový mainstream, pro mladé jsou určeny Watch SE 2 ** Profíci a sportovci mohou vzhlížet k novému modelu Watch Ultra

Martin Chroust
MIL-STD 810Apple Watch
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď